Ölümlere sebep olan kene artışının gerçek sebebi

Kuş gribi nedeniyle Türkiyenin çoğu yerinde milyonlarca tavuğun yok edilmesi kenelerin artışında büyük rol oynadı deniyor. Acaba gerçekten tek sebep bu mu? …

Kuş gribi nedeniyle Türkiyenin çoğu yerinde milyonlarca tavuğun yok edilmesi kenelerin artışında büyük rol oynadı deniyor. Acaba gerçekten tek sebep bu mu? Biliyoruz ki Türkiye’de tavuklar sadece insanların bulundukları yerlerde yaşarlar. Çok sayıda toplu olarak bulunan tavuklar ise kapalı ticari işletmelerde bulunuyordu. O halde onların yok edilmesinin dışında başka sebepler vardır.

Yurdumuzun kırsal ve ormanlık bölgelerinde yaban hayatında toprağa fazla bağımlı yaşayan kuş türlerinden sülüngiller denen çok çeşitli kuşlar var (idi). Keklikler ve bıldırcınlar herkesin bildiği iki türdür. Bunlar düşüncesizce yok ediliyor. Ve son yıllarda yurdumuzda doğal ortamlarda bu hayvanların nesillerinin yok olma sınırına gelmiş bulunuyoruz.

Tavuk, sülün, keklik, bıldırcın gibi hayvanlar kene vb böcekleri yerler bu sayede kenelerin sayısı artmaz.

kenelerEvet, bu tür kuşları doğada yok olma derecesine getiren ulusal katliamımız başımıza kene belası olarak yağıyor. Anadolu halkı ektiğini biçiyor.

İnsanımız keklik, bıldırcın benzeri kuşların yurdumuzda yok olma aşamasına gelmesini şu şekillerde sağladı:
1- Her konuda eğitimsiz ve bilinçsiz İnsanlarımızın av merakı. Yalnız burada bilinçli avcılarımızı tenzih ederim. Onların bu konuda suçu yok.
2- Keklik, bıldırcın benzeri kuş eti yeme zevki.. Bunun için her türlü avcılık ve tuzakla yakalama işleri her yerde yapıldı, kuşlar yakalanıp yenilerek yok edildi. Bazı özel restoranlara satanlar bu işten para kazananlar var. Halbuki kendileri üretip satabilirler. Doğadaki hayvalara zarar vermemeliler.
3- Kırsal kesimlerde yaşayan insanlarımız eskiden beri bu hayvanların yumurtalarını doğada nerede gördülerse alıp yerler. Şimdi bu kuşların sayısı çok azalmış olmasına rağmen bu aç gözlülükler aynen devam etmektedir.
4- Tarım alanlarının çoğaltılması, ormanlık ağaçlık bölgelerin tarla için yok edilmesi sonucu hayvanlar yuvalarını ekin tarlaları içine yapmak zorunda kalıyor. Ekin biçme zamanında köylüler rastladıkları yuvaları bozuyor, yumurtaları alıp yiyor.

4 madde yazdım ama daha çok fazla sayıda maddeler eklenebilir. Bunlar sadece benim bildiklerim.

En başta köylü vatandaşlarımız olmak üzere yurt sathında her yerde insanlarımız kuşları bilinçsizce doğadan yok edip durmakta.

Neler yapılabilir? İş yine en başta biraz olsun bilinçli köylülerin çevresindeki insanları bilinçlendirmek için elinden geleni yapmalarına düşüyor. Devlet bu konuda çalışmalar başlatmalı. Halk eğitilmezse bir yere varılamaz.
Nitekim geçtiğimiz yıllarda kuluçka makinleriyle üretilen keklikler ve bıldırcınlar erişkin hale geldiklerinde doğaya salınmış ama bir tanesi bile doğal yaşama uyum sağlayamamışlardır. Doğadaki en büyük düşmanları ise en başta cahil bilinçsiz insanlar olmuştur. Ve sonunda kene salgınları ile halkımız ne ektiyse onu biçiyor.


Kategori: Haber - Bilgi, Sağlık Tarih: 24 Mayıs 2009

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.