Kaç ayda büyürler?

Civciv alıp evde büyütenler onların kaç ayda yeterince büyüyüp yetişkin tavuk veya horoz olacaklarını merak ediyor, bana soranlar oluyor.

Civciv alıp evde büyütenler onların kaç ayda yeterince büyüyüp yetişkin tavuk veya horoz olacaklarını merak ediyor, bana soranlar oluyor.

Cinsinin özelliklerine göre, bir civcivin tam yetişkin olabilmesi 8 ayı bulur. Tam olgunlaşmaları bir yılda mümkündür. Altı aylıkken bile gurk olan cinsler var.

Bazı hibrit yumurta cinsleri 3,5 ayda bir hayli gelişebiliyor, dördüncü ayda yumurtlamaya başlıyor. Bazıları 8 aylık olmadan yumurtlamaya başlamaz.

Bazı etlik cinsler “tamamen doğaya uygun şartlarda doğal yiyeceklerle beslenirlerse” daha üçüncü ayın içinde bir hayli büyümüş olur, dört aylık oluncaya kadar yetişkin bir görünüm alabilir. Ama bunlar çirkin özel şartlarda kimyasallı yemlerle beslenirse 40 günde devleşmiş civciv olurlar ve kütürüm kalırlar sonra da ölürler. Ölmeden önce kesip tavuk eti diye marketlere dağıtıyorlar. Bizde tavukçuluk sektörü bu kadar imansız bir iştir. İlaçlı yemlerle devleştirilmiş civcivleri halkımıza tavuk eti diye satıyorlar.

Civciv almak için en uygun zaman hangi aydır?
Civcivlerin büyümesinde hava şartlarının önemli etkisi var. Sıcakta daha iyi gelişip serpilirler. Buna göre civciv almanın en uygun zamanı mayıs ayıdır. Kümeslere alınacak kadar büyüyünceye kadar haziran ayının ortaları gelir ve artık havalar ısındığı için dışarıda kümeste yaz buyunca hızla büyürler.

Sağlıklı büyümede bahçe önemli
Geniş bir bahçeniz yoksa civciv almamalısınız. Civcivler güvercin kadar olduklarında bahçede dolaşıp toprakta eşinmeli, bulduğu otları böcekleri yiyebilmeli.

Civcivlerin beslenme şekli onların bütün hayatını etkiler
Bunun için yine civciv alıp beslemek için mayıs ayını tercih etmelisiniz. Büyüme çağında bahçenizde her türlü ot böcek bulup sizin yemlerle sağlayamayacağınız doğal gıdalarını alırlar. Bu da onların ömür boyunca daha sağlıklı olmalarını sağlar.

Bu sayfadaki konuyla ilgili iki örnek yazı – tıklayıp okuyabilirsiniz:
1- Civciv bakımı için..
2- Civcivlerin ve tavukların nasıl besleneceği hakkında..


Kategori: Civciv Tarih: 22 Eylül 2011

Etiketler:

'Kaç ayda büyürler?' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Muhammet - İstanbul dedi ki:

  Benim 3 tane civcivim var. Ben onlara etlik civciv yemi veriyorum. Bu onların büyümesini olumlu veya olumsuz nasıl etkiler?
  ***
  Civcivlerin çabuk ölmesini sağlar. Birkaç ayda bütün metabolizmaları ve bütün organları bozulur. Onların etini yiyen insanların sağlıkları da bozuluyor. O yem kimyasallar içerir. Zamanımınız imansızlık dalgalarından biridir. Amaç civcivleri kısa sürede devleştirip tavuk eti diye satmaktır. Bu konuda yeterince yazılarım var onları okuyun.

 2. Muhammed - Ankara dedi ki:

  Beş aylık brahma cinsi horozum var. Yeterli beslediğime inanıyorum. Ağırlığının yerinde olmasına karşın tüylerini bir türlü tam anlamıyla dizemedi. Bir de kuyruğu hala yok. Acaba tüy dokme mevsiminde olduğumuzdan mı yoksa iç parazitten mi? Bu arada bahçede gezinip toprakta eşeleniyor.
  ***
  Beş aylık, daha tam ergen olmamış. Bekleyeceksiniz. Herhangi bir problem yoktur.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.