Horozların yumurtaları döllemesi, spermin yolculuğu, yumurta oluşumu

Horoz tavukla çiftleştikten kaç gün sonra yumurtalar nasıl döllenir sorusunun cevabı.. Tavuk içinde yumurta oluşumu, yumurtanın döllenmesi ve yumurtlanması konuları..

Horoz tavukla çiftleştikten kaç gün sonra yumurtalar nasıl döllenir sorusunun cevabı.. Tavuk içinde yumurta oluşumu, yumurtanın döllenmesi ve yumurtlanması konuları..

Tavuğun horozla çiftleşmesi
Horozdan tavuğa aktarılan spermler yumurtalık kanalına hemen gitmez. Bir hayli yol kat etmeleri gerekiyor. Spermler yaklaşık 7 günle 10 gün arası bir sürede hedefe ulaşırlar.
Dolayısıyla şunu anlamalıyız ki uzun bir süredir horozsuz kalmış bir tavuk bugün bir horozla çiftleşse yarın ve önümüzdeki birkaç gün boyunca yumurtlayacağı yumurtaları yine dölsüz olacaktır. O yumurtalardan civciv çıkmaz. Bu tavuğun döllü yumurtalarını almamız için en az 8 gün, daha kesin sonuç alabilmek için en az 12 gün beklememiz gerekiyor. Soruya cevap buraya kadar yazdığım açıklamadır. Aşağı kısım ayrı ama bu sayfada olmasını uygun buldum.

Tavuk içinde yumurta oluşumu ve..

tavuk cinsel organları

Tavuğun üreme organlarında yumurtanın oluşumu ve yumurtlanmaya hazır hale gelmesi

Yumurtanın döllenmesi ve yumurtlanması
1- Tavuğun yumurtalık adlı organının içinde tavuğun her bir üreme hücresi yumurta sarısı geliştirir. Tavuğun üreme hücresi yumurta sarısının dış yüzeyinde ama “vitelline” adlı yumurta sarısı zarının altındadır. Yumurta sarısı uygun büyüklüğe gelince yumurtalığın dışına, huni biçimindeki yumurtalık kanalına aktarılır.

2- Yumurtalık kanalında yumurta sarısı 15 dakika kadar bekler. Bu 15 dakika içinde döllenir. Horozun üreme hücresini taşıyan sperm burada yumurta sarısının zarından geçerek tavuğun üreme hücresi ile birleşir. Böylece iki üreme hücresi birleşip başkalaşım geçirir, zigot oluşur. Bu zigot tek bir hücredir. Bundan civciv oluşacaktır. Zigot hücresi, vücut ısısının etkisiyle bölünerek çoğalmaya başlar. Bölünmelerin başlamasından itibaren adı zigot değil, embriyodur. Tavuk yumurtlayınca, daha serin ortamda embriyonun gelişimi durur. Hava çok sıcak ise gelişim devam eder.
Yumurtalık kanalında ayrıca yumurta sarısının askı bağları (chalaza) da oluşur.

3- Daha sonra yumurta akı oluşturulması için diğer kısma (magnum adlı organa) geçer. Magnum’da yumurta sarısının çevresinde yumurta akı oluşumu 3 saat kadar sürer.

4- Sonra, bu yeni oluşum “isthmus” adlı dar kanaldan yavaşça geçerek güzelce ambalajlanır yani iç ve dış zarlarla kaplanır. Bu işlem 1 saat 15 dakika kadar sürer. Yumurta bildiğimiz ilk şeklini almıştır; kabuklanması için diğer bölüme aktarılmıştır.

5-Dış kabuk hariç bütün oluşumlarını tamamlamış olan yumurta, kireç kabuk geliştiren “bez” içinde 21 saat kadar bekler. Bu sürede en dış yüzeyi sert kabukla kaplanmış olur. Yumurta artık yumurtlanmaya hazırdır.

Yumurta sarısının döllenmesi için 15 dakika bekletildiği yerden itibaren, dışarı yumurtlanıncaya kadar gereken süre yaklaşık 25 – 26 saattir. Yani yumurta döllendikten bir gün sonra yumurtlanmış oluyor.


Kategori: Sağlık Tarih: 20 Nisan 2010

Etiketler:

'Horozların yumurtaları döllemesi, spermin yolculuğu, yumurta oluşumu' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Burak - Manisa dedi ki:

  Makhinam ‘dan çıkalı 4 gün oldu civ civ lerim hepsi gayet sağlıklı ama bir tanesi sürekli uyuyor hiç yerinden kıpıdamıyor içerdeki ısıda normal 36 derece nedeni ne olabilir acaba?
  ***
  Büyük bir ihtimalle ölüp gidecek. Bazen böyle şeyler olabiliyor. Yapacak şey yok. Sebep embriyo döneminde fizyolojik gelişim kusurudur. Veya o yumurtayı yumurtlayan tavuğun iyi beslenmemesidir.

 2. Kemal dedi ki:

  Makinadan çıkınca 4 tane civ civ in poposunda kan gibi br şeyler çıkıyordu ve bunların hepsi öldü nedeni ne olabilir? Elektirik kesilmesinden dolayı olabilir mi? 1 gün 4 saat boyunca elektirikler kesilmişiti.
  ***
  Elektrik kesilmesiyle ilgisi yok ama belki dolaylı yoldan olmuştur. Yani o sırada içerde havasızlık ve nem birikmesi sonucu yumurtalar enfeksiyon kapmıştır. Sebep enfeksiyon, mikroplara bağlı gibi görünüyor.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.