İsmail Beyin Kümesi 3 (Civcivlerin iyice canlanmaları)

Sıfırdan başlayıp önce güzel bir kümes yapan İsmail Bey, tavukları da sıfırdan (civcivlikten) yetiştirmek gibi güzel bir şey düşünerek iki tane gurk tavuk almıştı.

Civcivler çıkınca birkaç civciv daha satın alarak tavuklara vermişti. Önceki iki sayfadan okuyabilirsiniz (» İsmail Beyin Kümesi 1 ve 2 sayfaları). Daha sonra neler oldu, kendi anlatımı aşağıda.

civcivler

* * *

Bu hafta sonu (21 – 22 Nisan 2012) köye gittiğim zaman şaşırdım beyaz tavuk almış yavrularını çilli tavuğun folluğunda yatıyor. Altında da civcivleri.. Çilli ise civcivleriyle geziyor. Sonra o da kalktı beraber yemlendiler. Sonra ikisi de gitdi aynı folluğa civcivler de beraber doğru altlarına, yattılar.

Ana tavuklarKavga görültü yok. Çilli tavuğun kendi siyah civcivi var ama bazen beyazın altından çıkan siyah civcivi istemiyor onu kovalıyor. Onun haricinde herhangi bir anlaşmazlık yok.

Hava güzel. Alt kapıyı açık bıraktım. Civcivleri gezdiriyorlar sonra içeri girip tekrar topluyorlar altlarına. Öylece bıraktım. Kapı kapalı ancak girip çıkacakları kümesin kapısının altında tavuk girişi kadar kapı var.

Civcivler güneşte çimenlerin arasındaTavuklar eşinip böcek çıkartıyor. Civcivler hemen başlıyor yemeye. Şahane bir görüntü. Sizinle paylaşmak istedim. Allaha şükür o kadar emeğin karşılığı bu güzel görüntüleri bana verdi..

* * * 25 Nisan * * *

Bugünü köyde geçirdim. Tek üzüldüğüm kırcıllı o siyah civcivi öldürmüş ama diğerlerine ortak bakıyorlar. Sabah kafalarına göre erkenden çıkıp akşam saat 1900 gibi içeri giriyorlar. Anneleri çağırıyor hepsi doğru kümese.. Gene aynı folluk iki tavuk yanyana yatıyor yavrularda altlarına giriyor..

Kırçıllı civcivleriyle

Daha önce bahsetmiştim tavuklar kuluçkadan yatarken ben yonca ekmiştim tabii onlar da büyüdü. Şu anda civcivler onları yiyor şiş bir şekilde geziyorlar. İnanın o civciv yemi azalmıyor.

Şanslı civcivler

Yazılarıınızdaki herşey doğru çıktı diyorsunuz ya bahçe varsa her şey var. Ayrıca bitlenme olayı diye bir şey olmuyor. Bahçede bir kaç bölgeye dediğiniz gibi toprak döktüm içine girip anneleri çukur açtı. silkelendi.
Çorludan selamlar hayırlı günler dilerim.

* * *

İsmail Bey’e çok teşekkür ederim. İnşallah ilerde bu civcivlerin piliç olmaları, yetişkin tavuk horoz olmaları, yumurtlamaya başlamaları, gurk olup kendi civcivlerini çıkarmaları vs. konularını da bu sayfalarda İsmail Beyin izni ve kendi anlatımıyla okuyabilirsiniz.


Kategori: Civciv, Kümes Tarih: 29 Nisan 2012

Etiketler: | |

'İsmail Beyin Kümesi 3 (Civcivlerin iyice canlanmaları)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Çorludan selamlar. Civcivler bugün itibariyle 18 günlük oldular. sağlıkları yerinde. Ancak köyde dışardan 30 dişi civciv 30 da etlik civciv alan bir arkadaşımız onları küçük bir kutuya koymuş tabii hava soğuk lamba yakmış.. 10 gün sonra hayvanların ayakları tutmaz olmuş veya eğrilmiş. Veteriner vitamin takviyesi yapmış ama demiş hayvanları daha büyük bir kutuya koy gezicek yerleri olsun aksi takdirde hepsi ölür demiş ve gerçektenden birkaç tanesi ölmüş. Aman diyor yıllardır bu işi yapıyorum ilk defa başıma geldi ve çok üzüldüm diyor. Sitenizde bu konulardan çok bahsetmiştiniz. Saygılarımla kolay gelsin.
  ***
  Etlik civcivler dar alanda o şekilde beslenirse, insan sağlığını mahveden sentetik yemlerle beslenirse olacağı budur. Öyle yetiştirilip devleştirilen civciv etleri tavuk eti diye satılıyor yiyenler kanser oluyor, kanserin yanısıra her türlü hormanal bozukluklara maruz kalıyorlar. Dediğiniz gibi etlik civciv yetiştirilmesi konusunda yazılarım var. Özel yemlerden hiçbirini asla kullanmayın. Hayvanları düşünmüyorsanız insanların sağlıklarını mahvedeceğinizi düşünün. Burayı okuyan herkesin dikkatine.
  İsmail Bey, sitenizin url’sini yanlış yazmışsınız ben düzelttim.

 2. Gülcan, Muğla dedi ki:

  Yumurta yemeyi çok seviyorum çocukluğumdan beri. Marketlerde satılan yumurtalardan ise hiç haz almıyorum, lastik gibiler. Eşimi 3 yılda ancak ikna edebildim tavuk besleme konusunda. Bahçem müsait, etrafı çevrili. Güzel bir kümes satın aldım, 5 tane hint tavuğu ve bir horoz. Köyden bir öğrencimin velisinden satın aldım, alırken yumurtladıklarını söyledi. Ama eve geleli neredeyse 10-15 gün olmasına rağmen hala yumurtlamadılar. Balık, et, marul, arpa, buğday, az olmakla birlikte mısır,birazda yumurta yemi dedikleri yemden karışık veriyorum, her yere su kapları yerleştirdim, o kadar abarttım ki, güneşten etkilenmemeleri için gölgelik bile yaptım. Yedikleri önlerinde, yemedikleri arkalarında, koca bahçeyi onlara tahsis ettim, beni görünce bir kenara kaçıyorlar, niye korkuyorlar benden acaba? Bana ne zaman alışıp yumurtlamaya başlarlar acaba? Çoğu zaman önlerine koyduğum yemin yüzüne bile bakmıyorlar, ne biçim tavuk bunlar? Otların arasında yayılıp geziyorlar, bazen az bişey ekmek kırıntıları atıyorum, birbirleriyle kavga ediyorlar. Hobi olarak başladığım tavuk besleme heyecanım yoksa yarım mı kalacak? Lütfen yardım edin.
  ***
  Gülcan Hanım, yer yadırgamasında tavuklar yumurtadan kesilir bu normaldir. En az 15 gün sürüyor. Hint tavukları çok yanlış bir seçim olmuş. Bunlar dünyanın en geçimsiz yaratıklarıdır. Size Golden Comet tavsiye ederim. Sitemin sayfalarını dolaşırsanız her konuda çok güzel çok doğru bilgiler var.

 3. Umut, Adana dedi ki:

  Makine civcivleri kuluçkaya yatar mı yatarsa nasıl yatırılır?
  ***
  Türüne göre değişir. Makine civcivi olmaları bir şey değiştirmez. Her tavuk gibi kuluçkaya yatabilirler. Bu konularda çok yazılarım var sayfaları dolaşıp okumalısınız.

 4. Ahmet, Şanlıurfa dedi ki:

  Şanlıurfadan selamlar. Geçen yıl Denizliden getirmiş oldugum 2 denizli tavugu ve 2 denizli horozunu ve pazardan aldıgım 8 köy tavugunu sizin bilgileriniz dogrultusunda besliyorum. Sağlık durumları gayet iyi. Yumurta verimleri güzel. Köy tavuklarım hepsi gurk oldu ama Denizli tavukları sürekli yumurta üretiminde gurk olmuyorlar. Bilgileriniz için teşekur ederim.
  ***
  Ben de size teşekkür ederim bu önemli bilgiyi yazdığınız için. Demek ki Denizli tavuklarının gurk olabilmeleri daha zormuş. Ya da, muhtemelen, iki horoz, kendi türündün oldukları için denizli tavuklarıyla daha fazla çiftleşiyorlar. Horozlar kendi türünden tavuklara daha meraklı diye görmüşümdür hep… Fazla çiftleşmeye maruz kalan tavuklar pek gurk olamıyor. Çiftleşmede horozlardan tavuklara sadece döl geçmez çeşitli hormanlar da geçer. Fazla çiftleşme doğadaki tavuklarda asla yok ama insanların beslediklerinde durum farklı. Tavuklar haddinden çok fazla sıklıkta horoz tacizi altındalar.

 5. Ali Şenpınar dedi ki:

  … …
  ***
  Bilmiyorum. Gece tavuğun altında uyduğuna dikkat etmen lazım. Kendi hallerine bırakmamalısın. Düşer yanlış yere gider her şey olur.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.