Kaç tavuğa kaç horoz?

Bütün bu bilgileri göz önünde bulundurarak yumurtaların döllü olabilmesi için tavuklarınızın ne sıklıkta horoza ihtiyacı olduğunu ya da kaç tavuğa kaç horoz düştüğünü saptayabilirsiniz.

Çok yerde görüyorum, az sayıda tavukların yanında en az iki horoz var. Bu yanlış bir şey. Tavuklar fazlaca hırpalanıyor, sakatlanıyor, iç organlarında ezilmeler oluyor. Tavuk – horoz oranlarını kabaca şöyle hesaplayalım:

Devamlı yumurtlayan tavukların yumurtalarının döllü olabilmesi için en fazla 12 – 13 tavuk için sadece bir horoz. 12  – 25 tavuk için 2 horoz.. 35’e kadar sayıya 3 horoz. Böyle hesaplanabilir. 1 – 4 kadar az sayıda tavuklara haftanın iki günü bir horoz yeter. Tavukların döllü yumurta için daha fazlasına ihtiyacı yok.

Sadece bir defa çiftleşmede ortalama 8 gün kadar yumurtalar döllü olur. Bunu da hesaba katın. Horoz spermleri yanlış hatırlamıyorsam 15 günden fazla hayatta kalamıyor. Çiftleşme anından itibaren yeni aktarılan spermlerin tavuk içinde yola devam ederek yumurtaları dölleyeceği yere varmaları 4  – 7 gün gibi bir zaman alır. Bu zaman tavuğun yaşına ve hareketliliğine bağlıdır. Tavuk ne kadar genç ve hareketli ise varmaları o kadar erken olur.

Döllü yumurtaların kimyası değişiktir. Yemeniz açısından sağlığa daha faydalıdır. Lezzeti de daha iyidir. Dölsüz yumurtalarda hayat olmadığı gibi besleyiciliği de lezzeti de eksiktir. Yani tavuklarınızla birlikte horoz da beslemeniz çok iyidir.

Bütün bu bilgileri göz önünde bulundurarak yumurtaların döllü olabilmesi için tavuklarınızın ne sıklıkta horoza ihtiyacı olduğunu ya da kaç tavuğa kaç horoz düştüğünü saptayabilirsiniz.

Aşırı çiftleşmeye maruz kalan tavuklarda gurk olamama sorunu baş gösterebiliyor. Hiç horoz görmeyen tavuklar gurk olur mu, olur (tek sorun kendi yumurtaları dölsüzdür). Eğer horozla çiftleşiyorsa spermle birlikte tavuğa geçen hormonların gurk olma veya olmama yönünde etkisi var. Fazlası gurk olmayı engelleyebilir. Azı gurk hormonunun uyanmasına ve dolayısıyla gurk olmaya sebep olabilir.

Yumurtlamaya ara vermiş ve hemen her gün horozla çiftleşen tavuğunuz, yeni bir yumurtlama dönemine girer girmez ilk yumurtladığı günden itibaren horozu ondan uzaklaştırın. On – onbeş gün içinde gurk olabilir. Olmuyorsa ya cinsi uygun değil ya da diğer faktörler elverişli değil.

Bakın horozu uzaklaştırma olayında ne oluyor: Çiftleşmelerde horozdan tavuğa spermlerle birlikte geçen hormonlar tavuğun bünyesinde birtakım etkiler oluşturur. Ama horoz uzaklaştırınca o etkiler de kesilmiş oluyor. Bu ani değişikliğin gurk olma hormonunun uyanmasına etkisi olabilir. Denemekte yarar var.

Bu konularda soru sormamanızı, sitemdeki yüzden fazla sayfaları dolaşmanızı rica ediyorum. Her konuyu ayrıntılarıyla açıkladım. Bu sayfadaki bilgilerin ayrıntıları eski yazılarımda mevcut.


Kategori: Tavuklarla ilgili cinsel konular Tarih: 03 Aralık 2011

Etiketler: |

'Kaç tavuğa kaç horoz?' hakkında sorular, açıklamalar

 1. İsmail Tezyürek, Çorlu dedi ki:

  … …
  ***
  İsmail bey lütfen büyük harflerle yazmayın. Yumurta tavuklarına 25 lira çok fazla. Bu fiyat özel süs tavuklarına uygun olabilir, o da hepsine değil. Normal fiyat 5 – 15 lira arasında değişir. ABD’de en has yumurta tavuklarının hem de yumurtlamaya yaklaşmış piliçleri ortalama 3 dolar gibi fiyatlardan satılır. Sağlık garantisi var sağlıkları yerinde düzenli olarak aşılanmış sağlıklı hayvanlar satarlar. Bizde büyük bir görgüsüzlük ve açgözlülük var. Sorsanız maliyet derler ıvır zıvır sözler söylerler. Bunun yanında sağlık durumları şüpheli, garanti zaten yok. İşiniz şansa kalmış. Başka bir şey diyemiyorum. Çorlu dışından araştırın. Evlilik programlarında tesadüfen görmüştüm Tekirdağda bir adam yumurta tavukları üretip satarak geçimini sağlıyormuş. Öylesine duydum isim adres filan bilmiyorum.

 2. İsmail Tezyürek, Çorlu dedi ki:

  Çok teşekkür ederim sizin yorumunuz benim için önemliydi bu konuda araştırmalarıma başladım. Bu ay sonu itibariyle artık piliç olarak almayı düşünüyorum. Kısmetse kümesin ve tavukların resimlerini size yollarım tekrar teşekkürler. Saygılarımla.
  ***
  Resimleri beklerim, sitede neyi nasıl yaptığınızı kısaca anlatmak istiyorum (izniniz olursa). Tavuk fiyatlarına gelince, çok özel tavuk türleri pahalı olabilir ama Ligorin, Golden comet, yerli Atak çeşitleri kesinlikle en ucuzlarından olmak zorunda. Kimse havaya girmesin fazla para istemesin iyice pazarlık yapın.

 3. Zekeriya, Kıbrıs dedi ki:

  Benim 4 adet tavuğum var 1 tanesi ben izindeyken kuluçkaya yatmış.Fakat benim kümeste 2 tane 4 aylık horoz var bu horozlar döllenme yaparmı.ben yumurtaları tavuğun altından alayımmı yoksa dursunmu.şimdiden teşekkür ederim saygılarımla
  ***
  Kuluçkaya yatan tavuk ayrı bir kümeste olacak. Diğerleri yanına giremeyecek.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.