Adanalı Çağrı’nın ispenç tavukları

Araştırmalarımda “İspenç” ismiyle bilinen cüce cins tavukların başlıca özellikleri gülibik (ibiklerinin katmerli olması) ve paçalı (bacaklar ayaklara kadar tüylü) olmasıdır diye çok az bilgi bulabildim.

Araştırmalarımda “İspenç” ismiyle bilinen cüce cins tavukların başlıca özellikleri gülibik (ibiklerinin katmerli olması) ve paçalı (bacaklar ayaklara kadar tüylü) olmasıdır diye çok az bilgi bulabildim. Bu kadar özellik belirtmek çok yetersiz.

Eğer gerçekten İspenç diye sabit bir tavuk cinsi varsa, yurdumuzda çoğu yerde ispençlerin cinsi bozulmuş gibi görünüyor. Diğer cüce cins tavuklarla karıştırılarak ya da nesli devam ettirilirken damızlık seçiminde standartlara dikkat edilmediği için çok farklı özellikler taşıyan nesiller ortaya çıkmış olsa gerek. Paçalı, paçasız, tepeli, tepesiz, 4 parmaklı, 5 parmaklı, düz ibik, gülibik, V ibik, farklı boy ve ağırlıklarda İspenç olduğu iddia edilen birbirine benzemeyen birçok cüce cins tavuk var.

Herkese ispençlerin standartlarını tecrübeli kişilerden öğrenmelerini ve ellerindeki tavuklardan o standartlara en uygun olanları damızlık olarak ayırmalarını, soyları böylelikle devam ettirmelerini tavsiye ederim. Tecrübeli kişilerden diyorum. Zira bizde bu meselelerle ilgili bilimsel nitelikte kayıtların tutulduğu yok.

İspenç cinsi hakkında yerli kaynaklarda aydınlatıcı bilgi bulamadım. Dış kaynaklarda ise bizdeki ispençlerin bütün özelliklerini üzerinde toplayan bir cüce cins bulamadım. Ya bacakları tüysüz ya da ibikleri düz.. Bundan ayrıca İspenç cinsinin bizde birkaç cüce tavuk cinsinin karıştırılarak ortaya çıkarıldığını da düşünebiliriz. Zibrit, Silkie (Habeş) ve bir Hollanda cüce cinsinin karışımı gibi üç ayrı cinsten türetilmiş olabilir. Çünkü her İspenç o cinslerin özelliklerini farklı oranlarda taşıyor. Yukarda da yazdığım gibi, herkesin İspençleri farklı.

Resimleri gönderen Çağrı’ya teşekkür ederim. Çağrı’nın başka bir tavuğu hakkında da yazmıştım:
» Adana’da yazın en sıcak günlerinde gurk olan tavuk


Kategori: Irklar Tarih: 01 Aralık 2010

Etiketler: | | |

'Adanalı Çağrı’nın ispenç tavukları' hakkında sorular, açıklamalar

  1. İsmail - Yalova dedi ki:

    Bu soruyu nereye yazıcağımı bilemedim yanlış yere yazıyorsam kusura bakmayın. Tepeli, paçalı, sakallı, 5 parmaklı yaklaşık 2,5 – 3 aylık bir civcivim var. Horoz olduğu kesin. 2 tane olarak pazardan almıştım biri brahma tavuğu çıktı. Ama horoz çıktı dediğimin cinsini bilmiyorum özelliklere bakılırsa sizce cinsi nedir.(Küçük olmasına rağmen feriklerimin bazılarına kafa tutuyor :) cesaretli birşey)
    ***
    Çin tavuğu denen karışık ırkın diğer süs tavuklarıyla melezi bir şey olsa gerek. Türkiye’de safkan temiz hayvan ancak park hayvancılık gibi ciddi müesseselerde bulunur. Diğer yerlerde satılanların soyu genellikle karışıktır her yere güven olmaz.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.