Iskartaya ayrılan yumurta tavuklarını iyileştirmek

Yumurta çiftliklerindeki verim düşüşü aslında gerçek bir verim düşüşü değildir. O şartlarda olan bir şey.

Bir yıl, iki yıl kesintisiz aşırı sömürülmekten yorgun düşen yıpranan tavukların tekrar toparlanmaları iyileşmeleri için masraf etmektense onları ıskartaya ayırıp yeni yumurtaya başlamış piliçleri sömürüye alırlar onları da mahvederler.

Yumurta üretim çiftliklerinde “çirkin şartlarda sömürülen” tavukların yumurta verimliliklerinin düşmesinin ve ıskartaya ayrılmasının zamanı tutuldukları ortamın şartlarına, beslenme şartlarına ve cinse göre değişir. Kimileri bir yıl zor dayanır, kimileri 2 yıl kadar. Sonunda o tavuklar elden çıkarılır. Buna ıskartaya ayırmak denebilir.

Yumurta tavuklarına doğal bir yaşam sunabiliyorsanız verimlerinde ciddi bir düşüş 4. yıl başlar. Hibritlerde 5. veya 6. yıl başlar. Ciddi bir düşüş. Ama pek fark edilemeyen düşüşler her cinste 3. yılda çok yavaş başlar, sonraki yıllarda git gide yavaş yavaş azalmaya devam eder.

yumurta tavuklarının ızdırabı

Yumurta ihracatıyla övünenler bu tip görüntüleri basına asla vermezler.

Tavuklarda yumurta verimi
Kitaplarda orada burada yazılan yüksek verim rakamları ancak yumurta çiftliklerinin acımasız şartlarında mümkündür. Sizin bahçenizde aynı cins tavuktan aynı verim mümkün olmaz çünkü doğaya uygun olarak tüy döküm zamanında tüy dökerler, aşırı soğuklarda veya aşırı sıcaklarda ara verirler, gurk olup ara verirler, kışın soğuk olmasa bile gündüz süresi kısalığı yüzünden ara verirler. Ama yine de birkaç cins, özellikle de hibritler doğal ev bahçesi ortamlarında yıl içinde diğer cinslere nazaran daha fazla yumurta yapar.

Köylerde ve bahçelerde beslenen tavukların yumurta verimi
Normal şartlarda iyi bakılan “neredeyse her cins” tavuğun yumurta verimi iyidir. Az yumurtlayan tavuk cinsleri çok azdır. “Yumurta tavuğu” denen tavuklar aslında diğerlerinden farksızdır. Tercih edilmelerine sebep, binlercesinin hiç hareket edemeyecekleri dar alanlarda hapis tutulmasına bünyelerinin uygun olmasıdır.

Iskartaya ayrılan tavuklardan alırken nelere dikkat edelim?

Yumurta için alacaksanız aşağıda anlattıklarımın tümünü okuyarak bilinçlenin dikkatli davranarak alın. (Amacınız sadece Allah rızası için o hayvanların hayatlarını kurtarmak ise hepsini değil, 4. maddeden başlayarak okuyun.)

beyaz yumurtalar bunlardan

İşte bize bunların yumurtaları yediriliyor! Gerçi bizde bu kadar aşırı yıprandırma olduğunu sanmıyorum ama en hafifinin bile bundan pek farkı yok. Sadece tüyleri fazla eksilmemiştir.

1- Yumurta üretim çiftliklerinde ne kadar tutuldukları: Bir yıl tutulmuşlarsa şanslısınız. İki yıl tutulmuşlarsa size gelince bir süre sonra, belki bir veya bir buçuk yıl sonra yumurta verimi düşer. Gerçi çok da büyük bir düşüş değildir. Mesela bir ayda ortalama 10 yumurtaya inebilir; üç tavuk olsa bir haftada en az 7 adet yumurta kesin. Daha da düşmesi sonraki yıllarda devam eder.

2- Ne kadar yıprandıkları: Bu önemli bir şey. Zaten bünyeleri çok yorgun düşmüş olan hayvanlar dışarı çıkarılma süreçlerinde, birkaç gün çok kötü yerlerde son derece yetersiz beslenmeye maruz kalmış olabilirler. Ayrıca pislik yüzünden oluşan yoğun amonyak ve diğer gazlar ciğerlere zarar verir. Pis ortamdan hastalık kapmış da olabilirler.
— Hastalık kapmasalar bile, zaten yıkımın eşiğinde olan tavuklar bir de gıdasız kalma ve zehirli hava yıkımına maruz kalırlarsa iç organlarda tedavisi mümkün olmayan hasarlar olabilir. Siz aldıktan sonra belki hiç yumurtlamaya başlamayabilirler. İki gün içinde ölebilir bile.
— Sağlıklı olup olmadıklarının anlaşılması:
Sağlıklarının iyi olduğu gözlerinin canlılığından, hareketli olmalarından anlaşılmaz. Bunun bile hilesini yapan şerefsiz insanlar var: Satış yerinde çok hareketli, huzursuz, ordan oraya biliçsizce gidip gelen ve sakar görünen tavuklar siz aldıktan yarım gün sonra derin bir hareketsizliğe girip birkaç saat içinde ölür.
— Sağlıklarının iyi olduğunu tavukların çevreye büyük ilgisinden anlarsınız. Hem ilgilidir hem her şeyin farkındadır. Oldukça sakin ama meraklı – araştırıcı kafa hareketleriyle ve dikkatli bakışlarla çevreden bir şeyler bulup yemeye çalışıyorlarsa, çok akıllı görünen hareketlerle bulundukları yerden “telaşsızca” çıkmaya çalışıyorlarsa sorun yoktur hile de yoktur onları alabilirsiniz.

3- Yumurtlamaya devam etmeleri: Siz aldığınız zaman 15 gün kadar yumurtlamaya ara verebilirler. Ne kadar yıpranmış olsalar da yumurtadan kesilmezler. Fakat siz aldıktan sonra birkaç ay hiç yumurtlamamaları da mümkün. Sebep tüy değişimine başlamaları olabilir, sizin şartlarınızda günün çoğu vaktinde karanlıkta kalmak olabilir. Çünkü bunlar fazla süreli ışığa alışmışlardır.

4- Rehabilitasyon: Yıpranmış tavukları iyileştireceksiniz. Hayatlarında “hiç tatmadıkları” geniş ferah yerlere uygun zindelik kazanmalarını sağlamalısınız.

İlk üç ay proteini yüksek çeşitli yiyeceklerle beslerseniz yıpranmışlıkları çabuk iyileşir.

Genellikle gagaları kesilmiştir. Gagalar eğer taneleri toplayamayacak derecede kötü durumda ise ona göre beslemeniz gerekir. Meselâ ince taneli yemleri yerlere serpmeyin, biraz derin kaplarda verin çünkü kötü şekilde kesilmiş gagalar yerden tane toplayamaz.

Tırnakları fazla uzamışsa kısaltın. Devamlı kapalı yerde olunca hayvanların tırnakları normalden fazla uzayabiliyor

Tüyleri bir hayli eksilmiş olabilir. Birkaç ayda anca düzelebilirler. Çok iyi beslemeniz gerekiyor..

Daha önce toprağa bile basmamış, açık hava görmemiş tavuklar bunlar. Bazı namussuzlar utanmadan bunların yumurtalarını organik diye satıyor. Güya bir iki farklı yemle besleyince organik oluyormuş.

Halleri çok kötü. Allah bunun hesabını sadece o sömürücülerden değil hepimizden soracak. Piyasada satılan yumurtalardan alan, yumurtalı yiyeceklerden alan hepimiz o çirkin vebali paylaşıyoruz. Çünkü biz onlardan yumurta almasak onlar da o şerefsiz namussuz işi yapmazlar. Alıyoruz ki para kazanıyorlar daha fazla kazanmak için o işe devam ediyorlar.

Sizin sağlayacağınız güzel şartlarda o talihsiz hayvanlar ilkin çok yabancılık çekebilir. Sonra en geç iki gün içinde çevreye alışmaya başlarlar. İçgüdüleri onlara her şeyi kazandırır. Toprağa gömülüp toprak banyosu yapmak, çevreyi her yeri dolaşıp yiyecek aramak vesaire. Gurk bile olabilirler (biz hem de bir hibritte bunu gördük).

İlk aldığınızda folluğu kullanmayı bile bilmeyen Ligorinler daha sonra kimsenin görmeyeceği gizli bir yerde yuva edinip yumurta biriktirmeyi bile becerebiliyor. Siz yeter ki onlara güzel bir yaşam şartı sağlayın. İçgüdüleri onlara her şeyi hatırlatacak.

Geceleri tünekte uyumaya alıştırın. Hayatlarında bunu da hiç görmediler.

ıskartadan sonra iyileşmiş

Ve mutlu son..


Kategori: Sağlık, Yumurta Tarih: 24 Şubat 2011

Etiketler: |

'Iskartaya ayrılan yumurta tavuklarını iyileştirmek' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Yusuf - Sakarya dedi ki:

  Tek kelimeyle Allah belalarını versin bu tavukları bu hale getirenlerin.

 2. Hakan öğretmen dedi ki:

  Ne vahşi bir hareket gerçekten kınanacak bir durum… Benim tavuklarım aldıktan 2 ay sonra yumurtlamaya başladı. Şimdi düzenli yumurtluyorlar günde bir yumurta veriyorlar. Tavuk bakımına hobi olarak başladım ama şimdi vazgeçemiyorum. Çiftlikten ben de alıp iyileştirmek istiyorum ve herkese tavsiye ediyorum onlar da bir canlı sonuçta. Eğer ne işim olur tavukla diyorsanız yumurtası açısından alın. İyi bir bakım sonrası normal tavuktan farksız olacaklardır eminim.
  Ayrıca köy yumurtası gibi lezzetli yumurta yemedim. İlk defa böyle bir şansım oldu bahçede tavuklarımla vakit geçirmek gibisi de yok.

 3. Hakan Öğretmen dedi ki:

  Şükür kavuşturana kardeşim, site yenilenmiş çok da güzel olmuş ellerine sağlık .Ben bu sürede ıskarta tavuklarından aldım. Sarı olanlardan… Ama gagaları kesik, zavallılar yemi yiyemiyorlar. Derin kaba koydum ancak öyle yiyebiliyorlar. Acaba gagaları düzelir mi? Alt gagası uzun üst gagası kısa kanamış hatta çok kötü zavallılar … Ben alalı bir ay oldu. Tüyleri dökülmüştü ama biraz toparladılar. Hatta iki üç günde bir yumurta alıyorum. Bu tavuklardan burda komşularım da aldılar. O kadar insan canlısı tavuklar ki peşimden ayrılmıyorlar.
  ***
  Gagaları zamanla yenilenir diyenler var. Belki fazla derinden kesilmemişlerde düzelme oluyordur. Çünkü tavuk gagaları zaten uç kısmı tırnak gibi devamlı uzar ve doğal yollardan kendiliğinden törpülenir durur. Yani fazla derinden kesilmeyen gagalar zaman düzelebilir. Derinden kesilenlerin düzelebileceğini sanmıyorum.

 4. Samet Karaca dedi ki:

  Ben de bu tavuklardan alıp beslemek istiyorum ama dediğiniz gibi tavuk çiftlikleri gerek ligorin gerekse hibrit olsun bu tavukların ıyıce kanını emmeden vermiyor yani satmıyor. Belli bi günü doldurması gerekiyormus. Nerden bulabilirim yardımcı olursanız sevinirim..


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.