Kabuksuz yumurtluyor

Kabuksuz veya yumurta zarında çok az kalsiyum karbonat olan yumurtalar sorunu..

Kapalı yerlerde tutulup kireçten mahrum yiyeceklerle beslenen tavukların bile kabuksuz yumurtlamaları pek görülen bir şey değildir. Yumurta kabuğunun ortalama %95ini oluşturan “kalsiyum karbonat” yeşil sebzelerde ve musluk suyunda bile bulunur. O halde sorunu tavuğun bünyesindeki sorunlarda ve özellikle beslenmelerinde aramak gerekiyor. Hiç alakasız gibi görünen birtakım gıdaların yumurtaların kireçlemesinde önemli etkisi vardır.

Zengin çeşitlilikte yiyeceklerle beslenen, vitamin mineral eksikliği çekmeyen tavuklarda kabuksuz yumurtlama sorunu olmaz. Tavuklarınızı mümkün olduğunca zengin çeşitlilikte yiyeceklerle besleyin.

Kabuksuz veya yumurta zarında çok az kalsiyum karbonat olan yumurtalar yeni yumurtlamaya başlayan piliçlerde daha sık görülebilir. Zamanla sorun kendiliğinden düzelir.

Tavuklar çok su içer. Ülkemizde sularımızda kalsium karbonat vardır. Bazı yörelerin sularında olmayabilir, böyle yerlerde tavukların yumurta kabukları çok ince ise o zaman tavuklarınızın severek yiyeceği acılı haşlanmış patates ezmesine ince öğütülmüş midye kabuğu parçaları, yumurta kabuğu parçaları karıştırıp yedirin.

Tavuklar toprak da yerler çoğunuz bilirsiniz. Tavuklarınızı toprak banyosu yapmalarından alıkoymayın buna imkân sağlayın.


Kategori: Sağlık, Yumurta Tarih: 16 Ocak 2011

Etiketler:

'Kabuksuz yumurtluyor' hakkında sorular, açıklamalar

 1. orhan dedi ki:

  Köy tavuğumun ilk yumurtalarıydı kabuksuz yumurta yaptı ama tam çıkaramadı. Yarısı hâlâ içinde duruyor. Ben de çektim şimdi iki gündür hasta gibi dolaşıyor. Ne yapabilirim?
  Normalde çok yumurtlar yumurtaya iki günde bir ara verir bundan olabilir mi?
  ***
  Veterinerlik bir sorun. Böylesi olaylar yumurtanın kabuksuz olmasıyla alakalı değildir. Çoluk çocuğun tavukla oynaması ile ilgilidir. Kim bilir hayvana ne yaptılar. Büyük bir ihtimalle yaşayacaktır ama bir daha yumurta yapar mı, bilinmez. Bekleyip göreceksiniz. Kuşlardan çok iyi anlayan ve kuş ameliyatı bile yapabilen bir veteriner bulabilirseinz ona göstermenizi tavsiye ederim. Ayrıca tavuklarınızı çevredeki hasta ruhlu kişilerden korumanızı tavsiye ederim.

 2. Orhan Ural - Bursa dedi ki:

  Ne yazık ki o tavuk öldü.
  ***
  Cidden çok üzüldüm. Muhakkak tahmin ettiğim gibidir. Diğer tavuklarınıza kimler ulaşabiliyorsa dikkat edin yine aynı sapıklığı tekrarlamasınlar.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.