Horoz olmadan tavuk beslenebilir mi?

Horoz olmasa da tavuklar yumurtlamaya devam ederler. Horoz olmasa da tavuklar gurk olur. Yalnız, horozsuz yumurtlanan yumurtalar dölsüz olur – kuluçkada onlardan civciv çıkmaz.

Horoz olmasa da tavuklar yumurtlamaya devam ederler. Horoz olmasa da tavuklar gurk olur. Yalnız, horozsuz yumurtlanan yumurtalar dölsüz olur – kuluçkada onlardan civciv çıkmaz. Birçok kuş türlerinin aksine tavuklar civcivleri büyütmede horoza bağımlı davranmaz. Vahşi hayatta yaşayan yabani tavuklar kuluçkaya yatacağı zaman izini kaybettirir. Bunun için yumurtalarını önceden diğerlerinin bilmediği bir yerde biriktirmeye başlarlar. İnsanların tamamen açıkta tavuk yetiştirme çiftliklerinde ise tavukların birbirlerinin özel folluklarına yumurtladıkları, kuluçkaya yatacakları zaman diğer folluklardan yumurta çaldıkları görülmüş. Bütün bunlarda horozların herhangi bir rolü yoktur. Horozlar sadece tavuklarla çiftleşerek yumurtaların döllü olmalarını sağlarlar.

Eğer yumurta yeme ihtiyacınız için tavuk besliyorsanız horoza gerek yok ama horoz olsa daha iyi olur. Horozlar tavuklardan daha güzel, daha süslü oluyorlar. Tüyleri pırıl pırıl parlak olur çok renkli olur. Horozlar kendisine ait bir tavuk gurubu olması için uğraşır. Yiyecek bir şey bulsa tavuklar yemeden boğazından geçmez. Bizim beslediğimiz horozlar tavuklardan daha büyük göründükleri halde ağırlıkları fazla farklı değildi. Çünkü yemeyip tavuklara yedirirlerdi. Gurupta civcivler olursa horoz onları da kabullenir. Bulduğu yiyecekleri aynen ana tavukların yaptığı gibi küçük parçalara ayırır ki diğer tavuklar ve civcivler kolayca yiyebilsin. Bahçenizde böyle güzel aile hayatı yaşayan hayvanların olması için sadece tavuk değil horoz da beslenmeniz iyi olur. Horoz yiyeek bulduğu zaman tavukları çağırır. Tavuklar o dilden anlar hemen horozun yanına koşarlar karınlarını doyururlar. Bizim eskiden bir komşumuz vardı sokakta dolaşan tavuklarına yem vereceği zaman horozun çağırma sesini taklit ederdi tavuklar hemen koşa koşa gelirlerdi.

Horozların tek sorunu, insanlara saldırmalarıdır: Özellikle yumurta tavuğu cinslerinin ve bazı süs tavuğu cinslerinin horozları sahiplerine saldırır yaralar. Küçük çocuklar için tehlikelidir. Süs cinslerinin horozlarını terbiye etmek kolay, diğerlerinin zor. Amacınız sadece hobi ise yumurta tavukları beslememenizi tavsiye ederim. Diğer cinslerin de yumurta verimlilikleri iyidir.

Yumurta tavukları devamlı tamamen hareketsiz kalacağı kapalı yerlerde yağlanmadıkları için ve küçük yapılı olup az yer tuttukları için sektörde önemi var. Tecrübesi olanlar iyi bilir ki etlik tavukların da çoğu iyi yumurtlayıcıdırlar.

Kısaca, daha uysal, daha evcil yani etlik tavuk cinslerinden beslerseniz bunların horozları kimseye zarar vermez. Yine de en uysal cinsleri araştırıp onlardan edinseniz küçük çocuklar için hiçbir risk bırakmamış olursunuz. Habeş, Orpington, Cochin, Turken gibi.


Kategori: Tavuklarla ilgili cinsel konular Tarih: 11 Şubat 2011

Etiketler: |

'Horoz olmadan tavuk beslenebilir mi?' hakkında sorular, açıklamalar

 1. yusuf sakarya dedi ki:

  bide arkadaşlar hakiki köy horozuda tavukları kendi canı pahasına korur. bende 18 tavuk var 1tane de hakiki çilli köy horozu var. inanırmısınız bizim burda komşularımızın köpekleri var bizim tavuklarla oyun oynamak için hopluyorlar zıplıyor ara sıra tavukları kovalıyorlar ama çok iyi köpekler zararsızlar yani ama horoz köpekler yaklaştığı anda deli gibi bağırıyor. köpek bir tavuğa yaklaşsın hemen köpeğin üzerine atlıyor.

 2. yusuf sakarya dedi ki:

  Resme koyduğun horoz Denizli mi?
  ***
  Hayır değil. Hangi cins bilmiyorum.

 3. Hakan Öğretmen - Konya dedi ki:

  Horozum komşunun tavuklarına gidiyor dün akşam gelmedi. Zorla getirdim komşumun tavukları çok ondan olabilir mi?
  ***
  Ve herhalde komşunuzun horozu da yoktur. Olabilir. Bizde hiç olmamıştı böyle bir şey. Her horoz kendi tavukları ile kendi bölgesinde olur. Sizin horoz onların yanında olmayı benimsemiş anlaşılan. Bir de eğer siniz tavuklar horoza uzak cinstense bunun da mutlaka etkisi vardır. Bizim bir ara sadece bir ligorin tavuğumuz vardı. Komşumuzun çok tavuğu vardı ama hiçbiri ligorin değildi. Horozu ligorindi. O horoz en çok bizim tavukla vakit geçirirdi. Akşamlarını kendi tavuklarıyla geçirirdi bizim bahçede kalmazdı.

 4. Hakan Öğretmen dedi ki:

  Hocam dediğin doğru. Benim tavuklar siyah, horoz çilli beyaz. Onları köy tavuğu diye aldım. Cinslerinin ne olduğu hakkında hiç bir bilgim yok. Resimlerini göndersem bilir misiniz?
  ***
  Karmakarışık melezler her yerde. Anlayabileceğimi sanmıyorum. Gerçek köy tavuğunun dişilerinin ibiği çok kısa olur. Biraz uçma kabiliyetleri vardır. Ligorinden az iri ama fazla iri olmazlar.

 5. Kerem - İzmir dedi ki:

  Bu konuyu nereye yazacağımı bilemedim bu sabah kümese girdiğimde horoz yerde yatıyordu. Baktım ölmemiş ama ayağının üzerini basmıyor. Yuvada zaten 1 tane horoz 1 tane tavuk var. Daha önce de olmuştu aynı olay ama bir günde iyileşmişti. Ne yapmalıyım?
  ***
  Anlaşılan sen bu işi bilmiyorsun. Yazılarımı da hiç okumuyorsun. Şu yazımı dikkatle oku tavuk nasıl ortamda bakılmalı iyice öğren:
  https://tavuk.devletli.com/tavuklarin-ayak-hastaliklari
  Biz 15 sene kadar tavuk besledik. Çok tavuklar geldi geçti ama böylesi sorunlar hiçbirisinde olmadı. Hiçbir ilaç vitamin filan da kullanmazdık. Eğer hayvanları devamlı kapalı tutmak zorunda isen tavuk beslemekten vazgeçeceksin.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.