İbik ve göz kapağı hastalıkları

Tavuklarınızın ve horozlarınızın ibiklerinde, yanaklarında, göz kapaklarında görülen hastalıklar sizin onları besleme ve barındırma işlerinizdeki hatalarınızın bir göstergesidir.

Tavuklarınızın ve horozlarınızın ibiklerinde, yanaklarında, göz kapaklarında görülen hastalıklar sizin onları besleme ve barındırma işlerinizdeki hatalarınızın bir göstergesidir. Nerede hata yapıyorum diye düşünmek yerine ilaç ararsanız başka türlü hastalıklar da ortaya çıkacaktır. Çünkü esas problemler hâlâ duruyor. Sonuçta gözlerde ve ayaklarda da hastalıklar ortaya çıkar. Hatta onlara sıra gelmeden önce başka türlü hastalıklar hayvanları öldürür.

İbiklerde ya da yanaklarda sivilce benzeri iltihaplar olunca tavuklar ayaklarıyla kaşıyıp kanatabilir. Yara kuruyup kabuk bağlar. Başka iltihaplar çıkar bu böyle sürer gider. Veya mantar türü oluşumlar görülebilir, bu da kaşıntılara ve kaşıma sonucu yaralanmalara sebep olur. Yaralar eğer fazlaca iltihaplanıp kangrene dönüşürse tavuk ölür.

Kafa bölgesindeki sivilce, mantar benzeri hastalıklar başka hastalıkların yan ürünü olabiliyor. Bazen de çeşitli bit ve kene türü parazitler söz konusu hastalıklara sebep olur (uyuz benzeri hastalıklar buna dahildir). Bu parazitlerin birçok türü kümeslerde gizlenir, gece karanlıkta hayvanlara saldırıp sonra tekrar yuvalarına çekilirler. Yuvaları kümes duvarlarındaki ve tüneklerdeki incecik delikler ve çatlaklardır.

Çok şeyi tek tek tespit edip her şey için ayrı ayrı ilaçlar aramak yerine her şeyin esas kökenine inmek lazım.

En temelde neler gerekiyor, bakalım:

» Toprak banyosu ihtiyacı..
» Sağlıklı beslenme..
» Düzenli aşı..
» Sağlıklı ve temiz ortam..

Yukarda sıraladığım her bir madde için ilgili yazılarım var. İstediğiniz satıra tıklayarak o yazılarımı da okuyabilirsiniz.

Özellikle aşılar çok büyük önem taşır. Tavuklar genelde suya karıştırılarak içirme yoluyla aşılanır. Ne zaman hangi aşı gerekiyorsa uygulamanız şart. Nereden bulacağınıza gelince.. Türkiye bir ziraat / tarım ülkesi. Neyi nerede araştıracağınızı bilirseniz her şeyi bulabilirsiniz. Ziraat bölge ofislerine danışın, veterinerlere danışın.


Kategori: Sağlık Tarih: 16 Kasım 2011

Etiketler:

'İbik ve göz kapağı hastalıkları' hakkında sorular, açıklamalar

 1. BURAK İSTANBUL-PENDİK dedi ki:

  S.A abicim biliyorum bunları buraya yazmıyacaktım ama nedense yorum yazacak yer olmuyor neden böyle oldu benim 2 tavuğum var bir tavuğum kırma köy tavuğu birisi ise yumurta tavuğu 1 de horozum var o da kırma bir denizli horozu abi ben sitenizin her şeyini okudum resmen su gibi içtim benim tavuklarım 1.5 yaşında fln ben onların gurk olması için her şeyi yaparım 100 metre kare arazimiz var onlara günlük marulundan tutun mısırına kadar her şeyi veriyorum diğer yazda inşallah gurk olmaları için her şeyi yapıcam okuduklarıma göre bazı arkadaşlar ve siz şöyle yazmışsınız tavuğun folluğundan yumurtaları almayınca annelik duygusu şey olup gurk oluyorlarmış sizce doğrumudur veya başka neler yapabilirim abicim cevap verirseniz sevinirim
  ****
  Başka yapılacak bir şey yok. onun için yorum yazma yerlerini engelledim. Hem şimdi zamanı değil. bu işin en iyi zamanı mayıs ayıdır. ama bunu da doğa belirliyor kimsenin elinden hiçbir şey gelmez. şubatta mı temmuzda mı nisanda mı ne zaman olursa olur veya olmaz. en kesin yolu koşin tavuğu beslemeniz. Nerde bulurum diye sormayın bilmiyorum ama türkiyede çok var.

 2. SAFFET MANİSA-DEMİRCİ dedi ki:

  S.A abi diğer arkadaşa katılıyorum abi bende buraya yazmayacaktım ama diğerlerine yazılmıyor.abi ben tam 30 tane etlik civciv almıştım ıskartaya ayrılanlardan. hepsine normal tavuklara nasıl bakılırsa öyle baktım fakat hepsi öle öle öle elimde 10 tane civciv kaldı.civcivler ölmeden önce hep ayakta uyuyorlar sonrada bir bakıyorum ölmüşler.peki bu neden oluyor abiii??bunların doğasında mı var ölmek anlamadım.seneye yazın bir ablamdan gurk tavuk alacağım kümeste gurka basacağım artık.her cinsten tavuk ve horoz yetiştireceğim. bu arada abi yüz tüyleri çok uzun sanki sakal gibi ve paçalı bunun cinsini biliyorsanız onu da yazıverin abicim

 3. MEHMET SAİT- DENİZLİ dedi ki:

  Ali abi belki bana kızacaksın ama başka yere yazamazdım.7 aylık denizli horozumun boynunun altındaki tüyler dökülmeye başladı. bazen yanındaki tavuklarda dökülen yeri didikliyorlar.Tüylerini koparıyorlar. Ne yapmalıyım? Bu normal bir şey mi?

 4. Durali Kiraz / Ankara dedi ki:

  Burak beyin sorusunun cevabını siz vermişsiniz ama ben bir iki şey eklemek istiyorum. Ben %90 bu sitede yazılanları uygulayarak tavuklarıma en doğal ortamı sağladım. Birde bu sitedeki bir yazıda gurk için tavuklara “balık” yedirilmesinin faydalı olacağını duymuştum. Bunu uyguladım (bir iki sefer) ve bahar aylarında iki tavuğum birden gurk oldu. Ama folluklarda ben sürekli “sahte yumurta” bulundururum. Ve folluklar yaklaşık35cmx35cmx50cm (ideal boyutları bunlarmış) boyutlarında bildiğiniz sadece bir tarafı açık küp düşünün, o tür folluklarım var. Ve ayrıca 12 tavuğun başında 1 horoz vardı. Suları,kümesleri içilecek ve insanın barınacağı kadar temiz! Bu şartları sağlayın ve sonrasını Allah’a tevekkül edin olur ;)

 5. İsmail - Yalova dedi ki:

  3 senedir tavuk bakıyorum.Tavuğunuzun gurk olmasını istiyorsanız sadece onları rahat bırakın ve sabahtan akşama kadar rahatça otlanmalarını sağlayın.Folluktaki yumurtaların hepsini alsanız bile böyle yaşayan tavuk her türlü gurk olur.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.