Hobiden fazlası, büyük bir uğraşı

Mehmet Salih Bey İstanbul’da Anadolu yakasında yaşıyor. Çocuklarının yumurta ihtiyacını temiz yoldan gidermek için birkaç tavuk yetiştirmeye başladıktan sonra tavuk besleme hobisini fazlaca ileri boyutlara taşımış.

Mehmet Salih Bey İstanbul’da Anadolu yakasında yaşıyor. Çocuklarının yumurta ihtiyacını temiz yoldan gidermek için birkaç tavuk yetiştirmeye başladıktan sonra tavuk besleme hobisini fazlaca ileri boyutlara taşımış. En alttaki slaytta rahatça göreceğiniz gibi çok büyük emekler vererek, masraftan kaçınmayarak tavuklara doğal yaşam alanlarını pek aratmayacak çok güzel bir mekân sağlamış.

Aşağıda resimler ve kendi sözleri var. Kendi sözleri mor renkte, karıştırmayın. Ayrıca bu resimler fikir amaçlı, esas resimler en aşağıdaki slaytın içinde orada daha büyük görebilirsiniz.

Kuluçka makineleri
Kuluçka makinalarımız.. İki adet.. 30’lu.

[Kuluçka makinesi hakkında Mehmet Beye soru sordum: — Gördüğüm kadarıyla kuluçka makinesi Cimuka marka.. Siz ne zamandan beri kullanıyorsunuz? Memnun musunuz? Yumurtaları otomatik mi çeviriyor? Suyun bitmesi gibi bir şeylerin ters gitmesi durumunda sesli alarm gibi özellikleri var mı?
Cevap: — Evet Cimuka marka, 2 yıldır aralıksız kullanıyoruz, yumurtaları otomatik ceviriyor, su bitti ikazı yok, cok memnunuz.]

Civciv kafesi
Kuluçka makinasından çıkan civcivler için civciv büyütme kafesi.

[Yukardaki resme önemli bir not eklemek istiyorum: İnce tellerden bokları alta geçiren düzenekli kafesler ilk düşünüldüğünde çok pratik görünüyor fakat tavuk içgüdülerini körelten zararlı kafeslerdir. Zararlılığında esas mesele zemin. Kuluçka makinasından çıkan civcivleri yukardaki gibi zemini olan kafeslerde değil, » evde civciv bakımı yazımdaki gibi zemini olan kutularda veya kafeslerde yetiştirmelisiniz. Ta ki civcivler daha ilk günlerden itibaren yerleri eşeleyerek yiyecek bulmaya iyice alışsınlar, bu önemli içgüdü kaybolmasın güçlensin. Yoksa » Kanibalizm konulu tercüme yazımda anlatıldığı gibi tavukları beslemenizde en küçük bir hatanızda hayvanların birbirlerini yeme riski büyük. ]

Gurk kümesleri Gurk kümesi
Gurk tavuklar için civciv oteli 12 bölmeli.
Gurk kafesleri hepsi 1 x 1 ebatında 12 tane. Gurka yatan tavukları buraya alıyoruz.

[1m² gerçi biraz dar bir alan olsa da çok gerekli bir şey. Mehmet Salih Bey çok iyi düşünmüş. Bu konudaki yazıma bakabilirsiniz: » Gurk tavuk kümesi]

Tavuk bahçesi
Tavuk kümesleri ve bahçesi.. Her çeşit tavuğum var. Light Sussex, Brahma, Cochin, Lavender.

Horoz George
45 anaç tavuğa 2 horozum var. Bu da kendi kuluçkadan çıkarttığımız horozurum, Adı George.

Kuğu kuşları
Bir çift beyaz kuğumuz var. Bu sene aldım. Tavuklardan ayrı bölümde.

Yarka bölgesi
Burası da yarka kümesi.

-Daha aşağıdaki slaytta tüm resimleri ve fazlasını büyük olarak görebilirsiniz.-

Mehmet Salih Bey’in tavukları için düzenlediği çok büyük alanın fotoğraflarını görünce çok şaşırdım. Ona şöyle bir soru sordum:
Resimlerdeki alan, tesis mi demeli bilemiyorum :) yoksa tavuk parkı mı.. Ne amaçla oluşturdunuz? Yani ticari amaç var mı yok mu.. Yoksa sadece hobi mi.. Ticari amacınız varsa ne şekilde bir amaç.. Süs tavuklarını ya da belirli ırkları koruyup çoğaltarak meraklılarına satmak mı? Ya da amacınız bambaşka bir çevrecilik projesi mi?

M. Salih Bey’in cevabı:
Sizden aldığım bilgilerle birlikte bu yola gönül verdik. Şu an 109 adet civcivimiz var. Ticari amaç yok, sadece hobi. Günde çıkan 30-40 yumurtayı eşe dostta hediye ediyorum.

İlk önce taze günlük yumurta yemek için köyden on tavukla bir horoz alıp çok iptidai bir kümes yaptım. Sonra bu iş çok hoşuma gitti. Hem artan yemekler değerlenmiş oluyor hem de taze mis gibi yumurtaları çocuklar afiyetle yitiyorlardı.

Hobi biraz fazla ağır bastı. İnternetten tavuk cinsleri ne yer ne içerler nasıl bakılır araştırırken sizi buldum sonra malum her gün size soru yağmuru ile bayağı bir bilgi topladım. :)

Yumurtalardan nasıl civciv alırız derken bir küçük boy kuluçka makinesi aldım. Kuluçka makinam olunca eşten dosttan komşudan cins yumurta bulup kuluçka makinesine koydum. Yani tamamen kendi civcivlerimizden oluştu. Şu an Light Susex, Dev Brahma, Turken, Lavender cinsi tavuklarım var. Ama maalesef cinsler bir arada. İleride hepsini ayrı ayrı bölümlerde cins cins yetiştirmek istiyorum.

Mehmet Salih Bey’e önce deneyimlerini paylaştığı için teşekkür ederim. Sonra kendisine kolaylıklar diliyorum.

Yukardaki resimleri ve daha fazlasını aşağıdaki slayttan gönderildikleri boylarda görebilirsiniz.


Kategori: Haber - Bilgi Tarih: 23 Mayıs 2012

Etiketler: |

'Hobiden fazlası, büyük bir uğraşı' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Bahçeniz, tavuklarınız ve kümesleriniz harika olmuş. Sizi tebrik ediyorum. Başlık çok güzel olmuş. Hobiden fazlası bu… Tavuk parkı gibi olmuş. Çok beğendim. Yer çok önemli geniş alan, koruma faktörü… En güzeli uğraşılarınız sonucu aldığınız bu keyif… İşte onu hiç bir şey vermiyor insana.. emeğiniz karşılığı bu güzellik mükemmel.
  Kümeslerinizi de çok beğendim siz mi yaptınız yoksa yaptırdınız mı? Yabancı kaynaklı sitelerde örneklerini gördüğümüz şekilde yapılmış. Kışın alt taraf boş soğuk olmuyor mu? Ben de aynı yapacaktım ama Çorlu soğuk yer o yüzden tahtadan vazgeçtim. Kolay gelsin.. Çorludan selamlar saygılar.

 2. Mehmet Salih dedi ki:

  Tesekkur ederim. Kumeslerin bir kacini hazir aldim. Acik olan alt kisimlarini kisin strecliyoruz.

 3. Mehmet Çelik dedi ki:

  Mehmet Salih Bey merhabalar,
  Yaptığınız çalışmalardan çok etkilendim.. Tebrikler…
  İstanbul Maltepede oturuyorum.. Ben de sizin gibi çok meraklıyım.. Sizce mahsuru yok ise bizzat gelip görmek ve sizinle sohbet etmek isterim…
  Selamlar..
  ***
  – Email adresinizi cep telefonunu buradan sildim ama Mehmet Salih beye gönderdim.

 4. Can, İstanbul dedi ki:

  Mehmet Salih Bey selamlar,
  Bu sayfayı yazın başlarında da incelemiştim. Güzel bir tesis, bir çok neslin yetişip büyüyebileceği güzel bir ortam inşa etmişsiniz. İstanbul’un soğuğu kışın hayvanlar için tehlikeli olabiliyor. Bunca çeşit türdeki hayvanı soğuk havalara karşı korumak sizin için güç olmuyor mu?
  ***
  ***
  Mehmet Bey okur mu, okursa ne cevap verir bilmem ama İstanbul’un kış soğukları tavuklara zarar vermez. Belki Silkie’ler soğuk günlerde zarar görebilir.. diğerlerinin zarar göreceklerini sanmıyorum.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.