İki analı civcivler

Günümüzde civcivler genellikle anasız yetişiyor. Ama bu civcivler şanslı.

İki anneleri var. İsmail Bey’in Çorlu’daki bahçesinin kümesinde güven içinde yaşıyorlar.

Aşağıdaki slaytta 6 fotoğrafı görebilirsiniz.

* * *


Kategori: Civciv Tarih: 08 Mayıs 2012

Etiketler: | |

'İki analı civcivler' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Canberk, Kocaeli dedi ki:

  Sorum şöyle: Gurk tavuğun dolaştırdığı civcivlere horozlar ve diğer tavuklar saldırır mı? Tavukların yem yedirmediğini biliyorum. Horozlara gelince kümeste 3 horoz var biri kel baskın horoz, diğeri biri köy ve diğeri yumurta ırkı kardeş horozlar. Kel ve köy gayet sakin hayvanlar tavukları hırpalamak gibi dertleri yok. Lakin yumurta ırkından olan diğer tavuklara karşı çok haşin davranıyor. Benim yeni çıkmış 5 civcivli tavuğumu bunların arasında dolaştırabilir miyim?
  ***
  Farklı farklı türleri bir arada beslemek yanlış. 10 tavuk başına 1 horoz yeter. Fazlası tavuklara zararlı. Önce bu sorunları halletmelisiniz.

 2. Ali Merttürk, Bingöl dedi ki:

  Benim de 2 tane gurk tavuğum var. Biri sizin kuluçka yuvası nasıl olmalı yazınız sayesinde altına koyduğum tam 24 adet yumurtadan 21 tane civciv çıkardı. Diğer tavuğumun altına sadece süs tavuğu yumurtaları koyduğum için 10 civcivle yetinmek zorunda kaldı. Bu iki tavuk ve toplam 31 civciv her ne kadar ayrı iki grup halinde gezseler de, aradaki mesafeyi 5 metreden fazla açmıyorlar. Akşama kadar sürü halinde dolaşıyorlar. Hem verdiğiniz bilgiler için teşekkür etmek hem de bu keyfimi sizlerle paylaşmak istedim. Bol evciller dilerim..
  ***
  Ali Bey 24 yumurta hindi bile alamaz ama nasıl yapmışsanız bravo doğrusu. Keşke fotoğraflarını çekseydiniz gönderseydiniz. Çok iyi olurdu. Böylece herkes görürdü tavsiyelerimin ne kadar işe yaradığını.

 3. Ali Merttürk, Bingöl dedi ki:

  Fotoğraf maalesef yok ancak anlatmaya çalışayım; derin tahta kasa içine sadece kuru yonca sapları koyuyorum. Çorba kasesi formunda olacak şekilde ortasını çukurlaştırıyorum, ancak orta kısmın kasanın tabanına kadar inmemesine dikkat ediyorum. Kuru yoncanın çok bol konulması ve gevşek olmaması önemli çünkü tavuk yatarken yuvayı dümdüz etmesin diye.. Ayrıca kasanın bir tarafına 10 a 10 bir tahta bırakıyorum,tavuk merdiven gibi kullansın,yuvaya hoplayıp yumurtaları kırmasın diye.. Her ne kadar yumurtalar üst üste gelse de tavuk mutlaka birinci günün sonunda tüm yumurtaları nasıl kapatacağını çözmüş oluyor,zaman zaman da kafasına göre çevirerek yumurtaları alt üst ediyor. İlerleyen günlerde tavuk yem ve çiş için her kalktığında kırılan yumurta var mı diye kontrol etmeyi ve yumurtaları incitmeden şöyle bir karıştırmayı unutmamak iyi oluyor. 7. günde lamba ile kontrol ettiğim yumurtalardan boş olan varsa atıyorum. Çıkım gününde de arada bir kontrol etmek, boşalan kabukları almak ve imkan varsa ilk çıkan yavruları bütün civcivler çıkana kadar lambayla ısıtılmış saman zeminli bir kutuda tutmak ve sonra hepsini birden annesinin altına bırakmak hem çıkımı kolaylaştırıyor hem de ezilmeleri engelliyor. Kısacası aklı başında, orta boyda her tavuk 20 civarı yumurtaya kolaylıkla yatırılabilir, tecrübelerimle sabittir. Bu yuva fikrini bu siteden edindiğim bilgilere dayanarak geliştirdiğimi bir kez daha belirtmek ister, teşekkür ederim..
  ***
  Ali Bey tebrik ederim her şeyi çok iyi tam yerinde uygulamışsınız. Anlattıklarımın işe yaradığını duymak çok güzel. Yazdığınız bildirdiğiniz için çok teşekkür ederim.

 4. Sedat Şimşek, Adana dedi ki:

  Şanslı keratalar.

 5. Güven Yaşar, Yalova dedi ki:

  Tavuğum 19. gün civcivleri çıkarmaya başladı. Çıkmayan 5 yumurta daha var. Önceden çıkan civcivler açlıkdan ölür mü ne yapmam lazım?
  ***
  Üç gün hiçbir şey olmaz deniyor. Bence siz son sınır 48 saat gibi düşünün.

 6. Güven Yaşar Yalova dedi ki:

  Bugün 21 gün oldu 15 yumurtadan 13’ü çıktı.2 yumurta kaldı.Çıkmazssa iki yumurtayı atıcam.Civcivler aç önlerine ıslatılmış irmik verdim yediler kötü bişi yapmamıştırım umarım.Resmi paylaşabilirim isterseniz.
  ***
  23 gün bekleyin. Acele etmeyin.

 7. Ali Merttük’ü tebrik ediyorum. Benim başarımın sırrı da bu sitede yatıyor. Yeter ki okuduğunuzu uygulayın gerisi geliyor. Ben de folluğa kuru yonca sapları koydum, ancak sizin gibi fazla yumurta koyamadım yeter dediler. 13 er tane koyabildim. Sizinki büyük bir başarı hatta rekor da diyebilirim. Allah kısmet ederse seneye gurka yatarlarsa sizin taktiği deniycem.. Tekrar tebrikler..

 8. Güven Yaşar, Yalova dedi ki:

  Tavuk son 2 yumurtanın üstünden 21. gün sonunda kendi kalktı ve tekrardan oturmadı. Kümese kuru gübre koydum. Yavrularıyla kümesin içinde geziniyorlar. Civciv yemi aldım attım önlerine. Havalar soğuk dışarı çıkarmamda sakınca olur mu?
  ***
  Kuru gübrenin tavuklara faydasını hiç duymadım. Gübre bitkiler için değil mi? Analı civcivler için hava pek soğuk sayılmaz.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.