Kahverengi – Kırmızı Ligorinler

Kahverengi ligorinler yumurta ticareti için yetiştiriliyorlar. İleriki yaşlarda verimde önemli bir düşüş olmuyor. Açıkta serbest tavuk yetiştiriciliğinde kalite bakımından ilk sıradadırlar.

Orijinal beyaz ligorinler İngiltere’ye ilkin 1870’te getirilmiş. Bunu 1872’de kahverengi takip etmiş. İngiltere, Hollanda, Belçika ve Danimarka’da değişik renkleri türetilmiştir. Kahverengi ligorinlerin açık – koyu ve farklı tonlarda dört cinsi vardır. Bu yazımda sadece açık kahverengilere değiniyorum.

Açık kahverengi ligorinlerin tüylerinin renkleri ile kırmızı orman tavuklarının tüyleri arasındaki benzerlik çok büyük. Özellikle horozları arasında büyük benzerlik var: Gallus Gallus, kırmızı orman tavuğu, dişileri aslında kırmızı değil soluk kahverengidir.

Erkekleri ise kırmızıdan turuncaya pek çok karışık renklere sahiptir; renkli tüylerinin arasında siyah ve mavi, yeşil parıldayan uzun siyah tüyleri vardır. Bugünkü açık kahverengi Ligorinler bunlara çok fazla benziyor.

Kahverengi ligorinler yumurta ticareti için yetiştiriliyorlar.  ileriki yaşlarda verimde önemli bir düşüş olmuyor. Açıkta yetiştirilmelerinin kolaylığı, arazide her türlü yiyecek bulabilmedeki ustalıkları, soğuğa dayanıklılıkları bunların verim kalitelerini daha yüksek kılıyor.

Serbest tavuk yetiştiriciliğinde kalite bakımından ilk sıradadırlar. Hafif, dayanıklı, güçlü olmaları, yırtıcı hayvanlardan çeviklikle ve uçarak kaçabilmeleri gibi doğal ortamda yetiştirilmelerindeki kalitelilikleri mükemmeldir. Ayrıca renkleri çoğu vahşi hayvan tehlikelerine karşı doğal arazide kamufle olmalarını sağlıyor.

Cüsselerine göre iyi et geliştirmeleri sebebiyle kahverengi ligorinler bir zamanlar etlik olarak da piliç çevirme usulü tüketimde revaç görmüşler.

Ligorin cinsleri hakkındaki yazılarım için tıklayın:
» Ligorin (Leghorn) Tavukları


Kategori: Irklar Tarih: 22 Nisan 2010

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.