Horozlar niçin öter?

Horzların vakitli vakitsiz ötmelerinin sebepleri nelerdir, sık ötmeleri problem midir?

Horozların sadece sabahları ötmesi gerektiğine inananlar var. “Vakitsiz öten horozun başı kesilir” diye deyim bile var. Bu yanlıştır. Günün her saatinde ötebilirler. Sabahları daha sık ötüyorlarsa sebebi, horoz için her gün yeni bir gün ve yeni bir mekândır. Bir de sabahları tavuklar yumurtlamakla meşgul olup pek ortada görünmezler. Horoz gurup toplansın diye öter, tavuklara mesaj göndererek yerini bildirir. Bu sebeple ve hem çevre denetimini yerine getirdiği için horozların ötmesi sabahın geç saatlerinde azalır ama gün boyunca devam eder.

Benim horozum çok sık ötüyor diyorsanız, bunun mutlaka geçerli bir sebebi vardır. Anormal bir durum yoktur. Aşağıda birkaç sebep yazdım.

— Erkek kediler sahiplendiği bölgeye özel kokusunu serper ki diğer hayvanlar bilsin. Horozlar da kendi bölgelerinde aynı işi “ses” ile yaparlar. Onun için sadece sabahları değil, sık sık öterler.

— Horozlar melek görünce öter diyenler var.

— Bir horoz başka bir horozun ötmesini işitince öter. Sebep birbirlerine meydan okumaktır. Gel kozlarımızı paylaşalım, burası benim bölgem demek istiyor. Veya “burası benim bölgem, yaklaşma yoksa haddini bildiririm” demek istiyor. Dolayısıyla bir horoz uzaktan horoz sesleri duydukça öter.

— Horozun ötmesi aynı zamanda uzaktaki tavuklara varlığını ilan etmektir. Buraya gelin ben sizi korurum, size yiyecek bulurum anlamında.

— Tıpkı horozlardaki gibi, birçok kuşlarda erkekler dişilerden çok daha güzel tüylere sahiptir. Ayrıca çiftleşmeden önce tüylerini açarak, kabartarak daha da güzel görünmeye çalışırlar. Horozlar bunu kanadını yana sarkıtıp çiftleşmek istediği tavuğun çevresinde bir iki tur dönerek yapar. Ötmesi de yine dişilere etkinliğini ispat içindir.

— Tehlike sezince de öterler. Diğer tavuklar duysun yanıma gelsin ben onları korurum anlamındadır.

— Horozlar ötmeyi seviyor, bunun da doğru olması mümkün. Canları ne zaman isterse öterler.


Kategori: Tavuklarla ilgili cinsel konular Tarih: 17 Ocak 2011

Etiketler:

'Horozlar niçin öter?' hakkında sorular, açıklamalar

 1. fırat dedi ki:

  denizli horozları neden uzun uzun öterler

 2. Sercan - Yalova dedi ki:

  Tavuklarımdan biri horoz gibi ötüyor bunun sebebi nedir?
  ***
  Güzel bir konu. Geçen yıl yazacaktım aslında ama kim ne etsin diye düşündüm vazgeçtim. Bugün sırada çok şey birikti yarın yeni bir sayfa olarak inşallah yazmış olurum. Ana sayfadan yeni yazılarımı kontol edin. Sitemde olmayan önemli konular varsa bildirmelisiniz ki onları da yazayım.

 3. Sercan - Yalova dedi ki:

  Tavuklarımdan biri horoz gibi ötüyor bunun sebebi nedir?
  ***
  Ne zamandır yazmam gereken bir konuydu. Sorduğunuz için teşekkür ederim. Şimdi yazdım okuyabilirsiniz:
  https://tavuk.devletli.com/tavuk-horoz-gibi-otuyor-horoz-yumurtluyor

 4. Mustafa - Konya dedi ki:

  Benim horoz ezanlardan 30 dakika önce 4 – 5 ötüyor bu neden?
  ***
  Sabah ezanlarından demek istediniz herhalde. Eğer o vakitte hava tamamen karanlık ise, ya bulunduğu yere sabah namazı kılmak için kalkıp lamba yakan evlerden ışık geliyor onun için sabah oldu diye ötüyor ya da uzaklardan duyduğu horoz seslerini işittiği için ötüyordur.

 5. Mehmet Sait - Denizli dedi ki:

  Horozlar neden ötmez? 7 aylık horozum şimdiye kadar hiç ötmedi.
  ***
  Belki çevreden horoz sesi duymuyorsa sebep budur. Sağır da olabilir. Ya da uzaktan gelen sesleri iyi işitemiyordur, işitme problemi vardır. Yakında öten horozlar varsa o da öter. Hiçbir problem yoksa belki henüz gelişimi tamamlanmamıştır.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.