Kışın gurk olma meselesi

Tavukların kışın gurk olmaları konusu..

Ocak ayında gurk mevsimi açıldı. Kıyı kesimlerimizde tavuklar gurk oluyor. Sebebi gündüzlerin kısalmasının aralık ayı sonunda sona ermesi ve yılbaşından itibaren gündüzlerin çok yavaş da olsa uzamaya başlamasıdır. Başka sebep tavukların doğadaki gibi açıkta değil, soğuktan korunmalı kümeslerde barınabilmeleridir. Kümeslerin dışarı gün ışığını çok iyi almasının da gurk olmada çok büyük etkisi var.

Kışın tavuğu gurk olan kişiler ne yapacakları konusunda endişeli. Bizim için kış ama onlar için pek öyle değil. Yani kar yok, ısı sıfırın altına düşmüyor. Düşse de uzun süreli olmuyor. Kıyı kesimlerimizde durum son haftalarda böyleydi.

Tavuklar için sorun yok ama yumurtalardan yeni çıkacak civcivler hayatta kalmayabilir. Eğer o yumurtalar yumurtlanırken tavuklar zengin ve çeşitli besin değeri olan yiyeceklerden yemişlerse o yumurtalardan çıkacak civcivler çok dirençli olur. Annelerinin de ısıtması ile civcivler kışı sağ salim atlatır.

Şubat ayından itibaren tavuklarda gurk olmalar artabilir. Nisan ortalarına kadar hava şartları civcivler için riskli. Onun için kışlık gurk kümesi şart. » Gurk tavuk kümesi hakındaki yazıma bakmalısınız. Kışlık gurk kümesi yapmanız lazım.

Bana sorulan meselelerden biri de şudur: Kuluçkada yatan tavuk son haftada her gün nemli toprakta eşinmeli. “Ama bizim tavuk son günler geldiği halde eşinmiyor” diyorlar. Öyleyse gerek duymuyorlar. Çünkü:

Kıyı kesimlerimizde kışın hava fazlasıyla nemli olur. Özelikle gece boyunca nemlilik oranı %90 civarlarına çıkabiliyor, gündüz çoğu zaman %50 – %60 gibi oluyor. Bu yüzden tavuk nemli toprakta eşinip tüylerini nemlendirmeye gerek durmaz. Sonra, tavuğun altındaki yumurtalara kuluçka makinelerinde olduğu gibi hava üflenmiyor, yumurtalar kurumuyor, onun için fazladan nemlendirmeye hiç gerek yoktur.


Kategori: Kuluçka Tarih: 24 Ocak 2011

Etiketler:

'Kışın gurk olma meselesi' hakkında sorular, açıklamalar

 1. yusuf sakarya dedi ki:

  abi hani demiştim ya bir tavuğum gurkmu diye sana sormuştum ondan sonra senin dediğin gibi tek yumurtayla denedim ve tavuk yemeğini yiyip sonra gidıp yumurtanın üstüne oturuyor. fakat tavukta iştah kesilmesi yok yiyor yani ondan sonrada yumurtalara oturuyor.
  ***
  Şimdi kış olduğu için havalar soğuk, hayvanların fazladan enerjiye ihtiyacı var onun için ne bulsa yiyecek elbette. Her gün yumurtaları nasıl ısıtacak sanıyorsun?

 2. yusuf sakarya dedi ki:

  abi sana edindiğim bir izlenimi anlatçam bir piliç yani yarka gelişim döneminde yani ilk defa yumurtlamaya başlıcağa dönemde hasta bir tavuk gibi gözükür çünkü benim bir yarkam böle bir hafta hasta gibi gözüktü ondan sonra yumurtlamaya başladı ve birden normale döndü sana şöyle söyleyeyim ali abi hani insanlar ergenlik dönemi geçirir ya tavuklardaki olayda bu abi izlenimlerime göre
  ***
  Sağol. Böyle gözlemlerini yazarak paylaşırsan memnun olurum ama lütfen ilgili yazıların altına yazsan daha iyi olur. Çünkü her yazının kendi ayrı konusu var.

 3. yusuf sakarya dedi ki:

  abi özür aklıma geldi ama bununla ilgili yazı bulamadım nereye yazcaktımki tavuk gelişimi adlı yazı yokya ondan ama sen öle konu araştırdığında eklersen siteye bunu silersin üşenmem orayada yazarım aynısını:)
  ***
  O kadar da önemli değil. Maksat düzen olsun. Bazı ilgisiz yerlere yazılan sorular sayesinde cevap için araştırıp çok iyi yazılar çıkarmışımdır site böyle büyüdü. Ama ne yazık ki bazı basit insanlar yazılarımı alıp kendi sitelerine koyuyor güya kendileri yazmış. Bugünkü yazımı okumuşsundur adam hem tavukçuluk mesleğinde kariyerini ilerletmek için site açmış. Benden çaldığı yazılarla millete kendisini yüksek gösterecek..

 4. yusuf sakarya dedi ki:

  adamın işine gelmiyor araştırmak ama bu yaptığıda helal değil senin bu siteye yazdığın her bir harfta hak var en önemlisi bir emek var yaw ayıp yaptıkları ne diyeyip onlarda farkına varar inşallahda bir özür dilerler
  ***
  Bu sözleri o yazının altına yazmalıydın. :(

 5. Emir dedi ki:

  abi benim civcivler cıktı ama sabah 06.00 akşam 17.00 kadar ışıklandırma alıyor sorun olurmu civcivlerle
  ***
  Hayır, şimdi kış günler kısa. Bundan hiçbir sorun çıkmaz.

 6. yusuf sakarya dedi ki:

  abi bu kuluçkaya yatırtığım tavuk bugün fırsatım oldu açtım yem yeyip bide hava alsın diyede işte o kalktı çıktı dışarı bende o arada yumurtalara baktım ben 5 yumurta koydum altında 8 yumurta vardı zati 15 20 dk dolaştıktan sonra oturdu yumurtalara yine 3 tane yumurta yapmış nie abi aceba gurkluğundanda eminim hayvan oturuyo yumurtalara gurkluk belirtileride var karında tüy azalması ısı artışı ibik pembeleşmesi ayrıca başka tavuklarımda yanına girmiyo ayrı yerdeler nie böle oldu aceba…
  bide yumurtalara oturduğu kasayı eşeliyo ara sıra samanları işte eşelerkende yumurtalarıda ittiriyor sağa sola ama sonra yine yatıyor gurka
  ***
  Senin tavuğun durumu bir tuhaf. Zorla hapsetmediğinden emin misin?

 7. Adnan Gündüz - Bursa dedi ki:

  Allah size kolaylıklarve sabır versin.kendinizi bu işe vakfetmişsiniz.sizi takip ederek ve tavsiyelerinize uyarak yazılarınızın vehatta yorumların tamamını okuyarak bu konuda geliştiğimi düşünüyorum.teşekkürler.takipteyim…:)
  ***
  Teşekkür ederim. Keşke herkes okusa. Ama okumadan soru yazanlar çok fazla. Hatta geldikleri sayfada apaçık bilgi olduğu halde hiç okumadan sora soran çok kişi var.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.