Yirmi tavuğu döllemeye bir horoz yeter mi?

Bütün yumurtaların döllenmiş olması için 5 tavuğa 1 horoz deniyor ama bana sorarsanız 20 tavuğa 1 horoz yetebilir. Çünkü…

Bir defa çiftleşmede horozdan tavuğa binlerce yumurta dölleyecek kadar tohum (sperm) aktarılır. Bunların hayatta kalabilmeleri en fazla 15 gündür. Dolayısıyla da, eğer horoz her bir tavukla bir hafta içinde en azından bir iki defa çiftleşebiliyorsa bu yeterlidir.

Tabii her tavukla ilgilenmesi lazım. Bunu bir günde yapamaz ama bir günde beş altı defa veya çok daha fazla sayıda çiftleşebilir. Burada tek sorun, horozların seçici davranabilmesidir. Bazı tavuklar horozun hiç ilgisini çekmeyebilir. O zaman o tavukların yumurtaları dölsüz olur.

Konuyla ilgili diğer bir mesele, tavukların döl tutmaya elverişlilikleridir: Yaşlandıkça azalır. Bir tavuk ne kadar gençse tüm yumurtalarının döllü olma olasılığı o kadar yüksektir. 1,5 yaşını aşmamış tavuklarda yumurtaların döllü olma ihtimali yüzde yüz kesindir. Horoz olması şartıyla.

» Horoz sperminin yolculuğu ile ilgili yazımı da okuyun.Horoz tavuk sayısı oranlaması

Ayrıca, yumurtaların döllenmesi çiftleşmeden sonra hemen olmuyor.


Kategori: Tavuklarla ilgili cinsel konular Tarih: 04 Şubat 2011

Etiketler: |

'Yirmi tavuğu döllemeye bir horoz yeter mi?' hakkında sorular, açıklamalar

 1. MEHMET AKİF DEMİROK dedi ki:

  Sn Erdal Bey yazılarınızı fırsat bulduk ça takip ediyorum. Baya faydalı olduğunu söyleyebilirim. Benim sorum Light Susex cinsi tavuklarım var. Horozum 7 aylık ama düzenli tavuklara basıyor. Makinaya koymuş olduğum yumurtalardan %30 firem oldu. Nedeni horozun gençliği olabilirmi? Tavuklarım 1 ile 2 yaş arasında 4 adet. Bana vakit ayırdığınız için şimdiden teşekkür ederim.
  ***
  %30 yumurtaların döllenmemiş olduğundan emin misiniz? Eğer sorun döllenmemiş olmasında ise, şu faktörleri de düşünün: Aşırı sıcaklarda, aşırı soğuklarda yumurtaların döllenme ihtimali düşer. Tavukların hareketsizliği de etkilidir. Toprakta debelenip bütün kaslarını çalıştıran, açıklıkta özgürce ordan oraya koşabilen, temiz havada gezintiler yapabilen, arada sırada bir yerlerden atlayarak kanatlarını uçmak için kullanmaya çalışan tavukların yumurtalarının döllenmişlik ihtimali çok yüksektir. Haeketsizlik her konuda kötüdür. Tavukların doğasında hareketsizliğe asla yer yoktur. Horozun spermlerinin tavuk içinde uzun bir yolculuğu var, bir hafta kadar sürer. Tavuk ne kadar hareketli ise o spermlerin hayatlarını kaybetmeden hedefe varabilme şansları o derecede yüksek olur.

 2. Yasin – Malatya dedi ki:

  benim 13 tavuk 2 horozum var. çiftleşmeden dolayı 9 tavuğun üst tüyleri yok. tavuklar kaçacak delik arıyor bazen. Çiftlemeyi azaltmak için horozları ne yapmalıyım? (horozlar 1 yaşında)
  ***
  En iyisi ikisini de kesip yeyin derim. Tavuklar iyileşince yeni bir horoz bulursunuz.

 3. Berkan – Aydın dedi ki:

  Acaba sizin isminiz ne? ben bir yorumda Ali diye duydum. bunun en üstünde de Erdal bey deniliyor.
  ***
  İkisi de doğru.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.