Kışın tavuk bakımı

Kış boyunca tavuklara neler yedirmeli, nasıl bakmalı gibi önemli bir konu daha..

Kışın tavuklar çevrede eskisi gibi böcek bulamaz. Protein eksikliği çekerler. Ayrıca hava soğuk olduğu için enerji verici gıdalara ihtiyaçları var.

Enerji: Kavrulmamış ay çekirdeklerini (ve hatta kenevir) öğütün veya ezin. Haşlanmış patatesle karıştırıp tavuklara yedirin. İçine az miktarda ıslatılmış ekmek karıştırabilirsiniz. Çok fazla soğuk yerlerde buna biraz da tahin karıştırmak iyi olur. Bunlardan başka, tavuklarınız hangi enerji (kalori) veren yiyecekleri seviyorsa onlardan da vermeniz iyi olur. Kavun karpuz çekirdekleri vesaire.

Protein: Kasaplardan alacağınız et artıklarını, yağlı kenarları verebilirsiniz. Bunu çok severler. Etli yemek artıklarından verebilirsiniz (yalnız çok tuzlu olmamalı). Soya fasulyesiyle hazırlanmış yiyecekler.. Az miktarda ceviz içi.. Ucuza veya bedavaya bulabilirseniz karides, balık vb. deniz mahsulleri tavukların bünyelerini kuvvetleştirir.

Bunlardan başka, her zaman verdiğiniz buğday ve yeşillik de olacak tabii.

Saat saat hangi yiyecekler verilmeli?
Sabah: Enerji veren yiyecekleri buğdayla beraber..
Öğle: Proteinli yiyecekler ve yeşillikler..
Akşama doğru: Enerji verici yiyecekler ve buğday..

Çünkü kışın gündüzler çok kısa. Hızlı çalışan tavuk metabolizması uzun soğuk gecelerde enerjisiz kalmamalı. Ona göre dikkatli beslenmeleri gerekiyor.

Kışın tavuk bakımıDonmalara dikkat: Erzurum gibi soğuk memleketlerde dikkat edin su donabilir tavuklar su içemez bu da onlara çok fazla zararlı olur. Her istediklerinde su içebilmeleri lazım.
-5’ten daha fazla dondurucu soğuklarda ibikler donabilir. Hem tepe ibiklerine hem gaga altı ibiklerine vazelin sürmeniz donmalardan korur.. Ligorin gibi ne kadar uzun ibik, o kadar donma riski demektir.

Yandaki resim: Yandaki resim şaka değildir. İngilterenin soğuk bir şehrinde bir tavuksever kişi tavuklarına kazak örmüş. Resimde gördüğünüz tavuk yumurta çiftliklerinde kışın ortasında ıskartaya ayrılanlardan biri. Onlardan birkaçını kurtaranlar resimde gördüğünüz gibi tüysüz kalmış hayvanlara kazak giydirmiş. Kışın fazla soğuk geçen yerlerde eğer tavuklarda zamansız tüy dökümü varsa soğuğa dayanamayabilirler. Silkie (habeş) cinsi tavuklar da soğuğa dayanıksızdır. Tavuklarınıza uygun ölçülerde yün giysiler yapabilirsiniz.

Aç hayvanlar tehlikesi: Kırsal kesimlerde tilki, kartal gibi hayvanlar kışın tavuklarla daha fazla ilgilenebilir. Bunlara ayrıca dikkat edilmeli.

Kışın da hareketlilik şart: Daima karlarla kaplı yerlerde tavuklarınızın yeterince hareket edebilmeleri için gezip dolaşabilecekleri karsız yerler olmasını sağlamalısınız. İçinde kuru toprak – kül karışımı bulunan toprak banyosu leğenleri her zaman olabilmeli.

Temizlik ve havalandırma: Kışın tavuklar kümeslerde daha fazla vakit geçirdikleri için kümes temizliğine çok daha fazla özen göstermelisiniz. Zemin her gün temiz saman veya talaş yaygısıyla yenilenmeli. Hava sıfırın altına düşmedikçe tavuklar soğuğa iyi dayanır. Üşümesinler diye kümeslere sıkı sıkı kapatırsanız kısa sürede çeşit çeşit hastalıklar türer. Kümes her zaman iyi havalandırılıyor olmalı.

İyi bakarsanız tavuklarınız bahara bomba gibi çok kuvvetli bir bünyeyle çıkarlar. Bunun gurk olmalarına etkisi de olabilir.


Kategori: Sağlık Tarih: 26 Kasım 2011

Etiketler:

'Kışın tavuk bakımı' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Muhammed dedi ki:

  Kar yağdığı zaman tavukların kar üstünde dolaşmalarında bir sakınca var mı?
  ***
  Yok. Ben hayatımda karda dolaşıp hastalanan tavuk görmemişimdir. Ama şimdi suni yemlerle devamlı kapalı yerlerde beslenilen nanemolla tavuklar etkilenir mi bilmem.

 2. Sizi bir kere daha tebrik ediyorum öyle güzel şeyler yazmışsınızki gerçekten mükemmel tavuk beslemeye başlamadan bilgi sahibi oldum.Sayenizde herşeyi öğreniyoruz inanın yapmış olduğum görev nedeniyle (Muhtarlık) devamlı bilgisayarın başındayım boş zamanlarımda sizin sitenizdeyim devamlı yenilik içersinde bizlere güzel bilgiler sunuyorsunuz. Ben de köye gidince bunları tavuk besleyenlerle paylaşıyorum yapmaları gerekenler aktarıyorum. Ancak hafta sonları gittiğim için kümesi bitirdim folluklar bile tamam bahçe kenarlarını kazıyorum bahçeye tilkilerin dışardan toprağı kazarak girmemeleri için tedbir alıyorum sanırım tel işi bu hafta biter yaptığım işlemleri fotolayıp size yolluycam kısmetse. Tekrar sağolun elinize aklınıza sağlık güzel fikirlerinizi ve bilgilerinizi bekliyoruz. Çorludan saygılar.
  ***
  Nasıl olacak merak ettim. İşler bitip tavukları da aldıktan sonra resim gönderirseniz birkaç soruyla beraber sitede yeni bir sayfa hazırlamak istiyorum.

 3. Aytaç - İzmir dedi ki:

  Gercekten cok mantıklı bılgıler yazmısınız. Devlet dogal yumurta uretımınde asla destek vermıyor. Alıstık bız bu bıtık tavuk yumurtalarından yemeye. Hiç bir yasal yardım yok. Avrupada destek var bizde kostek. Biz dogal tavuk yemek istiyoruz.
  ***
  Ben alışamadım ve hiç yemiyorum. Yenilecek gibi değil. Devlet, evet organik yetiştiriciliğe çok büyük köstek oluyor. Ama en azından Avrupadaki gibi şehir içinde bahçelerde tavuk beslemeye yasal kısıtlama yok. Bu da bir avantaj. Bahçeli evi olanlar bahçelerinde tavuk besleyebilir. Ama maalesef bu konuda da insanlarımız çok cahil. Gidiyor özellikle kimyasallı suni yemleri buluyorlar tavukları o pislik yemlerle besliyorlar. Sonuçta onlar için değişen bir şey yok. Yine insanların hormonal sistemlerini bozan insan sağlığını mahveden yumurta yemiş oluyorlar. Allah akıl fikir versin.

 4. Fehmi - Rize dedi ki:

  … … …
  ***
  Bir sürü soru sormuşsunuz. Sorularınızı sildim çünkü eğer sayfaları dolaşıp okursanız her sorunuzun ayrıntılı cevapları var. Lütfen sayfaları dolaşın. Şiimdiye kadar 142 sayfa yazı birikmiş. Her biri birbirinden değerli çok önemli bilgiler, onların içinde her sorunuza cevap var.

 5. Fehmi – Rize dedi ki:

  4 tavuk 1 horoz biyerde uygunmudur ona cevap verseniz
  ***
  Evet uygundur. Yaklaşık 12 tavuğa sadece bir horoz olmalı. 4’ten daha az tavuk varsa ve horoz fazla çiftleşiyorsa her gün bir arada bulunmamaları daha iyi olur.

 6. Şerafettin - Ankara dedi ki:

  Kışın tavuk kümesi nasıl olmalı?
  ***
  Güzel, önemli bir soru. Uzun bir yazı gerekir. Burada kısaca derim ki kışın havasız kümesler çok hastalık üretir. Kış başında yani bugünlerde kümesler iyice yemizlenmeli, dezenfekte edilmeli, duvarlar kireçle badana edilmeli. kış boyunca da (tavuklar eğer daima kümeste tutuluyorsa) günde birkaç defa içeriyi iyice havalandırmak lazım.

 7. Osman - Kayseri, Hisarcık dedi ki:

  Tavuklara enerji için tatlı yedirsek olur mu? Bu arada sitenizi 1.5 yıldır takip ediyorum sizin yazınızı anneme okuttum. Bu sayede 10 tavuk 1 horoz aldım ve şimdi 23 tavuk horoz civiciv hepsi bir yaşıyor.
  ***
  Tatlı, şekerli şeyler yedirilebilir. Ama fazla olmamalı aşırıya kaçmamalı. Tabiatta tatlı çok şeyler var meyveler, kökler.. Tavuklar onlardan yiyor. Ama bizim kullandığımız şekerin yapısı farklı. Karaciğeri çok yoruyor. Onun için, şekerle yapılan yiyeceklerden aşırıya kaçmadan verin.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.