Tavukların kuluçka dönemi yılın hangi zamanı

Tavukların kuluçka dönemi: yılın en elverişli gurk olma zamanı ne zamandır, niçin ilkbaharda gurk olma ihtimali yüksektir vs. vs.. konusunda bilgilendirici bir yazıdır.

İlkbahar Gurk Mevsimidir

Tavuklar en çok ilkbaharda gurk olurlar yani kuluçkaya yatarlar. Uyku süresinin azalmaya başladığının hissedilir derecede artmasının ilk iki ayında en fazla gurk olma vakalarına rastlanır. Buna “genelde” en çok şubat ayı ortalarından nisanın sonuna kadar olan sürede rastlanır. Mayıstan temmuz ortalarına kadar tavukların gurk olma ihtimali azalarak devam eder. Aslında bir tavuğun yeni bir yumurtlama dönemine girmesi, yeni bir nesil üretme girişimidir. Dolayısıyla, tavukların bir yumurtlama döneminde en fazla 15 yumurta yaptıktan sonra yumurtadan kesilip gurk olmaları doğanın gereğidir. Ancak, insanoğlu tavukların yumurtalarını aldıkça hayvanın içgüdüleri kaybolan yumurtaların yerine yenilerini üretmeye koyulur ve bu yüzden tavuklar yumurtadan kesilmez ve gurk olmaz. Zamanla bünye fazlasıyla yorulur ve tavuk dinlenme dönemine girer, yumurtadan kesilir ama yine gurk olmaz. Bu kısırdöngü böylece devam eder.

Güneş ışığının gün içindeki süresinin etkisi

Gecelerin kısalmaya, gündüzlerin uzamaya başlaması ise 21 aralıktan sonra başlar ve ilkbahara doğru hız kazanır. Uyku süresinin azalmaya başladığının hissedilir derecede artmasının ilk iki ayında en fazla gurk olma vakalarına rastlanır. Bu da genelde şubat ayından nisanın sonuna kadar olan süredir. Mayıstan temmuz ortalarına kadar tavukların gurk olma ihtimali azalarak devam eder. Bunu uyku süresi ile anlayan tavuk içgüdüsü, ilkbahar aylarında ortalama 12 kadar yumurta yaptıktan sonra yumurtadan kesilip kuluçkaya yatar. Doğada böyledir. İçgüdüler civcivlerin yetişip büyüyebilmeleri için vahşi doğada ne zaman dünyaya gelmeleri gerektiğini, bunun için en elverişli zamanın yılın hangi döneminde olacağını biliyor.
Civcivlerini yeterince büyüttükten sonra yeniden yumurtlamaya başlayan bir tavuk yaz ortalarında tekrar gurk olabilir ki bu da doğanın gereğidir. Çünkü hiçbir kuş türü boşu boşuna yumurtlamaz, sadece neslini devam ettirmek için yumurtlar. Fakat ne yazık ki insanoğlunun tavuklara sunduğu beslenme ve sıcak yerlerde barınma imkânları içgüdüleri yanıltmaktadır. Vahşi doğada yaşayan bir tavuk, mevsimlere göre değişen yiyecek çeşitlerine ve hava şartlarına göre sadece civcivlerin hayatta kalabileceği zamanlarda yumurtlar.

Tavuklarınızın kuluçkaya yatmasını istiyorsanız aynı vahşi doğada olduğu gibi güneşin durumuna göre uyku sürelerini sağlamak zorundasınız. Kuluçkaya yatmaları için içgüdülerinin harekete geçmesinde gün ışığı süresinin büyük etkisi vardır. Dolayısıyla, kümesinizin günün ağarmaya başlamasıyla aydınlanmaya başlaması, güneşin batmasıyla derece derece karanlığa girmesi “doğal hayattaki gibi” olmalıdır. Bu şartlarda, hangi türden olursa olsun tavuk gurk olur. Aşağıdaki ikinci büyük etken de bu bağlamda büyük önem taşıyor.

İkinci büyük etken
Özellikle yumurta tavukları için: Bir tavuğun kendi özel ve gizli folluğu olmalı, yumurtalarını orada biriktirmelidir. Bu yumurtlama yerini kendisi seçmelidir. Orada yumurtalarını biriktirirken orayı kendisinden başka hiç kimsenin bilmediğini sanır. Gecelerini yumurtalarla geçirmez. Yumurtadan kesilip gurk olunca gizli folluğuna gider ve ortadan kaybolur. Doğada genel olarak böyledir. Kırsal kesimde tavuklarını serbest yetiştiren insanların bazen rastladığı bir şeydir. Ortadan kaybolan tavuğun çalındığını veya vahşi bir hayvana av olduğunu sanırlar. Üç hafta sonra tavuk bir gurup civcivle eve dönünce şaşırırlar, sevinirler. Dünyanın her yerinde benzer olaylar yaşanmaktadır. Asla gurk olmaz diye bilinen Ligorin tavukları da ancak bu şekilde gurk olup civciv çıkararak insanları şaşırtırlar.

Yılın her mevsiminde gurk olabilen türler

Hint tavukları, Silkie (Habeş) tavukları, Cochin ve cüce süs tavuklarının hemen tüm cinsleri yılın her zamanında gurk olabilmektedir. Bunda önemli bir etken de bu cinslerin insanlara alışabilmeleri, insan esaretine kolay uyum sağlayabilmeleridir. Hint tavukları bile, diğer tavuklarla geçinemedikleri halde sahibine alışabiliyor, iyi bir evcil hayvan olabiliyorlar.

İnsanların yumurtaları almasına rağmen gurk olabilen türler

Yukarda saydığım cinsteki tavuklar ve eti için beslenen tavuk türlerinin çoğu “insanlar yumurtaları almalarına rağmen” gurk olabiliyor. Eğer yumurtaları almazsanız ve bu tavukları kalabalık gurupta sıkışık halde yaşatmazsanız, karanlık kümeslerde hapis tutmazsanız gurk olmaları daha da kesinleşir, ihtimal yüzde yüz olur.

Yumurta tavukları gurk olmaz mı?

Yaygın bir söylenti var ki sözde onlarda gurk olma özelliğini insanlar yok etmiş. Bunu hangi bilimsel açıklamayla ispatlayabilirler acaba? İşin doğrusu şudur: Yumurta tavukları cüsse ve davranış özelllikleri itibariyle yabani orman tavuklarına daha çok benzerler. Küçük yapılı ve hafif olmaları ticari açıdan çok gerekli olduğu için, yumurta tavuğu cinsleri oluşturmada ligorinlerin ve orman tavuklarının özellikleri esas tutuluyor. Dolayısıyla bunların karakterleri vahşidir, yabanidir. İnsanlara karşı ürkek ve güvensizdirler. Sırf bu yüzden gurk olmazlar çünkü vahşi doğanın şartlarını isterler. Keklikler de aynen bu yüzden insan esaretinde olunca yumurtadan kesilemezler ve biraz gıdasız kalsalar bünyede yumurtlamak yüzünden yitirilen hayati maddelerin eksikliği sebebiyle ölürler.
Yumurta tavukları gurk olsalar bile insanların ilgisi ve yakınlığı onları şaşırtır, yumurtaları alınıyor sanır, bünye yeni yumurtalar düzmeye koyulur ve kuluçkanın ortasında hayvan gurktan soğur yumurtaları terk eder, bir daha oturmaz. Bunun çaresi kuluçkadaki tavuğa 21 gün boyunca hiç görünmemektir! Bunu becerebilmeniz çok zor olduğu için yumurta tavuklarına gurk için hiç güvenmemek daha iyidir.


Kategori: Kuluçka Tarih: 21 Mart 2010

Etiketler:

'Tavukların kuluçka dönemi yılın hangi zamanı' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Ğafur dedi ki:

  Selam Hocam Hint Kırması Tavuklar Nezaman Gurk Olurlar Hangi Mevsimlerde.
  ***
  Hint tavukları her zaman gurk olabiliyor. Melezleri ise hangi tarafın özellikleri hangi açıdan baskın ise ona göre değişebilir onu bilemem.
  ***
  Çoğu sorularını silmemin sebebi, bu siteye çok fazla soru geliyor. Yarısı zaten yazmış olduğum bilgilerin sorulduğu sebebiyle siliniyor. Her soruya da yazılarımdaki bilgileri günde 40 – 50 defa tekrar tekrar yazmak olmaz. Buna gücüm de yok zamanım da yok hem hiç gereği yok. Sildiğim soruların diğer yarısı muhteşem saçma sorular. Galiba 6 – 7 yaşındaki çocuklar soruyor. Cevaplamadan yayınlasam silmesem site taşıyamaz. bu yüzden silmek zorundayım.
  Siteyi inşallah daha iyi bir düzene sokarsam herkes içeriğin ne olduğunu daha iyi görebilir her konuya bir iki tıklamayla ulaşabilir. Onun için şimdilik böyle, kusura bakma. inan her gün 60 kadar soru siliyorum.

 2. cem gül dedi ki:

  selam hocam benim 4 tavugum 1 horozum var 1 Tavugun birine ayrı tek başın bir kümese koysam gurk olurmu
  ***
  Sanmıyorum normal gidişatına bırakın. Hangi türden olduğu çok daha fazla önemlidir, sonra günlük uyuma saatleri önemli. Serçeler gibi sabah güneş doğmadan önce hayata başlamalarının etkisi büyük.

 3. kadir giresun dedi ki:

  selam hocam benim yumurtaya daha 20 gün önce başlamış 2 tavuğum ve 1 horozum var bu tavuğum şubat ayında gurk olma ihtimali varmı havalarda soğuk bu duruma etki yaparmı gurk olabilmesi için benim neler yapmam lazım?
  ***
  Soğuklar pek engel teşkil etmiyor ama başka çok etkileyici faktörler var. Belki de sizinkiler hiç gurk olmaz.
  https://tavuk.devletli.com/gurk-olamama bu yazıyı okuyun, konuyla ilgili diğer yazılarıma da bakın.

 4. fırat aslan dedi ki:

  benim 7 tavuğum var 3 ü denizli tavuğu 2 si yumurtluyor ve birisi yumrtayı 1 2 gün arayla yapıyor ve gün geçtikce vücut ısısıda artıyor ama hiç horoz yok

 5. ceyhun parlak arhavi dedi ki:

  merhaba hocam ben gurk oturttum 12 tane yumurtaya ama hepsini çıkarmadı civcivlerin 2-3 tane çürüttü neden hepsini seçmiyor?
  ***
  Belki 12 yumurta fazla gelmiştir. Küçük yapılı tavuklara 7 – 8 yumurta ancak yeter. Veya yumurtalara zararlı bakteriler zarar vermiştir. Veya yumurtalar önceden iyi değildi. Şunu da okuyun:
  https://tavuk.devletli.com/yumurta-secimi

 6. totti dedi ki:

  hocam merhaba benim 1 hint horozum 2 adet hint tavuğum var. horoz 1 yaşında ama tavuğu eşlemiyor. tavuklar yeni yumurtlamaya başladı. horoz değiştirdim ama yine aynı tavuklar horozu bırakmıyor neden olabilir?
  ***
  Şimdi cevap vermiyorum çünkü bu konuda yeni bir yazım olacak, bugün veya yarın bekleyin ana sayfadan kontrol edin.

 7. Berkan Aydın dedi ki:

  Benimkiler her tarafa yumurta yapıyor. Bir yerde de toplamıyorlar her yerden buluyorum. Gidişatına bırakın demişşiniz yorumların tümünde ama ben işi ele almak iştiyorum böyle dağınıklık sevmiyorum. Bunun için ne yapmak lazım?
  ***
  Böyle şeyleri genelde yeni yerine henüz adapte olamamış tavuklar yapar. Folluklarda yumurta bulundurmayı deneyin.

 8. Berkan Aydın dedi ki:

  Bu sitede herşeyi okuduktan sonra aklıma birşey takıldı. Tavuk yumurtayı gizli bir yerde biriktirir sonra kuluçkaya yatar ama ilk yumurtladığı yumurtayla son yumurtladığı yumurta arasında çok fazla gün farkı olur civcivlerin aynı günde cıkması için aynı günde horozlu tavukların yumurtalarını almak gerekiyor bu konuda ne diyeceksiniz?
  ***
  “Vahşi hayatta” veya tamamen serbest düzen içinde gizli bir yerde biriktiriyor, bu bir. Geceleri o yumurtaların üstünde uyumuyor, bu iki. Embriyoların gelişime başlamaları tavuk kuluçkaya yattığı zaman olur. Yumurtaların tümünden civciv çıkmasını en az iki gün bekler bu üç. Ve ilginçtir ki yumurtalar döllü ise tüm yumurtalardan civciv çıkar. İnsan eli değmemesinin önemi büyük. Yumurtalar ne kadar sık ellenirse kabuk içine bakterilerin girerek embriyoyu hastalıklandırması öldürmesi o kadar sık görülür. İnsan parmaklarından devamlı çok ince bir yağ salgılanıyor. Bu yağ yumurta kabuklarının doğal koruyucu özelliğini bozar.

 9. Haluk - Adana dedi ki:

  Benim bir tavuğum ve bir horozum var. Tavuk gizli bir yere 3 tane yumurta yapmış. Daha sonra kümeste bir tane kanlı yumurta buldum bu konuda beni bilgilendirir misiniz?
  ***
  Bu kadar eksik bilgiye nasıl cevap verebilirim? Kan yumurtanın kabuğuna mı bulaşmış? Yoksa kırdınız da içi mi kanlıydı? İçi kanlıysa yumurta yeni taze yumurta mıydı? Taze yumurta ise, bazen olur böyle şeyler. Ama devam ederse bir hastalık veya yara var demektir.

 10. Haluk - Adana dedi ki:

  Evet yumurtanın kabuğu kanlıydı. Ama gizli yer konusunda beni bilgilendirmemişsiniz. Şunu da söyliyim kabuğu kanlı yumurtayı bulduktan sonra daha önce yapmış olduğu 3 tane sağlam yumurta buldum ve bunları gizli bir yere yapmış. Biz o yumurtaları bir tavsiye sonrası yerine koyduk zararı var mıdır?
  ***
  Eğer bir tavuk, insanların sağladığı follukta değil de kimsenin görmediğini düşündüğü bir yerde yumurtluyor ve orada yumurtalarını biriktiriyorsa gurk olabilmesi çok kuvvetli ihtimaldir ama kesin değildir.

 11. Haluk - Adana dedi ki:

  Peki benim bu konuda ne yapmam gerekir? 2. sorum yeni civciv aldım biraz büyük olan civciv onu gagalıyor onları nasıl anlaştırabilirim?
  ***
  Hiçbir şey yapmayın. Birbirlerini kabul etmeyen hayvanlar aynı yerde ama tel örgü ile ikiye ayrılmış aynı yerde beslenirse 15 günde birbirlerini kabullenirler.

 12. Fikret - Bursa dedi ki:

  Benim Hint tavuğum var hint tvuğum yumurtlamaya başlayalı bir hafta oldu gurk yattı altında 8 tane yumurta var hepsi kendi yumurtası sorum şu hint horozuylada çiftleşti normal köy horozuylada hint cinsi mi çıkar yoksa ….
  ***
  Niçin tavukların yanında birden fazla horoz tutarsınız anlamıyorum. Bir horoz bile fazla. Civcivler ne olur bilmem. Tavuk kalkmıyorsa suyunu yemini tam önüne koymalısın. Ama kalkıp dolaşması lazım. Öyle devamlı oturmak olmaz. Bitlenip ölebilir.

 13. Fikret - Bursa dedi ki:

  ***
  Madem diğer tavuk yeni kuluçkaya yattı, niçin üç gündür yatan tavuğa yeni yumurtalar ilave ediyorsunuz? Hiç iyi değil. yeni gurk olana verin o yumurtaları. İkidi de aynı yerde kuluçkaya yatmak isteiyorsa o aynı yere yan yana iki folluk yapın. Başka ne diyebilirim? Bu arada hint tavukları başka tavukların civcivlerini ölürebiliyor dikkatli olun araya tel örgü yapın.

 14. fikret bursa dedi ki:

  Heralde benim tacrübesizliğimden kaynaklanıyor koymamalıydım alsam sorun olurmu daha yeni koydum sabah alayım mı?
  ***
  Öteki tavuğun altına koyabilirsin.

 15. Fikret - Bursa dedi ki:

  Sabah tavuklara yem vermeye giderken bir baktım tavuk kalkmış normal tavuk olmuş gurk demiyor yatmıyor yumurtaların üstünde ben böyle işleri hiç sevmiyorum yumurtalar kaldı öteki de altına çekmiş alsam altından saklasam olur mu?
  ***
  Madem öyle öteki tavuk devam ettirsin. Bu tavuk tekrar isterse iki üç yumurtayı yine ona verirsin.

 16. Selman Akdoğan - Hatay dedi ki:

  ***
  Bilmiyorum. En iyisi bir veterinere danışın. Ayrıca tavuklarınıza zarar veren çocuklarınız ya da komşu çocukları varsa tavuk beslemeyin daha iyi. Bazı kişiler sapıtıyor ne yapacağını iyice şaşırmılar dikkatli olun. At, eşek, keçi, tavuk ne bulurlarsa.

 17. Emirhan - Rize dedi ki:

  54 tane tavuğum 5 tanede horozum var sizce horoz çok mu az mı?
  ***
  Normal sayıda. Ne az ne çok.

 18. Haluk - Adana dedi ki:

  Tavuğum kabuğu kanlı yumurtayı yaptıktan sonra yumurta yapmamaya başladı. Gizli yerde yumurta yapma ihtimali var mıdır?
  Tavukların ağaçta yatmaları faydalımıdır yoksa faydasızmıdır?
  ***
  Bilemem. Serbest yetiştiriyorsan takip edip bakacaksın. Ağaçta gecelemeleri bitlerden korunmak için iyidir.

 19. Uğur - Samsun dedi ki:

  Benim 11 tavuğum 1 horozum var ama tavuklardan birisi ishal oldu ve acayip derecede çok su tüketiyor çok su tükettiği içinde başını yere eğer eğmez ksusuyor tavuğumu ishalden nasıl kurtarabilirim verceğiniz cevap ya da cevaplar için şimdiden teşekkür ederiyorum.
  ***
  Veterinere danışmalısınız gereken ilacı almalısınız. Hastalıklar hakkında bilgim yok. En azından bol bol sarımsak yedirin.

 20. İsmail - Yalova dedi ki:

  Tavuğun altından yumurtaları alırsak yeni yumurta yapmaya koyulur ve gurk olmaz demişsiniz. Ben yumurtaları aldığım halde bir kaç kez gurk olmuştu. Bence tavuğun içgüdüleri yatmak istiyorsa yumurta olsa da olmasa da yatar.
  ***
  Evet haklısın. Benim o tavsiyem gurk olmayı kesinleştirmek içindir. Yine de birçok cinslerde pek işe yaramaz.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.