Küçük yumurtlama sorunu

Tavuğum niçin küçük yumurtluyor? Yumurtaları neden ufak? Geçen yıl yumurtalar daha büyüktü.. Çocuklar çok soru soruyor. Sağolsunlar onlar da olmasa yazacak konu bulamayacağım.

Tavuğum niçin küçük yumurtluyor? Yumurtaları neden ufak? Geçen yıl yumurtalar daha büyüktü.. Çocuklar çok soru soruyor. Sağolsunlar onlar da olmasa yazacak konu bulamayacağım.

Yumurtaya yeni başlayan piliç tavuklarda bir süre yumurtalar küçük olur. Civcivlikten piliçliğe geçtiğinde daha erken yumurtlamaya başlayan hibrit cinslerde küçük yumurtlama süresi biraz daha uzayabilir.

İlk yumurtalarda yumurta sarısı bile olmayabiliyor. Çünkü bünye henüz alışmamıştır. Allahın doğa sistemine koyduğu mükemmelliklerden biri. Önce adeta “deneme yumurtaları” yaparlar.

Yetişkin tavuklarda küçük yumurtalar: Yumurta büyüklüğü tavuk cinsine göre değişir. Farklı cinslerden tavuklarınız varsa bunu görmüşsünüzdür. Bazı cins tavuklar çok iri yumurta yapar. Şekil ve renkte de ufak tefek farklılıklar olabiliyor.

Cinsine göre bile küçük yumurtluyor ise, yetersiz beslenmeden dolayıdır. Yediği şeyler ne kazar zengin çeşitlilikte ve iyi besin değerlerine sahipse yumurtalar da o kadar iri ve daha şifalı, besleyici olur.

Cüce cins tavuklardan fazla büyük yumurta beklemeyin. Onların küçük yumurtlaması normaldir. Bazılarının yumurtaları daha büyük, bildiğimiz boya yakın olabiliyor.

Verdiğiniz ilaçların etkisi olabilir. İlaçlar hormonlarda bir düzensizlik yapmışsa yumurtalar aniden küçülebilir.

Veya, bizde olduğu gibi yaşa bağlı hormon değişiklikleri böyle şeylerde etkili olabilir.

15 yıl kadar tavuk beslemişizdir. Küçük yumurtlamayı sadece ilk başlayan piliçlerde gördüm. Yetişkin normal tavuklarda daha sonradan küçük yumurtlama sorunu hiç görmedim. Bu konuda farklı bilgisi, tecrübesi olanlar aşağıya yazabilir.


Kategori: Sağlık, Yumurta Tarih: 18 Şubat 2011

Etiketler:

'Küçük yumurtlama sorunu' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Fikret - Bursa dedi ki:

  Tavuklar bazen kireçli bazende çift sarılı yumurtluyor. kireçli olmasının sebebi nedir ve biz bu yumurtaları yesek bir zararı dokunur mu?
  ***
  Kireçli yumurta nasıl oluyor hiç duymadım. Biraz ayrıntılı tarif etmeniz lazım.

 2. Ahmet - İstanbul dedi ki:

  Bahçemde beslediğim yedi adet tavuğum var. Dokuz aylık. Altı tanesi normal büyüklükde yumurtluyor ama bir tanesi resimdeki küçük yumurtadan daha küçük misket büyüklüğünde sarısız yaklaşık 20 tane yumurtladı. Arkadaşlar denizli kırması diyor. Bu tavuk sürekli bu şekilde mi yumurtlayacak yoksa düzelir mi?
  ***
  Bahsettiğiniz sorun cinsle ilgili değil. Zamanla düzelir mi bilemem. İnşallah geçici bir sorundur. İyi beslemiyorsanız gıdasızlıktan kaynaklanıyor olabilir. Yani karın doyurmak iyi beslemek değildir. Beslemeyle ilgili yazımı dikkatle okuyun ona göre besleyin:
  https://tavuk.devletli.com/tavuklara-civcivlere-ne-yedirmeli

 3. Berkan - Aydın dedi ki:

  Benim tavuklarımdan biri yamuk yumurtluyor. 4 yumurtadan biri de büyük yani çift sarılı oluyor neden acaba?
  ***
  Bu tür şeyler normaldir. Geçicidir. Bir yazımda anlatmıştım:
  https://tavuk.devletli.com/cift-sarili-yumurta

 4. Hüseyin Ali Tümen- Kuşadası dedi ki:

  İri yumurta yapan tavuklar sizin tavsiyenizle hangisidir?
  ***
  Hibrit yumurta tavuklarıdır. İri yumurta aslında cinse fazla bağlı değil. İyi gıda alabilmelerine bağlıdır ama hibrit yumurta tavukların iri yumurta elde etmek daha kolay. Yeter ki doğal protein vesaire çok çeşitlilikte alabilisinler. Hayvansal ve bitkisel ama doğal ve çok çeşitli yiyecekler lazım..

 5. muhammet-istanbul dedi ki:

  Follukta misket büyüklüğünde yumurta gördüm..
  ***
  Olabilir. Genelde yumurtaya yeni başlayan piliçlerde olabiliyor. Misket kadarına ben hiç rastlamadım da ceviz kadarından çok defa görmüşümdür. Okuduğum yazılarda daha küçük olabilir deniyor, içinde sarısı da olmazmı. Onun için daha küçük olabilir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.