Hangi Çağdaşlık Hangi İnsanlık

Hayvan hakları ve çağdaşlık.. Kendi cüssesi kadar alanda sıkışık yaşayan yumurtlama kölesi ligorin tavukları. Son derece pis bir ortamda ağır pis kokuların içinde yaşamak zorundalar. İnsanlığın geldiği en çirkin seviyesinin resmidir.

Çağdaş dünyanın mimarları ne yazık ki bankacılar oluyor iş adamları oluyor halk kitlelerini tüketim çılgını olmaya sürükleyenler, çok ürün üretip çok para kazanmaya çalışanlar oluyor. Mallarının satılması için tüccarlar artık hileli pazarlamacılık yöntemlerine başvuruyor. Aşağıdaki resimler yumurta üreticilerinin gerçek içyüzüdür. Bu yüzden reklamlarında asla tavuklarının yaşadığı yerleri göstermezler. Gösterseler de tesislerinin ilk açıldığı temiz günündeki görüntülerdir.

Bilim teknik alanlarındaki gelişmeler ise daha çok nefsani arzular için ve elbette daha çok para kazanmak için kullanılıyor.
Teknoloji ilerledi, makineler var robotlar var o halde işçilerle niçin uğraşayım ben de makine alırım çok daha kazançlı olurum diye düşünen benciller iyi niyetli insanlardan çok daha fazla.

Osmanlıların bir zamanlar anlayışı bunun dışındaydı. Mesela bilip bilmeden matbaanın bize çok geç gelmesini ayıplarız bundan utanç duyarız ya, öyle değil işte.. Osmanlılarda yazıcılık önemli bir sektör olup bu işten geçimini sağlayan çok insan vardı. O zamanlar matbaaya çok da ihtiyaç olmadığı için gerek duyulmamış, on binlerce insanın hayatları ile oynanmamıştı. Bütün mesele bu idi.

Yumurta kölesi tabukların içler acısı halleriKendi cüssesi kadar alanda sıkışık yaşayan yumurtlama kölesi ligorin tavukları. Son derece pis bir ortamda ağır pis kokuların içinde yaşamak zorundalar. İnsanlığın geldiği en çirkin seviyesinin resmidir. Allah elbette bu zulümlerin hesabını soracaktır. Peki ya o üretici firmaların sattığı yumurtaları alarak onlara destek olan bizlerin veballeri? Bunu düşünen müslüman var mı?

Günümüzde işsizliğin yoğun olmasının bir sebebi de bilim ve teknolojinin en çok çıkarcılık uğruna kullanılmasıdır.

Her sektörde olduğu gibi tarım ve hayvancılık sektörlerinde de bilim ve teknoloji insanların hayrına değil, büyükbaş para babalarının daha fazla kazanmaları için kullanılıyor.

Holdingler küçük esnafların küçük üreticilerin ekmeğine göz dikmiş. Kurban bayramında anadoludan kendi hayvanlarını istanbula getirenleri bilirsiniz. Bir şey satamadan memleketlerine dönenler var. Niçin? Çünkü carfursa gibi sömürü düzenleri bu işe de el atıyor. Gözlerini para hırsı bürümüş çirkeflikleriyle garip köylünün ekmeğine göz diktiler. Bir de kredi kartına taksitli kurbanlık hayvan satışı yapıyorlar ya, toplumsal dayanışma nedir bilmeyen aptal insanlarımız kurbanlık hayvan almada bile bu şeytanlardan alışveriş yapıyor!

Çağdaşlık - 1Yoğun pislik içinde yaşatılıyorlar.

Eskiden her köşede küçük bakkallar, küçük manav dükkânları, küçük kasap dükkânları vardı. Şimdi süpermarketler o esnaflara yaşam hakkı tanımıyor.

Çiftçilerimiz eskiden kendi yerli mahsüllerini üretirlerdi. Şimdi yasak. Şeker pancarı üretemezsin. Fındığın sınırı var. Sebze üretmek için dış ülkelerden hibrit tohum alacaksın. Ona göre gübreyi de dışardan ithal edeceğiz. O gübre topraklarımızın bütün dengelerini bozacak ve hep dışa bağımlı olacağız. Tavuk eti sektöründe de çok çirkin oyunlar var. Bari lezzetli tavuk yiyebilsek. Bu hiç mümkün değil.

Kısa sürede büyüyüp bol et veren tavuklar, en sık yumurtlayan tavuklar diye diye aç gözlü tüccarlarımız yabancılardan hibrit tavuk alıp duruyor. İthal civcivler veya kuluçka makineleri için alınan hibrit yumurtaların her şeyi sır yani biz onları nesil nesil üretip çoğaltamayız bu imkânsız. Yemleri de özel olup onlar da dışardan getirtiliyor. Her geçen gün her konuda dışa bağımlı olmamız artıyor.

Çağdaş dünya bu olmamalı. Çağdaş dünyayı gözlerini para hırsı bürümüş çirkefler yönetiyor.


Kategori: Yumurta Tarih: 22 Mayıs 2009

Etiketler: |

'Hangi Çağdaşlık Hangi İnsanlık' hakkında sorular, açıklamalar

  1. ?????? dedi ki:

    Allah böyle insanları bildiği gibi yapsın. Yazık o hayvanlara onların canı oldugunu düşünmeden onlara bir mal gibi davranıyorlar.

  2. yusuf sakarya dedi ki:

    yaw onu bırak onların yerine kendimizi koyalım vallaha çok günah onlarda gezip dolaşmak ister benim düşüncem bu

  3. Cüneyt - Kırklaeli dedi ki:

    Yazıklar olsun..


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.