İsmail Beyin Kümesi 1 (Kümes İnşası)

İsmail Bey 2011 Ekim ayında başladığı kümes inşaatını 2012 Mart sonunda bitirmiş. Kümesi nasıl yapmış, kendi yazısından aşağıda okuyabilirsiniz.

İsmail Tezyürek Çorlu’da yaşıyor. Emekli hava subayı. Evli, iki çocuk babası. Şimdi muhtarlık yapıyor (Alipaşa Mah.). Zamanımızın sağlık düşmanı tarım ve hayvancılık usulleri yüzünden o da her duyarlı insan gibi imkânları elverdiğince organik sebzelerini kendi yetiştirmeye çalışıyor. Tavuk ve yumurta ihtiyacını da kendisi halletmeye girişmiş. Bunu artık imkanı olan herkesin yapması kesinlikle şart. Yoksa sağlık elden gidiyor. Bu meselenin hafife alınır bir tarafı yok.

İsmail Bey 2011 Ekim ayında başladığı kümes inşaatını 2012 Mart sonunda bitirmiş. Kümesi nasıl yapmış, kendi yazısından aşağıda okuyabilirsiniz.

Kümes inşaatı

Kümes inşaatı

Daha önce hiç inşaat işleriyle uğraşmadım. Hayatımda sıva nedir bilmezdim. Emekli astsubay, muharebe bölümündenim. Tavuk hevesim küçüklüğümden vardı. Apartman balkonunda, bahçede beslerdim. Yıllar sonra aldığım köy bahçesinde öğrendiğim kadarıyla hevesle birşeyler yapmaya çalıştım.

Kümes fikrim 2 yıldan beri vardı. Bahçem 800 m² – 80 m² prefabrik ev dahil.. Aynı zamanda meyve fidanları, organik sebze, çilek kendi ihtiyacım için yetiştirmeye çalışıyorum. Geçenlerde bir de kovan aldım (meyve ağaçları için). Tabii ki kendi balım da olursa üretmeyi planlıyorum. Çevremde çok balcı var. Bir yıldır da arıcılık hakkında bilgi topluyorum.

KümesSadece hafta sonları gitmem nedeniyle kümese hemen başlayamadım. Başlama tarihim 2011 Ekim ayı diyebilirim. Burda bu kümesi yaparken dalga bile geçtiler özendiğim için. Köydekiler tahtaları çakıp kümes yapıyorlar. Tamam sonuçta kümes mi kümes.. oysa onların yaşama alanlarını, soğuktan korunmasını vs. düşünen yok..

Yemlik ve suluklarını İnegölden ısmarladım. Metal seçtim. Plastik hastalık yaptığını öğrendim. Temizlemesi daha kolay olan paslanmazları seçtim.

Kümesin güzel ve kullanışlı olması için çok dikkatli davrandım. Yerlere yer karosu döşedim (yeni almadım çıktı veya kusurlu olanı çok az bir paraya aldım). Bunların üzerine talaş döşeyeceğim sıcak olsun diye. Temizlemesi de kolay olacak diye düşünüyorum.

kümesin follukları Kümesin kapıları
Kümesin follukları ve kapıları

Follukları dışarda atıl olan bir gardroptan imal ettim. Artı bir masraf yok. Sadece benim işciliğim. Marangoz da olduk. Demir kapılar hurdacıdan çıkma bir şeydi. Ben altlarına plaka aldım ve üstlerini telle kapattım. Şahane kapı oldular.

Kümesin gezinti alanı

Kümesin gezinti alanı

Tavukların dolaşacağı toprağı makine ile çapaladım yonca ektim. Yoncalar yeşerdi.

Tel örgü, tilkilere önlem
Tilkiler girmek için kazarsa tellerle karşılaşsın diye kümes etrafını kazdım boydan boya tel örgü döşedim.
Yanları ve üst tarafı örgü tellerle kapadım ki kuşlar giremesin, tavuklara hastalık taşımasın.

» – Devamı..

* * *


Kategori: Kümes Tarih: 29 Nisan 2012

Etiketler: | |

'İsmail Beyin Kümesi 1 (Kümes İnşası)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Necati, Manisa dedi ki:

  Serçeler ve diğer kuşlar tavukların hasta olmasında o kadar büyük rol oynuyor mu? Çünkü bizim kümese her gün kuşlar girip çıkıyor ve tavuklar çok sık hastalanıyor.
  ***
  Hastalanmalar daha çok zayıf bünyeli hayvanlarda etkili olur. Tavuklarınıza iyi bakın. Aşılarını öğrenip düzenli olarak devam etmelisiniz.

 2. ibrahim gazi antep dedi ki:

  koyden gurk tavuk aldım altında yumurta yoktu ama yatıyordu sımdı dolasıyor yatmıyor neden
  ***
  Afallamış.. Yerini yadırgamış.. Eski alışık yerini arıyor. Yumurtaları sanki vardı da orada kaldı sanıyor tedirginliği içinde. Bazen oluyor böyle. Kendi haline bırakın.

 3. Berkay, Trabzon dedi ki:

  Evin pencereleri ve kapıları değiştireceğiz eskileri de lazım olmadığı için benim aklıma hemen kümes yapmak geldi:).Her tarafı cam,pencere olsa uygun olur mu ve nasıl yapabilirim fikrinizi alıyım dedim.Ben iki kapı yatay olarak düşündüm tabanında bir kısmı pencere bir kısmı tahta,tavan tamamen pencere.Yanlarda tahta.Biraz karışık oldu hemde sizin alanınıza girmiyor belki ama tavuklar açısından sordum her taraf cam olmaz derseniz en azından iskelet olarak pervazları kullanırım sadece.
  ***
  İçerisinin havadar olmasını önlemeyecekse bir mahsuru yok. Ayrıca Üst kısım tamamıyla cam olmamalı (kümesin olduğu yer pek güneş almıyorsa farketmez).


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.