İsmail Beyin Kümesi 2 (İlk Tavuklar)

Kümesin inşası bittikten sonra İsmail Bey iki tane gurk tavuk almış. …

İsmail Bey’in kendi yaptığı geniş gezinti alanlı tavuk kümesi hakkındaki ilk yazıyı bundan önce yayımlamıştım. » Bakabilirsiniz.

Bu yazımın konusu kümesin ilk tavukları. İsmail Bey iki tane gurk tavuk almış. Önceki sayfanın devamı olarak kendi yazısını aşağıdan okuyabilirsiniz.

Gelelim tavuk olayına.. neden gurk aldım.. Sebebi şu size danışmıştım ya tavuklara 20 hatta 30 tl istiyorlar diye.. Almadım ben de..

Herkes 20 günlük piliç al dedi. Ancak hava soğuk, lamba takmam gerekli. Ben hafta sonları gidiyorum köye. Malum çalışıyorum. Sonra bir arkadaşın köyünde gurka yatan tavuklar varmış:
“İstersen al onları. Civcivler çıktığı zaman az çıkarsa istersen daha civciv ilave edersin tavuklar onları ısıtır bakar büyütür.” .. dedi.

Ben de gurk tavukları aldım folluklara koydum (Martın son haftası).

Kırçıllı hemen yattı hiç yadırgamadı ama beyaz yatmadı. İstedi ki geldiği sepette yatsın. Biz de onu kırmadık köşeye koyduk hemen yattı.

Kırçıllı tavuk Beyaz tavuk

Altlarına 13er yumurta koyduk. 15 lt su ve yem kovası dolu.. Malum az yiyorlar. Bir hafta oldu. Biz de yanlarına pek gitmiyoruz sakin sakin tam istedikleri gibi.

Allah kısmet ederse Nisanın 16sında 21 gün doluyor. Artık bir gün önce veya sonra, kısmet.. Kontrol edeceğiz. Bakalım çıkınca sizinle paylaşırım.

* * * 18 nisan 2012 * * *

Evet 20 – 21 gün sonra civcivler çıktı.

Kırçıllı ana tavuk Beyaz ana tavuk

Kırçıllı tavuğumuzun civcivleri 20. günde çıkmaya başladı. Çok güzel yattı günde sadece bir kere kalktı yemini yedi suyunu içti hemen yattı. Beyaz tavuk ise fotoğrafı aynı gün çektim hiç biri çıkmamıştı. Kırçıllı tavuğumuzun çok düzenli yatması yavruların da güzel ve canlı çıkması bizleri sevindirdi. Beyaz tavuk çok kalktı.

23. gün itibariyle kırcıllının altında 11 tane çıktı sadece 2 yumurta kaldı ama almadım cumartesi günü gidicem artık çıkmamışsa ya da o atmamışsa dışarı alıcam. Beyaz tavuk 11 yumurtadan sadece 5 tane çıkardı: 21. günde 2 adet, 22. günde 2 adet ve bu sabah 23. günde 1 tane daha yeni çıkmış.. hala nemli, kafasını daha kaldıramıyor.

Beyaz tavuk hala yatıyor hem yumurtaları hem de civcivleri ısıtmaya devam ediyor. Kısa kısa kalkıp civcivleri yemliyor tekrar yatıyor.

Dün gece köylere civciv satan bir şahıstan kırmızı renkli dişi köy tavuğu civcivleri aldım. Köyde bu sahıştan alanlar çok memnun. Bu cinslerin düzenli olarak yumurtladığını söylediler. Birkaç tane civciv aldım beyazın ve kırcıllının altına koydum. Hemen sahiplendiler altlarına aldılar. Sabah saat 07:00 da baktığımda beyaz tavuk onlara yem yedirmeyi öğretiyordu.

Kırçıllının civcivleri Beyazın civcivleri

Kırcıllı tavuğun folluğu yukarda olduğu için civcivler aşağı inemiyorlardı. Onları dün akşam alt tarafa aldım sepetin yanlarını kestim rahat girip çıksınlar diye.. Daha rahat oldu zaten resimde de belli.

Yemliklerini ve suluklarını yakınlarına koydum.

20.günü ordaydım ve çıktığını gördüm. Çevremdekiler olmaz öyle şey 21 günden önce çıkmaz deseler de yazılarınızı ezberlediğim için anlattım inanmadılar ama çıktığını duyunca aaa demek ki doğruymuş dediler. Bunu da sizinle paylaşmak istedim.

Sonuçda tavuklar öylesine mutlu ki kırçıllı olan sabah kanatlarını açıp çırparak yerden 10 cm yükseldi garip garip sesler çıkardı sonra eşindi çok mutlular. Biz de öyle..

Kırçıllı tavuk ve civcivleri

Bundan sonraki evrelerinin fotolarını gelişmeleri de isterseniz size gönderirim. Sitenize resimleri koyabilir ve ismimi de yazabilirsiniz. Amacım benim gibi araştıranlar için az daha olsa heves vermek ve yol göstermek..

civcivler

» Devamı..

* * *


Kategori: Kuluçka, Kümes Tarih: 29 Nisan 2012

Etiketler: | |

'İsmail Beyin Kümesi 2 (İlk Tavuklar)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. İlyas, Ankara dedi ki:

  9 aylık genç tavuk gurk oldu. Civcivlere bakabilir mi?
  ***
  Evet. Hiçbir sorun olmaz.

 2. Gökhan, Bursa dedi ki:

  Tavukğum 3 gündür samanların arasına yumurta bırakıyor, gündüz ortadan kayboluyor. Samanların arasında buluyorum. Beni gördüğünde tüylerini kabartıyor. Gurk olması için ne yapmalıyım?
  ***
  Olmuş zaten. Orayı da şahsi yuvası bellemiş.

 3. Alp Bilecik dedi ki:

  Tavuğun altından yumurtaları alırsan gurk olur mu?
  ***
  Tek yaşayan tavuk ise belli olmaz.. Türe göre değişir. Gurup halinde yaşıyorlarsa yumurtaları almalısınız.

 4. Gülcan, Muğla dedi ki:

  Sayın beyefendi… Bir ay kadar oldu tavuk beslemeye başladım. 4 hint tavuğu, 1 paçalı tavuk. Yumurtlamıyorlar, eve alışamadılar, ne zaman yumurtlayacaklar diye şikayet edip dururken, hiç ummadığım tavuğun teki 2 haftadır gurk yatıyor, dün siyah tavuğun tekinin daha tek bir yumurtanın üzerine yattığını fark ettim. Hemen altına 6 yumurta daha koyduk, kanatları ile altına aldı. Diğer tavukların yumurtlamaları için yeni bir folluk yaptım ama yumurtlamıyorlar. Şimdi bunlar tek tek gurka mı yatacaklar. Tam yumurta yapıyorlar diye sevinmeye başlamıştım ki yumurtlamaz oldular. Kümese girmiyorlar, diğerlerini rahatsız etmek istemiyor gibi bir halleri var. Tavuklar birbirlerinden gurka yatmak için özenirler mi? Bir de brahma olduğunu tahmin ettiğim beyaz bir horozum var, et veriyorum diğer tavukları besliyor, kendisi yemiyor, bu centilmenlik her horoz için geçerli midir, yoksa benim horozum mu çok kibar. Ben onu beslemeye çalışıyorum o gagasına alıp tavukların önüne bırakıyor. Bu nezaketin sebebi nedir bir fikriniz var mı acaba?
  ***
  Benim bildiğim her horoz öyledir. Eskiden tavuk beslediğimiz zamanlar bizim horozlarımız daha iri cüsseli görünmelerine rağmen bazen tavuklardan daha hafif olurlardı. Yemez içmez tavuklara yedirmek için didinir dururlar. Son bilimsel keşiflere göre insanlarda bile analık içgüdüsü babadan kızlara geçiyormuş bunlarda da öyle görünüyor. Tavuklarda aynı hal sadece civciv çıkardıkları zaman civcivlerine karşı geçici olarak görünüyor ama horozlarda daimi olarak var. Gurk olmak tavuklar arasında bulaşıcı gibi bir şey değildir. Aynı şartlarda yaşayan aynı tür tavuklar topluca gurk olabiliyor.

 5. Can, İstanbul dedi ki:

  İsmail Bey Selamlar,
  Civcivleriniz eminim şu an çok güzel olmuşlardır. Belki bir kaç tanesini kaybettiniz, bilmiyorum, ama yine de kahverengi olanlara bayıldım. Benim de bir kaç kahverengi civcivim vardı. Şu an tavuk olmaya adaylar ama henüz yeteri kadar büyümediler. Nisan ve Mayısta çıkan ilk nesil civcivler epey bir boy attılar. Kahverengi olanlar Temmuz gibi çıkmışlardı. Gelişimlerini yakından izlemek ve bizzat yaşamak sizin için de eminim çok keyif vericidir. Sizi tebrik ediyorum.

 6. Teşekkürler Can bey ..17 Nisan itibari ile yumurtadan çıkmışlardı bu günlerde tüy döküyorlar sanırım yakında yumurtaya başlarlar. Horozlar ötmeye başladılar. Kümes ve bahçesi yetmedi ufakken güzeldi ama şimdi küçük kaldı bende büyük bir bahçe ilave ettim. sağlıklı bir şekilde yaşıyorlar. 2 tanesi geçenlerde öldü. biri kavgadan diğerini anlamadım. Beslenme + temizlik.. yapabileceğim her şeyi yapıyorum. Pazardan her hafta bir çuval atıl yeşillik önlerinde ve kendime hamsi alıyorsam onlara da yarım kilo alıyor veriyorum. anında yutuyorlar. bu şekilde onları kışa hazırlıyorum. Bağışıklık sistemleri ne kadar kuvvetli olursa kışı daha iyi geçirirler. Yakında son hallerinin fotolarını siteye yollamak istiyorum. Yumurtaya başlamalarını bekliyorum. Sanırım Erdal beyde 7 ay sonrasını, gelişmelerini siteye koyar ve siz de görürsünüz.
  Şu ana kadar, tüm işlemlerde Erdal beyin yazılarını, öğütlerini gerçek anlamda uyguladım. Maşallah her şey yolunda.. Hayırlı günler dilerim.
  ***
  ***
  İsmail Bey, 6 ay boyunca tek bir tane fire vermeden gayet sağlıklı büyütebildiniz de bu son ölüm nedir acaba? çok merak ettim. Birisi dövüşten öldü diyorsunuz. onu geçelim. peki ya diğeri? acaba diyorum verdiğiniz ilaçların zararı olmuş olmasın? dövüşten öldü sandığınız horoz da aynı sebeple ölmüştür belki.. o günlerde neler yediler içtiler, ilaç verdiniz mi iyi düşünün hatırlamaya çalışın. Tecrübeler önemli ama dikkatle izlerseniz. yani mesela ilaç mı verdiniz, defterinize tarihini yazın. Günlük tutmada yarar var. Ayrıca, alan genişletmiştiniz. Yeni alanda yedikleri bir şeyden zehirlenmiş de olabilirler.

 7. O ölüm olayı yeni bahçe olmadan ve ilaç vermeden oldu. Birden bire hayvanı kümeste follukta yatarken buldum. Diğerleri sağlıklı bir şekilde geziyorlar yiyorlardı. Sadece biri titriyordu aldım hemen dışarıya. Vetakoksin vardı evde yazın kullanmıştım. suyuna koydum içsin diye biraz içdi ama titreme devam ederken bir saat içinde yere yıkıldı ve öldü. ne olduğunu anlamadım. İki hafta sonra köydeki hayvanlarda bir kırgınlık oldu. Kümesde bazı tavuklarda halsizlik gördüm o zaman ilaç koydum ve ardından kümesi baştan sona her yerini kireçledim. O olayı veterinere de sordum o zaman o da zehirlenme olabilir dedi. Tabii o zaman aklıma gelen bir şey var sizle de paylaşmak isterim. ben kümesin içinden mantolama yapmıştım. o sırada yere düşen mantolamanın köpüklerini yediler. kovaladım topladım yerdekileri ondan mı oldu? Bilmiyorum tek farklı olay o. başka farklı bir şey yok. yedikleri içtikleri aynı. Eğer oysa o zaman o horoz da ondan ölmüş olabilir. anında ölüm olayı olmuş oluyor.
  Bu olay olalı 1.5 ay oldu Maşallah sorun yok diğerlerinde.Ama o günden sonra bende bir korku oldu her gidişimde kümesin her yerine bakıyorum.
  ***
  Bence o mantolama köpükleri zehirlenme değil ama ikisinde içerde tıkanıklık yapmıştır. Sonuçta o sebeple ölüm olmuştur. Zehirleyici etkisi olsaydı ölmeleri etkisi birkaç saatte hemen görüülürdü. Tıkanıklık sebebiyle başka şekilde zehirlenme olur. Çok yiyip de susuz kaldıklarında aynı şey görülüyor. Yani yedikleri şeylerde toksin denen şeyler varsa ve bunlar gereken sürede dışarı atılamazsa sonuçta zehirlenme olur. Yedikleri her şeyin etkisi var. Bunu kontrol edemeyiz. Sadece çok dikkat edeceğiz. Susuz kalmasınlar, yememeleri gereken plastik vb maddeleri yemesinler.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.