Horoz beğenmeyen tavuklar ve çiftleşmede uyum

Tavuk horozu kovuyor, çiftleşmesine izin vermiyor, yanına yaklaştırmıyor, niçin, neden? Ayrıca horoz tavukla nasıl çiftleşir, dölleme pozisyonu nasıl olur meseleleri bu yazımın konusunu oluşturuyor.

Tavuk horozu kovuyor, çiftleşmesine izin vermiyor, yanına yaklaştırmıyor, niçin, neden? Ayrıca horoz tavukla nasıl çiftleşir, dölleme pozisyonu nasıl olur? .. gibi meseleler bu yazımın konusunu oluşturuyor.

Tavuğun horozu beğenmemesi sorunu sandığımızdan çok daha fazla yaygındır. Ama biz anlamıyoruz. Ancak güçlü tavuklar horozlara haddini bildirdiği zaman sanıyoruz ki sadece o tavuklar horozlarda seçicilik yapıyor. Gerçek öyle değil. Horoz beğenmemek tavuklar arasında çok yaygın bir şeydir. Tüm sebepleri bizim veya bilim adamlarının açıklığa kavuşturabilmesi çok kesin olmasa da aşağıdaki bilgiler yeterlidir.

Horoz zorla çiftleşiyorsa, tecavüzcü ise bu nasıl anlaşılır?
Eğer tavuğun sırtında horoz yüzünden yaralar oluşuyorsa anlayın ki o tavuk o horozu kabul etmiyor. Yaralar bu yüzden oluşur. Esas alamet, bir iki satır aşağıda yazdığım “tavuğun pozisyon almaması” olayıdır.

Çiftleşmede tavuğun horoza izin vermesi, horoz yaklaştığı zaman aldığı pozisyondan anlaşılır.

Üsttekiler yabani orman tavuğu çifti, alttaki koyu kahverengi olanlar Rhode Island Red çifti

Tavuğun horozu kabul ettiği nasıl anlaşılır?
Bu durumda horoz tavuğun sırtına veya beline ayaklarıyla basmaz, tırnakları tavuğu yaralamaz. Çünkü horozu kabullenen tavuk uygun pozisyonu alır:
Horoz çiftleşmek için yaklaştığında tavuk çömelir ve kanatlarındaki omuzlara benzeyen kısımları yukarı kaldırır, boynunu kısar. Böylece horoz tavuğun kanatlarının gövdeye birleştiği yerden ayakları ile tutunur veya tutunmaz ama ayaklarının yeri orasıdır. Sonuçta tavukta yara olmaz. Yandaki iki resimde horozun ayaklarının yerine dikkat edin. Bunlar uyumlu çiftlerdir.
Ayaklarını bastığı yer bizim yapımıza benzetirsek, iki omuz kısımlarıdır. Yani horozun ayakları tavuğun kanatlarının gövdeye bitiştiği yerlere basar. Bazı horozlar kanat kemiklerini ayakları ile sıkıca kavrarlar.
Horozun ağırlığı bele değil, kursak bölgesine yönelir; tavuğun arka tarafı serbest kalır. Kuyruk yukarı doğru açılır. Bu sayede de döl aktarımı kolay olur.

Horoz yaklaştığında izin verme – teslim olma pozisyonu almayan bir tavuk, horoz üstüne zorla çıkabilse bile horozu kabul etmiyor demektir. Bu durumda horozun ayakları gereken yerlere tutunamadığı için tavuğun sırtının belirli bir kısmı tırnaklar yüzünden yaralanır.

Tecavüzcü horozlar her tavuğa döl aktaramaz.
Eğer tavuk fazla direniyorsa ve çiftleşme esnasında kuyruğu aşağı doğru ise horoz tavuğu dölleyemez. Böylece, horoz tavukla çiftleştiği halde o yumurtalardan civciv çıkmaz. Bu aşağı eğik kuyruk aslında nadir olur. Genelde horoz daha küçük ve hafif ise olur. Yoksa normalde tavuğun kuyruğunun yukarı doğru açılması horozun ağırlığı ile ve enseye asılmasıyla otomatikman gerçekleşir. Eğer böyle olursa o tavuğun yumurtaları döllü olur.

Yumurtaların döllenmesinin garantili yolu
Özellikle yukardaki son meseleden dolayı ve tabii kuluçkadan civciv çıkarmak için döllü yumurtaya ihtiyacınız varsa birbirlerine her açıdan uygun tavuk ve horoz cinslerini beslemeniz gerekiyor. cüce süs horozu ve orpington tavuğuCüce horozlar normal büyük tavukları kolay kolay dölleyemeyeceği gibi, ağır etlik cinslerden iri yapılı horozlar küçük yapılı yumurta tavuklarını ağırlığı ile ezip sakat bırakabilir, öldürebilir. Ve horoz genellikle tavuğa değil yere döl bırakmış olur.

Muhtemel bir soru:
Tavuk dişilik hissi taşımadığı için horozu kabul etmiyor olabilir mi?

Bilmiyorum ama olabilir. Eski bir yazımda civcivlerde cinsiyet oluşumunun insanlardakinden çok farklı gerçekleştiğini yazmıştım. Yani normalde tavuk olması gereken bir civciv horoz olabiliyor, bu sık gerçekleşen doğal bir olaydır. İlk oluşum sırasında belki bazı dengeler tam yerine oturmamış ve o “tavuk olması gereken” civciv horoz olacakken yine de tavuk olarak kalmışsa, belki bu sebep yüzünden dişi olduğu halde kendisini dişi hissetmiyor olabilir. Dolayısıyla hiçbir horozu kabul etmez yanına yaklaştırmaz. Bu benim tahminim. Bilim bu meseleyi çözmüş müdür, henüz bir bilgim yok. Eğer horoz ve tavuk aynı cinstense, üstelik horozun hiçbir kusuru yoksa ve tavuk yine de onu kabul etmiyorsa tahminimde haklı olabilirim.

Birçok kuş türünde olduğu gibi tavuklarda da erkek seçimi var

Doğada seçen dişi kuştur. Erkek kuş ise seçilmek için çaba sarf eder. Güzel tüyleriyle, özel danslarıyla dişiyi ikna etmeye çalışır. Dişi neye göre ikna olup çiftleşmeyi kabul eder, aşağıdaki birkaçı:

Renkler ve beden yapısı
Kimi tavuklar kendi cinsinin standartları ne ise, horozlarda gereken özellikleri ararlar; buna damızlık seçmeye çalışan uzman kişilerden bile çok daha fazla dikkat ederler. İbik ve iskelet yapısı, göz rengi, tüylerdeki renk dağılımı, bacaklar, ayak parmakları vesaire vesaire.

Çiftleşme dansı
Horoz tavuğun çevresinde bir kanadını aşağı düşürerek döner. Genelde tüm cinslerde aynıdır, birkaç cinste değişik olup dansa daha çok benzer. Dansa benzesin veya benzemesin, o hareketler tavuğun horozu kabul edip etmemesinde önemli bir faktördür. Belki her cinste dans değişik olabilir, biz fark edemiyoruzdur.

Ses
Eş seçiminde birçok kuş türünde dişi kuş erkeklerinin seslerini de dikkate alır, türünün en iyi örneği olup olmamasında bunu da hesaba katarlar. Ta ki çiftleşmeden sonra yumurtalardan çıkacak civcivler o cinsin kusursuz örneklerinden olsun. Sesle ilgili bu seçme kıstası tavuklarda da var mı bilmiyorum.

Sonuç
Birkaç yazımda, safkan cins tavuk yetiştirenlerin o cinsin standartlarına göre damızlıkları titizlikle ayırmalarını tavsiye etmiştim. Bakın bu önemli faktöre hayvanlar daha fazla önem veriyor. Bu size ders olmalı.

Örneğin diyelim ki sadece filan cins bir Hint yetiştiriyorsunuz. Hepsi size göre aynı olabilir ama değildir. Çok dikkat ederseniz her birinde ufak tefek farklılıklar vardır. İşte böylece her şeye dikkat ederek o cinsin standart ölçülerine en uyanlarını damızlık olarak seçeceksiniz. Fakat bunun için elinizdeki cinsin standartları nelerdir, iyi bilmeniz gerekir. Kulak loblarından ayak altı rengine kadar.


Kategori: Tavuklarla ilgili cinsel konular Tarih: 18 Şubat 2011

Etiketler: |

'Horoz beğenmeyen tavuklar ve çiftleşmede uyum' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Berkan – Aydın dedi ki:

  Evet 5 tavuk ve 3 horozum var iki tavuğum çok kötü bir şekilde yaralanmış bacağının üstü yaklaşık enlemesine 3 cm açık ve içi görünüyor bu ikisinin. Horozlarımda bir sorun yok ama cok çiftleşiyorlar ve hep zorla. Üçüde. Her 2 – 3 dk de bağrış çığrış kopuyor ve bağırta bağırta ardı ardına 3ü de çiftleşiyor ondan sonrada yetmiyormuş gibi tavuklardan biri yani diğer bütün tavukların annesi zorla çiftleşen tavuğu ensesinden tutup şırkıyor ayaklarıyla falan. Aynen bu işlem günde 40 50 kez oluyor yeminle. Hep koşturup ayırmaktan bıktım. Nasıl bir sey yapıyım hanginlerinin uzaklaşması lazım bir yardım edin.
  ***
  Beş tavuğa bir horoz bile fazla. Bir horoz kalsın diğerlerini elden çıkarın. Çözüm bu kadar basit ve yapacak başka bir şey yok.

 2. Furkan - Malatya dedi ki:

  Yorumlarımı neden sildiniz?
  ***
  Sadece sizin değil her gün 30 kadar soru silmekteyim. Bilgi edinmeye ihtiyaç duymadan aklınızla çözebileceğiniz basit şeyleri sormayın. Sorunuz ile ilgisi olmayan yazıların altına farklı soru yazmayın. Her konuda yazım var çok şükür. Bulmak o kadar zor değil. Sayfaları biraz dolaşın okuyun. Sildiğim sorulardan bazıları önemli olursa yeni yazı olarak yeni sayfada cevabı yazarım. Yeni yazılarımı da takip edin. Mesela bir sorunuzun cevabı en son yazılarımın arasında. Bu sözlerimi şahsi algılamayın, her gün çok suru geliyor yarısından çoğu siliniyor. Çok azını cevaplıyabiliyorum.

 3. Mehmet Sait – Denizli dedi ki:

  Daha 3.5 aylık horoz 3.5 aylık yumurtalık civcivlerle çiftleşmek istedi. 3.5 aylıkken bu normal mi?
  ***
  Evet normaldir. Bazı hibritler 3,5 ayda yumurtlamaya bile başlıyor.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.