İshal ve Coxidin

Tavuk yetiştiren kişilerin ilaçlarından biri Coxidin’dir. Tavuk hastalıklarından veba, kolera, tifo gibi hastalıklarda kullanılıyor. Tavuklarınızın / güvercinlerinizin sadece birinde hastalık görseniz hepsi o hastalığı kapmış demektir.

Tavuk yetiştiren kişilerin ilaçlarından biri Coxidin’dir. Tavuk hastalıklarından veba, kolera, tifo gibi hastalıklarda kullanılıyor. Tavuklarınızın / güvercinlerinizin sadece birinde hastalık görseniz hepsi o hastalığı kapmış demektir. İlacı hepsine ortak kullanmalısınız. İlaç vermeye tavsiye edilen şekilde üç gün devam edeceksiniz.

Bu ve benzeri antibiyotik / antimikrobiyel ilaçlar aslında sizin tedbirsizliğiniz yüzünden olan acil durumlar içindir (tedbirsizliklerinizi aşağıdaki 1. ve 2. maddelerde açıkladım). Böyle acil durumlarda elbette antibiyotik ilaçların kullanılmaları şart oluyor – kullanmamanız hata olur. Ama devamlı kullanmak, sadece bu ilaçlara güvenmek iyi değildir çünkü tavukların bağışıklık sistemlerine büyük zarar verirler. Aşılara büyük önem vermelisiniz ki üzücü durumlarla karşılaşmayasınız. Bağışıklık sistemi çöken tavukları hiçbir antibiyotik ilaç kurtaramaz. Aşağıdaki 2. maddeyi ciddiyetle okuyun.

İshal olan tavuklar halsiz düşer. Bir şey yemez içmez olurlar. Zorla yedirmezseniz içirmezseniz bir iki gün içinde ölürler. Buna dikkat edin. Hastalıktan önce aşırı sıvı kaybı öldürüyor.

Her türlü tavuk ve güvercin hastalıklarının mikropları (virüsler, bakteriler) her an her yerde olabiliyor. Çözümü yok, dezenfekte işleri işe yaramaz. Çünkü rüzgâr her an getirir yağdırır.

Peki ne yapacağız?

1- Dengeli beslemek: Her şeyden önce tavuklarınızın bünyelerini güçlü tutmak zorundasınız. Güçlü bünyede bağışıklık sistemi de güçlü olur. Birçok hastalık mikropları tavuk bünyesinde anında yok edilir. Ama kötü beslemeniz yüzünden ve devamlı antibiyotik ilaçlar vermeniz yüzünden bağışıklık sistemi zayıf düşmüşse tavuklarınızın bünyesi mikroplarla savaşamaz. Hastalıklara anında yenik düşer. Kurtaramazsınız. Antibiyotik ilaçlar da artık fayda vermez.
Özellikle yumurtlayan tavuklar çok güç kaybediyor. Gayet zengin çeşitlilikte yiyecek vermelisiniz. Bu sizin de faydanızadır. Tavuk ne kadar iyi gıda alırsa yumurtaları da o derecede sağlığınıza yararlı olur. Eğer zengin çeşitlilikte yiyecekler temin edemiyorsanız yumurtlayan tavuklara vitamin ilaçları vermelisiniz. Ben böyle şeylere her ne kadar karşı olsam da gerekli olduğunu söylemek zorundayım. Fakat.. Yumurta Yemi denen özel tavuk yemine kesinlikle karşıyım. Yumrta yemi ve etlik civciv yemi hormonları etkileyen maddeler içeriyor. Öyle yemlerle beslenen hayvanların etini / yumurtalarını yemeniz size her türlü kanserden diyabet, guatr vb. hormonal bozukluk hastalıklarına kadar her türlü hastalıkları kazandırır bundan emin olun.

2- Düzenli aşı: Aşılar nelerdir, öğrenip gereken aralıklarla uygulamanız kesinlikle şart. Korkmayın iğneyle yapılmıyor suya karıştırılıyor. Aşıları hafife almayın. Öyle hastalıklar var ki en güçlü bünyeler bile yenik düşüyor. Tek çaresi aşılara devam etmektir.
Aşılar hakkında henüz bilgim yok. Siz madem tavuk besliyorsunuz bir şekilde öğrenmelisiniz. Veterinerlere danışın. Bilmiyorlarsa onlara tavuklardan anlayan veteriner sorun. Bu aşıları veteriner ilaçları satan eczane gibi yerlere de sorabilirsiniz. Onların tavuk aşılarını veterinerler kadar iyi bilmesi gerekir. Ayrıca, tavukseverlerin forumlarına üye iseniz oralardaki yüksek tecrübeli üyelere sorup öğrenebilirsiniz.


Kategori: Sağlık Tarih: 31 Mayıs 2012

Etiketler:

'İshal ve Coxidin' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Coxidin ilacı ile yazdığınız bu yazı mükemmel. Her yerde aynı hastalık var ama bu hastalıktan anlayan veteriner şehirlerde yok. Genelde kedi, köpek gibi evcil hayvanlar konusunda ihtisas yapmışlar. Beslenme konusu ayrı bir önem bahsettiğiniz gibi dengeli bir beslenme nasıl biz insanlarda bağışıklık sistemini düzenliyor ve hastlalıkları çabuk atlatıyorsak, aynı şey tavuklar için geçerli. İnanın köyde bir saatimi onlara solucan çıkarmak için harcıyorum ve bulup onlara ziyafet çekiyorum doğal yoldan. Bunu yaparken ne yorgunluk ne bir şey yeter ki onlar güzel beslensinler. Önlerinde yem olduğu halde farklı bir şey vericeğimi anlayıp kümese yanaşınca kapıya sıçrıyorlar. Maşallah öyle akıllılar ki, elimdeki yoğurt kovasının içine zıplayıp almak için yarışıyorlar. Bu kadar emek ve sevgi verdiğimiz güzel hayvanlarımızın sağlığı da çok önemli aşılar da olmazsa olmaz. Ben burada aşı hakkında araştırma yapıyorum. Ne zaman hangi aşılamayı yapıyorlar. Veterinerde yoksa da ona ısmarlayıp getirtmeyi düşünüyorum. Çorludan selamlar saygılar.
  ***
  Takdiriniz için teşekkür ederim. Veterinerler genelde öyleler.. Bizim yakınımızda bir veteriner üç yıl önce kedi saldırısında yaralanan kuşumuzla hiç ilgilenmemişti. Bilmiyormuş kuşlardan anlamazmış. Kuş öldü sonuçta.

 2. Mehmet Salih dedi ki:

  Maalesef kanatli hayvandan anliyan veteriner yok denecek kadar az.
  Bende alti ayda bir, birkac saat susuz birakip suyuna kattigimiz bir asi var, onu aksatmadan yapiyoruz. Gene de cok cesitli yiyeceklerle besledigim halde ishal oluyorlar.
  ***
  O halde daha ne gibi aşılar varsa onları da öğrenmeniz lazım. İshal tehlikeli. Sizde sayı da fazla olunca ciddi vakalarda kurtaramama riski büyük. Ben bir şekilde araştırıp öğrenmeliyim. artık mecburen yine yabancı kaynaklara bakacağım. O ilaçlar burada olmasa bile en azından gerekenleri öğrenmiş oluruz imkanı olanlar gümrük engeliyle karşılaşmayacaklarsa yurt dışından getirebilirler.

 3. Mehmet Salih dedi ki:

  Diger Tavuk sitelerinde rastliyorum, B vitamini, multivitamin verdiklerini soyluyorlar. Ama ne yemci nede hayvan ilaci satan eczanelerde rastliyamadim. Her halde arada bir Calcium sandoz veya Redoxon’u suyuna katip veriyorlar.
  ***
  Ben de duymuştum da o ara sorma imkanım olmamıştı. Muhtemelen insanlar için kullanılan vitaminlerdir. Zaten bazı tavuk ilaçlarına bakarsanız aynı ilaç atta da köpekte de kullanılıyor. Öyleyse insanlar için olan vitamin veriyor olmaları kuvvetli ihtimal.

 4. Mehmet Salih dedi ki:

  Ismail Bey, super bir insansin ben boyle sey duymadim, topragi eseleyipte hayvanlara solucan cikaran insan. Valla helal olsun, cok sanslilar. Bizde cok fazla hayvan oldugu icin bu mumkun degil ama semt pazarindan aksamlari pazarcilar torba torba sezbe meyve veriyorlar.

 5. Teşekkür ederim Mehmet bey. Vitamin olayına gelince belki biliyorsunuzdur. Yumurta kabuklarını kesinlikle atmayın. Ufalayın önlerine verin, yem gibi yiyorlar. Civcivler bile yedi. Zaten kalsiyum ihtiyaçları var. Veteriner hekim tavsiye etmiş tavuk yetiştiren köylülere, sanıyorum bu sitede okumuştum yumurta kabukları ile bir yazı. Ben de veriyorum nasıl yiyorlar sanki yem gibi ilginç. Sizin gibi yavaş yavaş pazar olayına başlamak istiyorum. Şu an çevremde ot çok olduğu için kesiyorum bir demet döküyorum önlerine eşine eşine üzerinde böcek filan ne varsa otların yapraklarını afiyetle yiyorlar. Solucan olayına gelince geçen yıl bahçeden söktüğüm yabani otları üst üste yığdım torf olsun diye onlar çürüdü altları solucan dolmuş açıyorum altlarını bel küreği ile alt üst yapıyorum. Dolu solucan çıkıyor tabii onlarda afiyetle yiyorlar. Çorludan selamlar saygılar.

 6. Mehmet Salih dedi ki:

  Tabi tabi arada bir yumurta kabuklarını ufalayıp bizde veriyoruz, çok severek yiyiyorlar.
  Havaların ısınmasıyla beraber Tavuk Biti büyük problem, ne kadar ilaçlasak da önüne geçemiyoruz!

 7. Ali Merttürk dedi ki:

  Vetaş’ın ürettiği Vitaform isimli bir ilaç var. Hem sistemik antibakteriyel hem de içinde 8 adet önemli vitamin mevcut. Tüm veteriner ilaçlarının satıldığı dükkanlarda kolaylıkla bulunuyor. Fiyatı 9.20 TL.. İlaç toz formunda ve 20 g lık ambalajda. Hayvanların içme suyuna katılarak kullanılıyor. Hem hayvanları bakteriyel hastalıklara karşı koruyor hem de vitaminler sayesinde yumurtlayan hayvanlarda, civciv ve piliçlerde gerçekten çok işe yarıyor. Tavsiye ederim.

 8. Ali Şenpınar, Adana-Yüreğir dedi ki:

  Tavuğum gurk oldu 3 civciv çıkartmıştı yanına pazardan aldığım 5 civcivi koydum yanına aldı şimdi ise her gün bitane ölüyor elimde tavuğumun civcivlerinden birsi e ölmüştü dün. Bügün ise birsi hasta sanki hastalık civcivden civcive geçiyor anlamadım. Şu an tavuğumun civcivi hasta ölceğini biliyorum tavuk iyi isitamıyor galiba o civcive ne yapmam lazım? Ampül altına katıp canlandırdıklarım da oldu ama gene öldüler ne yapacağım?
  ***
  Bilemiyorum. Önceden her şeyi düşünmek lazım. Civcivler için gereken aşıları ilaçları Türkiyede bilen yok. Veterinerlerimiz sığırlarla uğraşa uğraşa sığırlaşmış. Hiçbir şey bilmezler. Benim de yapabileceğim bir şey yok. Çevre temizliği çok önemli. Yem seçimi suyun niteliği her şeye dikkat etmek lazım.

 9. Yaz geldi sıcaklar başladı, bulaşıcı hastalıklarda bu hafta sonu veterinere uğradım. Orda bir konuşmaya şahit oldum. Sirke kullanın diyor. Zaten sitede de okumuştum sanırım. Bazen biliyoruz da uygulamıyoruz… sirkenin faydalarını. Tavukların sularına 3 litre suya yarım kapak, bir kapak koyun diyor. Zararı yok yararı var mikrobu önler bağışıklık sistemini ayarlar. Zaten doktorlar aldığınız meyveleri iyice yıkayın, sirkeli suda bekletin diyorlar, üzerinde ilaç varsa sizi zehirlemesin diye. Ben elma sirkesi almıştım onu sularına katıyorum maşallah sorun yok. En son rahatsızlıklarında (ishal) coxidin kullanmıştım. Anında kesti hastalığı. Bundan sonra her gidişimde sularını tazelediğimde sirke koyuyorum. En azından bir önlem olarak kullandım. Çevremdeki tavuk besleyenlere de tavsiye ediyorum. Sitede hep yazıyor önemli olan sağlıklı iken koşulları yiyeceklerini iyi ayarlamalı, hastalandıktan sonra zor. Eğer iyi bakıyorsanız oldu ki bir hastalık bulaştı eğer hayvan güzel beslenmişse, ortamı temizse hastalığı kolay atlatıyor. Çorludan selamlar..

 10. Ali Şenpınar, Adana-Yüreğir dedi ki:

  Hastalık değilmiş ırız düşmanı yani tavuk düşmani bitmiş yani civcivlerin kanını çekerek öldürüyormuş. 12 yaşındaki çocuk nasıl onları yenebilir burda mahhale dolaştım bulamdım bit zehirini anacak pazar günü burda pazar oluyor. Pazarın ortasında bulunuyor. Elimde hiç bir civciv kalmadı sadece o bir tavuğumun 2 aylık 2 tane civcivleri kaldı.

 11. Ali Merttürk, Bingöl dedi ki:

  bir kaç gün önce civcivlerimden bir kaçını kanlı ishal nedeniyle kaybedince SULPHAMEZATHİNE kullandım..ölümler hemen kesildi,şükür hastalığı atlattık..veterinerlerde var ve gayet etkili..


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.