Hobide sevgi var mı

Doğa sevgisi diye bir şeyden söz edilir bilirsiniz. Bu his sevgi değil önemli bir ihtiyaçtır. Hem sadece insanda değil hayvanlarda da vardır. Doğallık sevgisi daha önemlidir. Doğallığa saygılı olmak, hayvanların bitkilerin doğallıklarına ve doğal ortamlarına zarar vermeye karşı olmak gerekir.

Hobide sevginin yeri yoktur. Hobi öz itibarıyla “bir iş ile meşgul olmaya tutkunluktur”. Doğa sevgisi diye bir şeyden söz edilir bilirsiniz. Bu his sevgi değil önemli bir ihtiyaçtır. Hem sadece insanda değil hayvanlarda da vardır. Dolayısıyla doğa sevgisi değil, doğalllık sevgisi çok daha önemlidir. Doğallığa saygılı olmak, hayvanların bitkilerin doğallıklarına ve doğal ortamlarına zarar vermeye karşı olmak gerekir. Kafesle kümesle akvaryumla doğaya saygı veya doğallığa sevgi olmaz. Ya ne olur? Belki doğaya hasretten dolayı görsel tatmin sağlama çabalarıdır (bazı insanlarda önemli bir ihtiyaçtır özlemdir elde etme isteğidir sevgi sanılır). Başka vesilelerle de olabiliyor: Kimi insan stres gidermek için, kimi insan yalnızlık duygusunu gidermek için, kimi insan ek gelir sağlamak için böyle şeylere başvurabilir. Bunlar ihtiyaçlar, zevkler, hazlar, memnuniyetler sınıfına girer. İçinde gerçek sevgi yoktur.

Sevgi Vicdan Merhamet Şefkat İlgi Merak
Yukarda altı soyut kavram yazdım. Soyut oldukları için tabii ki madde değillerdir; elle tutulamazlar, gözle görülemezler, herhangi bir cihazla ölçülemezler. Bunlar ancak insanlarda hüküm sürdüğü kadarı ile çeşitli gözlemler sonucu anlaşılabilir veya ölçülebilir.

Sevgi az bulunan, şefkat nadir bulunan rahmetlerdir. Vicdan hep kendisini gösterme çabasında olan çok özel bir duygudur. Bu belki ruh ile ilgilidir. Fakat insanlar çoğunlukla vicdanını dinlemez. Merhamet genelde kişinin en yakınlarına ve acınası halde olanlara “bazen” duyduğu bir histir. Merhamet gösterilenler insan, hayvan, bitki ve hatta bir eşya bile olabilir. Son ikisi yani ilgi ve merak insanlarda genellikle vardır; şu veya bu yöndedir ve ilk dördü ile karıştırılırlar. Adam pul koleksiyonu yapıyor pullarımı seviyorum diyor. Pul sevilir mi? Biri o pullara yüksekten değer biçse, hemen satar. İnsan sevdiği şeyi satar mı? “Nasılsa yenisini alırım” demek sevgi açısından doğru mudur? Filan dizi filmi seviyorum deriz. Aslında o his sevgi değildir ilgidir.

Birtakım aktivitelerde bulunmak insanın doğasında vardır. Yiyecek arayışı, avcılık, çiftleşme ve dövüşme her hayvanda var insanda da var ama insan bunların dışında başka başka aktivitelere de ihtiyaç duyar. İnsan psikolojisine olumlu etkisi olan aktivitelerin başında el becerileri ile yapılan işler gelir. El ile üretilen şeyler insanı mutlu eder. Hem davranış ihtiyaçları açısından çok büyük bir açığı kapatır.

Konu hobi ve sevgi arasındaki fark idi. Mesela gerçek bir çiçek sevgisi başkadır çiçeklerin hoşa gitmesi başkadır. Sevilen şeye kıyılamaz, hiçbir şekilde zarar verilmez. Çiçek doğal ortamında güzeldir. Bir de çiçek yetiştirme hobisi vardır ki sevgi ile ilgili olabilir de olmayabilir de. Görsel hazza, doğa özlemine, değişik bir aktiviteye ihtiyaçtır; Bitkilere daha güzel bir görünüm vermek için bazılarını kökünden söküp çöpe atmanın neresinde sevgi ve şefkat var ki? Çok az çiçek meraklısı çiçeklerini gerçekten sever. Sevgi zaten çok özel bir şey olup her insanda bulunmaz. İnsanoğlu maddi veya manevi çıkarından kaynaklanan hazzı veya memnuniyeti sevgi sanır.

Ayrıca kümes hayvanları hobisi var. Sevgi ile ilgili değil. Hayvanları faydası için beslerler. Sırf sevgi olsaydı kesip yemezlerdi herhalde.
Sevgi değil hobi. Hatta kırsal kesim insanlarının çoğunda hobi bile değil; o hayvanlar sadece gerekli bir ihtiyaç “maddesi” oldukları için beslenirler!

Yeri gelir o hayvanları satar, yeri gelir bıçakla boğazını keserek hayvanı öldürür. Korkunç bir şey. Bir cana son veriyorsun. Kanını akıtıyorsun. Sevdiğini iddia ettiğin canlının kafasını bedeninden ayırıyorsun, hem de kendi ellerinle! Sonra da pişirip yiyorsun!

Hayvanları seven kişi insanları da sever sözü çoğu kişi için yanlıştır. Sevgi mi hobi mi gıda maddesi ihtiyacı mı onu bilmek lazım. Hem hayvanlardan uzak duran insanların çoğunda belki gerçek anlamda hayvan sevgisi vardır. Veya hayvanlara sevgi duymayan ve uzak duran bir insanda insan sevgisi bulunabilir.

Haz almak veya menfaat sağlamak için hayvanları tutsak etmekte sevgi yoktur. Sevgi ve vicdan bir araya gelirse asla köleleştirmeye tutsaklaştırmaya izin vermezler. Ama hayvanların hayatını kurtarıp rahat bir ortamda onlara güzel bir hayat sunmak sevgi, vicdan ve merhametle ilgilidir.

Tavuk vb. hayvanları beslemek hobisi içinde neler var?
Hayvanların doğasına saygı duymamak, yumurta kölesi ederek sömürü altında tutmak, çok sayıda hayvanı küçük alanlara hapsetmek, para için üretip üretip satmak… Hatta horoz dövüşleri ve köpek dövüşleri de hobi türlerindendir. Bunların hiçbirisinde sevgi yoktur. Kümes hayvanları için onların doğal yaşamdaki her türlü ihtiyaçları doğrultusunda zemin hazırlayarak (mesela çok geniş bir bahçede ve az sayıda beslemek kaydıyla) ve kendi doğal aktivitelerinde özgür bırakarak beslemek başkadır. Bunda sevgi var mı yok mu bilinmez ama en güzeli bu şekilde olmasıdır. O zaman onların yumurtalarından bir kısmını vicdanınız rahat olarak yiyebilirsiniz. Sayıları artınca kesip yeseniz bile en azından yaşadıkları müddetçe onlara zulmetmemişsinizdir, yine vicdanınız rahat olur.


Kategori: Haber - Bilgi, Sağlık Tarih: 16 Temmuz 2009

Etiketler:

'Hobide sevgi var mı' hakkında sorular, açıklamalar

 1. yusuf sakarya dedi ki:

  abi site çok güzel oldu ellerine sağlık süper:):):)
  ***
  Daha uğraşıyorum. Uyumlu renk bulamıyorum.

 2. M. Fatih Akkaya dedi ki:

  Benım istanbulda kadıköyde küçük bir bahçem var. 50 metre kare kadar etrafı yuksek tellerle çevrili. Sağım solum hep apartman. Bahçede iki kirpi birkaç kedim var kopek dışarıdan giremez. Horoz beslemeye korkuyorum. Sesinden mutlaka komşularla sorun olur. Horozsuz bir tavuk fikri de benide rahatsız ediyor. Daha önce bu fıkrı tasvıp etmediğinizi de okudum ama bir yetişkin tavuk alıp denesem mi diye de düşünüyorum. Amacım yumurta yada et değil. ölene kadar bakarım. Özellıkle küçük oğlum çok istiyor. Ne dersiniz?
  ***
  6 – 7 kadar tavuk ve bir de horoz alın. Kimse rahatsız olmaz bilakis horoz sesi insanların hoşuna gider. Ben dün gece komşuların kedilerinden sabaha kadar uyuyamadım. Sabaha kadar mırnav mırnav.. Horozlar bu kadar rahatsız edici olamaz. Bazen de martılar, geceleri uyumadıkları için ciyyak ciyyak bağırırlar insanları rahatsız ederler. Yine de istemezseniz horoz almayın. Tavuklar o kadar horoz düşkünü değildir. olsa daha iyi olur. Olmazsa da bir şey farketmez. Doğada tavuklar horozlarla çok nadir çiftleşir. İnsanların besledikleri gibi her gün bir arada değildirler.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.