Kıvırcık Tüylü Tavuklar

Genel anlamda kıvırcık tüylü terimi Cochin tavuk türünün kıvırcıklarına aittir. Fakat aslında kıvırcık genini herhangi bir tavuk türüne aktarmak mümkün. Bu sayede her türün kıvırcık süs tavuğu cinsleri oluşturuluyor.

Kıvırcık tüylü olmanın temelde sebebi mutasyonla ilgilidir. Kökeni Asya’dır. Cochin’lerden gelir. Her tavuk türünde kıvırcık tüylere sahip cinsler yetiştirilebiliyor. Bunlar süs tavukları cinsinden kabul edilir.

Genel anlamda kıvırcık tüylü terimi Cochin tavuk türünün kıvırcıklarına aittir. Yani sadece kıvırcık tavuk dendiğinde Cochin kıvırcıkları akla gelir veya bu kastedilir ama kıvırcık genini herhangi bir tavuk türüne aktarmak mümkün. Bunun için kıvırcık bir tür kıvırcık olmayan bir türle çiftleştirilir. Örnek olsun diye Ligorin diyelim. Böylece kıvırcık ligorinler elde edilir ama melezdir tam Ligorin değildir. Bu kıvırcık ve melez ligorinler normal tüylü ligorinlerle çiftleştirilir, sonraki neslin bazıları kıvırcık, bazıları düz tüylü olur. Sonraki nesil ligorinlerden bazıları “kıvırcık tam Ligorin” olur.

Kıvırcıkla kıvırcık çiftleştirilmesi iyi değildir: tüyleri sağlıksız olur, cinsi bozulur. Bu yüzden bir kıvırcık bir düz tüylü ile çiftleştirilerek kıvırcık özelliği devam ettirilmelidir.

Yumurta verimi ve gurk olmaya yatkınlık hangi türün kıvırcıklaştırıldığına bağlıdır. Örneğin kıvırcık Ligorin’lerin yumurta verimi iyi olur, kıvırcık Hint’lerin gurk olmaya yatkınlığı yüksek olur.


Kategori: Irklar Tarih: 29 Nisan 2010

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.