Köy Tavuğu

Köy tavuklarının en önemli ayırt edici vasıfları ibiklerinin çok kısa olması, pek iri yapılı olmamaları ve gurk olmaya yüksek eğilimleri yüzünden sık sık yumurtadan kesilip kuluçkaya yatmalarıdır.

Kırsal kesimde, köylerde doğal ortamda yetiştirilen her tavuğa halk arasında köy tavuğu denir. Bu bağlamda köy tavuğu yetiştiriciliği terimi ayrıca ortaya çıkmıştır. Bu yazımın konusu onlardan farklıdır.

Bir tavuk türü olarak köy tavuğu
Köylerde beslenen her tavuk köy tavuğu değildir. Anadolu’da yüzlerce yıldır köylerde cinslerine dikkat edilmeden karışık yetiştirilen tavuklardan özel bir tür oluşmuştur. Bunlara köy tavuğu denir. Çeşitli renklerde olurlar. Çillileri, beneklileri de vardır.

En önemli ayırt edici vasıfları ibiklerinin çok kısa olması, pek iri yapılı olmamaları ve gurk olmaya yüksek eğilimleri yüzünden sık sık yumurtadan kesilip kuluçkaya yatmalarıdır.

Doğal arazilerde açıkta yetiştirilmeye uygunlukta dünyada eşine az rastlanır kalitede özellikleri vardır. Soğuğa dayanıklılıkları çok iyidir. Ağaçların tepesine çıkacak kadar uçma kabiliyetlerine sahiptirler.

Köy tavukları hem eti hem yumurtaları için yetiştirilir. Etlilik oranı etlik tavuklar gibi fazla olmasa da lezzeti çok iyi kalitededir. Yumurta verimi çok fazla yüksek olmadığı için ve çabuk büyümeye uygun olmadıkları için endüstriyel alanda tercih edilmez, tamamen halk tavuğudur.

Anadolu’da yüzyıllar boyunca çeşitli tavuk türlerinin karışık yetiştirilmeleriyle zamanla kendiliğinden ortaya çıkmış özel bir tür olan “köy tavuğu”nun en temel özellikleri nedir buna göre standartlar oluşturulmalı ve bu tür korunmalıdır. Çünkü bazı yörelerdeki köy tavukları şimdi piyasada artan diğer türlerle karıştığı için kendilerine has niteliklerini yavaş yavaş kaybediyorlar. Dikkat edilmezse önümüzdeki yıllarda bu bozulma çok daha hızlı bir şekilde artacak.


Kategori: Irklar Tarih: 24 Nisan 2010

Etiketler: |

'Köy Tavuğu' hakkında sorular, açıklamalar

 1. alperen bursa dedi ki:

  benim köy tavuğum var – kaç yaşında yumurtlamaya başlıyor?
  ***
  köy tavuklarının yumurtlamaya başlamaları, erginliğe geldikleri mevsime göre değişir – 5 aylıktan 8 aylığa kadar.

 2. alperen bursa dedi ki:

  sağolun. peki hibrit cinsi tavuklar ne zaman yumurtlar?
  ***
  cevap burada: https://tavuk.devletli.com/nezaman-yumurtlamaya

 3. burcu dedi ki:

  benim tavugumun köy tavugu olduğunu sanıyordum ama burda köy tavuklarının ibiklerinin kısa oldunu öğrendim. benim tavugumun ibikleri uzun, kıpkırmızı. benim tavugumu cinsi ne acaba? Özellikleri (orta boylu, ibikleri uzun, çok hareketli, siyah renkli)
  ***
  Şimdilik bilmiyorum. Türkiyede ve dünyada çok farklı tavuk cinsleri var. Daha kötüsü, insanlar hayvanları başka cinslerle çiftleştirip cinsleri bozuyor ortaya farklı farklı şeyler çıkıyor. Onun için tespit etmek kolay değil. her soruda farklı isim kullanmayın.

 4. ercan istanbul dedi ki:

  Benim de koy tavugum var catıda besliyorum toprak banyosu da yapıyorlar. … …
  ***
  Yazdıklarınız okunmuyor, bu yüzden bazılarını tamamen siliyorum, bazılarını düzeltmeye çalışıp zor kısımları siliyorum.. Ayrıca burada hiçbir şekilde alım satım işleri yapılmaz boş yere telefon filan yazmayın tavuklarımı satıyorum diye ilan yazmayın.

 5. Aydın - İzmit dedi ki:

  Benim hınt tavuklarımdan bir ttanesı gecelerı follukta yatıyor sabah kalkıyor. Acaba gurk mu olacak yumurtaları koysam mı?
  ***
  Yumurtadan kesilmişse belki zaten olmuştur. Başka tavuklarla yaşamaya mecbur tutulan tavuklar bazen gurk olsa bile yatmaz diğerlerinin peşinde dolaşıp durur. Gerçi nadir görülen bir şey ama her tavukta olabilir.

 6. Orhan - Bursa dedi ki:

  Köy tavuğumun son birkaç gündür salığı iyi değil hiçbirşey yemiyor ayrıca kursağıda taş gibi ne yapmam lazım?
  ***
  Herhalde kapalı yerde bulunuyor. Açıkta serbest dolaşanlarda hemen hiçbir sorun görülmez. Ne yapmalısınız bilmiyorum. Kapalı yerlerde tavuk beslememek en iyisi.

 7. Hakan Şimşek dedi ki:

  Benim 25 tane köy tavuğum var. Bunlardan 4 tanesi gurk oldu diğerleri olmuyor. Ben de gurk olan tavuklarımın civcivleri çıkınca tekrar yumurta koydum. İkinci dönem yavruları alabilir miyim?
  ***
  Böyle şeyler yapmayın. Günahı vebali var.

 8. Berkan - Aydın dedi ki:

  Vallahi Hakan Şimşekin yaptığı çok kötü. Tavuğa acı cektiriyor yazık olur. Bünyesi zayıf düşer. Hiç bir tavuk 42 gün kuluçkayı kaldırmaz yanlış.
  ***
  Evet, hatta normal bir kuluçkaya bile dayanamayıp ölen tavuklar var. Bu kişi 42 gün kuluçkada yatırmak isiyor. İnsanlar para hırsına kapılınca yapmadığı kötülük yok.
  Diğer soruna burada cevap veriyorum: Hint tavuklarından uzak dur. Onlar zaten sana gıcıklığına senin yanında gurk bile olmaz. :) Benden söylemesi.

 9. Berkan – Aydın dedi ki:

  Niye gurk olmasın ki bana kastı ne ya. Niye gurk olmuyolar ya? Nerden bulcam cosini ya? (Ali abi sen tavuk besliyormusun?)
  ***
  Şaka yapmıştım. Hint almasan daha iyi. Koşin nerden bulursun bilmiyorum. Ben şimdilik tavuk beslemiyorum.

 10. Kübra - Antalya dedi ki:

  Öğretmen olarak atandığım beldede 3 civciv aldım 2 tanesi öldü bir tanesi yaşıyor hatta ölmesin diye evin içinde baktım. Daha sonra dışarı saldım ve evin 2 katına çıkan asmanın tepesine tünüyor, ev sahibimin durumdan rahatsız olabileceğini düşünüyorum. Tünediği yeri nasıl değiştirebilirim? Ayrıca tavuğum gerçekten köy tavuğu mu bilemiyorum. Çünkü o kadar evcil yetiştirdim ki kucağıma yatıyor, sesimi duyunca yanıma geliyor benim için çok önemli, ona hiç bir şey olsun istemiyorum. İlk defa dışarda kaldığı bir gece onun için o kadar endişelendim ki her yere baktım bulamadım, tüm gece uyuyamadım, sabah olup ona bakmak için kapıyı açtığımda kapının önünde duruyordu. Yani aramızda çok farklı bir iletişim var. Herkes gülüyor tavuğum var diyince ama benim için çok özel. Yaklaşık olarak ne kadar yaşıyor tavuklar? Lütfen tavuğum için başka neler yapabilirim? Bu kadar evcil yetiştirmem onun doğasını bozar mı?
  ***
  Sizinkinin köy tavuğu olacağını sanmıyorum. Evcilleşmeye gelince: Evcilleşebilen tavuklar vardır. Başlıca sakıncası kolayca çalınmalarıdır, bir de zararlı hayvanlardan kaçmada atik olamamalarıdır. Köy tavukları ise ligorinler gibi evcilleşemez, sadece sahibine biraz olsun alışır o kadar. Tavuk ömrü ortalama 6 yıl kadar oluyor. Daha az veya daha çok, cinsine göre ve yaşam koşullarına göre değişir. Gece uyuma yerini değiştirebilmeniz ancak geceleri bir kümese kapatmanızla mümkün olabilir.

 11. Dursun - Yalova dedi ki:

  Gecen size yazmistim 11 yumurta altina koydum 3 tane cikti diye…Öyle de kaldi. Simdi bir tavugum daha gurk oldu boynu kel bir tavuk nasil cinstir bilmiyorum. Altina ne kadar yumurta sureyim? Bu sefer yumurtalari daha ozenle secmeye calisicam.
  ***
  Anlaşılan hiç okumuyorsunuz. Tavuk yetiştiren kişilerin bu sitede okumadığı sayfa kalmaması lazım. Sizin tavuk cinsi hakkında bilgi vermiştim sayfaları dolaşırsanız bulabilirsiniz. Yumurta adedine gelince, tavuk büyük olsa da siz 12’den fazla yumurta koymayın. Gerçi bunun da çözümü var, follukla ilgili bir yazımda anlatmıştım sayfaları dolaşırsanız öğrenirsiniz. :)

 12. Cengizhan Akyayla - Tokat dedi ki:

  ***
  ***
  Soruları silmedim. Sadece iki gündür hiç bakamıyorum. Ayrıca herkesi yaşıtın sanma ona göre konuş diye tavsiye ederim. Ben belki senin annenden babandan bile yaşça büyüğümdür.

  Her soruya cevap verecek halim yok. Adamın biri sormuş tavuğum yarın da yumurtlayacak mı, çocuklar soruyor civcivim niye kutudan çıkıyor, niçin ötüyor.. bir yığın saçma sapan sorular.

  Bu site kolay yürütülmüyor. bedava da değil her yıl ücret ödüyorum millet okusun bir şey öğrensin. Ama en küçük bir şeyde insanlar çok saygısız oluyor. ben bu sitedeki yazılara ne kadar vakit harcamışım onu düşünen hiç yok.

  Herkes sanıyor ki sadece kendisi soru yazıyor. Ben de burada oturup msn’de çet yapar gibi her soruya cevap vereyim bunu bekliyor. Bu şekilde ir kişiye bile ayıracak vaktim yok.

  Lütfen her aklınıza geleni sormayın. Birine cevap versem 20 kişiye cevap vermemem lazım. O derece herkes aklına gelen her şeyi yazıyor. Tavuğu gurk olmamış ne zaman olacakmış. Dünkü yumurta büyükmüş bugünkü küçükmüş niçin öyle olmuşmuş.. kaç tane civciv almalıymış bir tane olur muymuş.. Bir sürü zıvır sorular.

 13. İsmail - Yalova dedi ki:

  Bu siteye çok soru sorulduğunu biliyordum ama anlattıklarınız kadar saçma sorular olduklarını bilmiyorum. Bence çok haklısınız.
  ***
  Evet, neler var neler. Bazen diyorum birileri acaba dalga geçmek için mi yapıyor?


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.