Ikea’dan süper tavuk kümesi!

Batı ülkelerinde “Ikea Hackers” denen insanlar var. Bunlar Ikea’dan aldıkları ucuz eşyaları başka eşyalara dönüştürüyorlar. Tavuk kümeslerini bile daha ucuza mal ediyorlar.

Nasıl olur şimdi Ikea kümes işine de mi el attı demeyin. Yapmamışlar tabi. Peki olay nedir? Şudur: Batı ülkelerinde “Ikea Hackers” denen insanlar var. Bunlar Ikea’dan aldıkları ucuz eşyaları başka eşyalara dönüştürüyorlar.

Elde ettikleri kendi yapımları eşyanın piyasadaki aynıları çok pahalı iken onlar gayet ucuza mal etmiş oluyor. Hem de bu uğraşı onlara el becerisi, tasarımcılıkla ilgili beyin jimnastikleri gibi keyifli aktivitelerde bulunma imkânı sunuyor.

İşte tavuk kümesinin oluşturulmasında kullanılan eşyalar:
Ranza yatak – kümesin ana iskeleti için
Sebze kabı – Folluk için
Kümesin bazı parçaları için de sandalye bacak parçaları, şişe raflıkları vb. kullanmışlar. Yaptıkları konforda kümes piyasada en az beş misli daha pahalıdır!

Başka birisi, banyo vb. yerler için kullanılabilecek raflardan ve onların duvara sabitlenmesi için olan destek çubuklarından kullanılışlı sehpa yapmış. Duvara vidalanması gereken çubukları sehpa için ayak yapmış.
Birçok fikir var. Eviniz için hangi eşya gerekliyse biraz kafa yorarak Ikea mağazalarından veya ucuza alabileceğiniz yerlerden birkaç şey alarak kendiniz yapabilir ve piyasadaki fiyatının çok altında bir fiyata mal edebilirsiniz.

Başka biri Ikea’nın ıskartaya çıkardığı defolu ama sapasağlam bir kitaplığı yan yatırıp kanepe gibi divan gibi bir şey yapmış. Oturulacak yeri için sünger gibi bir malzeme ve onun üstüne güzel bir kumaş.. Kumaşı kenarlara zımbalıyorsunuz, hepsi bu. Yani bir kanepeye dünyanın parasını harcamaktansa böylesi hem ucuz hem kendi tasarımınız olmuş oluyor.


Kategori: Haber - Bilgi, Kümes Tarih: 10 Ağustos 2009

Etiketler:

'Ikea’dan süper tavuk kümesi!' hakkında sorular, açıklamalar

 1. sezai gürüp dedi ki:

  SEKTÖR DEĞİŞİKLİĞİ NEDENİYLE TAVUK KÜMESİ MALZEMESİ VE FANLARI SATILIKTIR.
  50 MT 4 SIRA NİPEL SULUK
  3 SIRA OTAMATİK YEMLİK
  2 TANE SOĞUK HAVA HAVALANDIRMA PED (SOĞUK HAVALANDIRMA 280)
  …4 TANE 140 LIK FAN PANOSUYLA BİRLİKTE
  TÜM MALZEMELER TAVSAN MARKADIR.
  SEZAİ GÜRÜP
  0533 6481049
  KAYAKENT KASABASI/GÜNYÜZÜ/ESKİŞEHİR

 2. Huseyin/Almanya dedi ki:

  Kanal farelerinden yumurta alamiyorum. Birsekilde tunel yaparak girip yumurtalari götürüyorlar. Follugu kümesin disina cikardim yerden 50cm yüksek ve kaygan bir cisime monta ettim. tavuklar kesif yaptilar. hepsi girdi cikti ama yumurlamiyorlar. kümesin icine birakiyorlar. Folluk 30m” telle her tarafi cevrili bir alan oradan kümeslerine geciyorlar. Gerci civarda atmacada var ondan olabilirmi.
  ***
  Follukta daima bir yumurta bulunmalı ki tavuklar özensin orayı tercih etsin. Folluk tavukların anlayışına göre biraz kuytu ve güvenli bir yerde olmalı. O zaman kabullenirler.

 3. Mehmet Salih dedi ki:

  Size ne kadar soru soruyoruz, meşgul ediyoruz. Kıymetli cevaplarınız için binlerce teşekkürler.
  Ali Bey,
  30, 50 tavuk kapasiteli kümes nasıl olmalıdır? (Boyutları, camları, kapısı, kac folluk olmalı tünelleri teklik ve suluklari)
  lütfen size gelen resimler varsa paylasir misiniz?
  saygılarımla,
  ***
  Gelen soruları vakit buldukça cevaplamaya çalışıyorum. Yeter ki vaktim olsun. Fakat ne yazık ki sizin sorunuza cevap veremeyeeğim. Çünkü kümeslerde devamlı kapalı yetiştiriciliğe karşı olduğum için bu konu ile ilgili olarak hiçbir araştırma yapmadım. Arada bir soranlar oluyor cevap veremiyorum. Ama galiba iyi bir araştırma yapıp en sağlıklısından bilgilerle yeni bir sayfa hazırlamam gerekiyor.

 4. Serhan Genc dedi ki:

  Sitenizde yorum kısmının yeniden aktif olmasına çok sevindim.
  Bilgi paylaşımınız için çok çok teşekkürler..
  İyi çalışmalar.
  ***
  Ben de teşekkür ederim ama insanlar sözleşmiş gibi bazen aynı soruları üst üste o kadar çok yazıyorlar ki tekrar kapatmayı düşünüyorum.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.