Kuluçka makinesinde civciv çıkarma süreci

Kuluçka makinesi kullanarak yumurtalardan civcivlerin çıkmasına kadar önemli bilgiler liste halinde anlatılmıştır. Günler geçerken neler yapılacak, yumurtaların diziliş pozisyonu, çevrilmesi sıcaklık, nem oranları, havalandırma vesaire. Bilgiler Tavuk, hindi, ördek, tavus kuşu gibi hayvanlar için ortak, ortalama bilgilerdir.

Tam otomatik süper bir makineniz varsa ayarlarla, hatta yumurta çevirmekle bile pek uğraşmayacaksınız her şeyi makine yapacak. O kadar mükemmel bir makineye sahip değilseniz aşağıdaki bilgiler yardımcı niteliktedir. Kuluçka makinesi kullanarak yumurtalardan civcivlerin çıkmasına kadar önemli bilgiler liste halinde anlatılmıştır. Günler geçerken neler yapılacak, yumurtaların diziliş pozisyonu, çevrilmesi sıcaklık, nem oranları, havalandırma vesaire. Bilgiler Tavuk, hindi, ördek, tavus kuşu gibi hayvanlar için ortak, ortalama bilgilerdir.

1- Yumurtalara sıcak su ile yeni yıkanmış ve güzelce kurulanmış ve yüzünüze gözünüze sürmediğiniz temiz ellerle dokunmalısınız. Eliniz yumurtalardan daha soğuk olmamalı.
Ayrıntılı bilgi: Kuluçka için yumurtaların seçimi biriktirilmesi saklanması

2- Yumurtaları koymadan 24 saat önce makineyi tam gerektiği gibi çalıştırın. Nemlendirme, havalandırma, sıcaklık derecesi her şey mükemmel çalışmaya başlamalı. Hiçbir şeyin eksik kalmamasına dikkat edin. Zaman zaman kontrol edin unuttuğunuz bir şey var mı, yanlış giden bir şey var mı..
Termometrelerin konumları: Eğer yumurtalar yatay duruyorsa yumurtaların en üst seviyesi hizasında olmalı. Eğer yumurtalar diklemesine duruyorsa, yumurtanın en üst ile orta yüksekliği arasında hizada olmalı. Termometrelerden birine pamuktan bir bez parçası dolayarak diğer ucunu su kanalına değdirilmiş vaziyette bulundurun. Bez su çekmeli ve hep ıslak kalmalı.

3- Makine çalışırken esas termometre 37,4°C derece veya buna aşağı yukarı çok yakın cıvarda sıcaklık gösteriyor olmalı. Sıcaklığı böyle kontrol edeceksiniz.

Dikkat: Buradaki maddelerle ilgili çok önemli diğer iki yazımı da mutlaka okumalısınız!
» Kuluçka makinesinde civciv çıkım başarısı püf noktaları
» Kuluçka makinesi arızası elektrik kesilmesi yumurtaların soğuması

4- Kuluçka makinesi nemliliği son 3 güne kadar ortalama % 55 düzeylerinde tutulmalı (ıslak termometre 29 – 30°C dereceler dolaylarında sıcaklık gösteriyorsa nem oranı doğrudur). Su haznesinde suyun fazlaca azalmasına bile izin vermeden hiçbir zaman susuz kalmamasına dikkat edin.

5- Yumurtalar soğukta bekletilmişse, makineye koymadan önce oda sıcaklığında bir iki saat bekleterek soğukluğunun gitmesini bekleyin. Hemen koyarsanız yumurtalar ıslanır.

6- Yumurtaların makineye dizilişi: Her bir yumurtanın birbirine tam zıt iki yan yüzüne farklı işaretler koyun. A ve B gibi. Çoğu kişi X ve O işaretlerini kullanır. İşaretlemeyi kimyasallı madde içermeyen bir kalemle yapın ki zehirlemelere yol açmasın. İşaretler sayesinde yumurtaları her çevirişte 180 derece çevirmiş olursunuz (yani tam önlü arkalı).
Yumurtaların dizilme pozisyonları: Kuluçka makinenizin sağladığı zemine göre yumurtalar ya dik durur ya da yatay. Dik duruyorlarsa, sivri uçları aşağıda olmalı. Dik pozisyon aslında tam dik değil biraz yanlamasınadır böylesi daha sağlıklıdır.
İlk yerleştirdiğinizde her bir yumurtada aynı işaret aynı yönde olsun ki çevirmelerde karıştırmayın.

7- Yumurtalar 24 saat içinde düzenli aralıklarla en az üç defa çevrilmeli. 5 defa çevrilebilir, daha iyidir.

8- Cereyan kesildiği zaman kapağı iyice açın, içerisi iyice hava alsın. Cereyanlar tekrar gelene kadar kapatmayın.

9- Sondan üçüncü güne geldiğinizde çevirme işini bırakın bir daha çevirmeyin. Böylece son güne kadar civcivler en rahat çıkış pozisyonunu alırlar ve çıkmaları kolay olur.

10- Son üç gün boyunca nemlilik oranının %65 civarında olması gerekiyor. Az daha yüksek olması daha iyidir ama bu durumda havalandırma da hafifçe arttırılmalıdır. Böylece son üç günde nemlilik (özellikle ördek ve kaz yumurtaları için) %90 dolaylarına kadar çıkarılabilir. Havalandırma arttırılmazsa içerde oksijen yetersizliği başgösterebilir.

11- Tavuklarda 21, ördek ve hindide 28 gün tamamlandığında çıkışlar başlar. Civcivler çıkmaya başlayınca hareketlenerek henüz çıkım başlamayan yumurtaların pozisyonlarını bozabilirler. Dikkat ederek eski hallerine getirmelisiniz.

12- Civcivlerin yumurtayı kırıp kabuktan kurtulmaları 5 – 10 saat sürebilir, onun için çıkamıyorlar takılıp kaldılar diye düşünmeyin acele etmeyin yardımcı olmaya çalışmayın.

13- Yumurtalardan yeni çıkan civcivler ilk 24 saat boyunca (veya en az 6 saat boyunca) tüylerini kurutmakla dinlenmekle vakit geçirmeli.

14- Sonra yeni yerlerine alıp yemlerini sularını verebilirsiniz. Yerleri geniş, iyi aydınlık ve sıcaklığı 32 – 36°C derece dolaylarında olmalı. Mevsime göre yaşadığınız yer zaten o kadar sıcak ise ısıtıcıya gerek yok.
İlgili yazı: Evde civciv bakımı

15- 24 saat tamanlandıktan sonra hâlâ yem ve su içmeyenler varsa onlara siz göstereceksiniz. Elleriniz çok temiz olmalı. Gagalarının sadece en uçlarını hafifçe suya değdirip bırakın. İki üç defa tekrarlayın böylece su içmeyi öğrenirler. Yem yemeleri için o kadar acele etmeyin. Önce su içmeliler ve biraz vakit geçmeli. Yine de yem yemiyorlarsa hemen önlerine ayaklarının dibine parmaklarınızla pıt pıt pıt vurun. Başlarını aşağı indirip yem yemezlerse su içirmedeki gibi aynı şeyi yapın. Yumurtadan yeni çıkan civcivler hayatlarının ilk 3 günü hiçbir şey yemeden idare edebilirler paniğe kapılmayın.


Kategori: Kuluçka Tarih: 21 Şubat 2011

Etiketler: |

'Kuluçka makinesinde civciv çıkarma süreci' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Ömer - Batman dedi ki:

  Yumurtaların %20si erken ya da gününde çıkıyor diğer kalan yumurtalar ise civcivlerin oluşumuna rağmen yumurtadan çıkamıyor boğulup ölüyorlar. Yumurtaları tek tek kırdım baktım civcivler tam oluşmuş olmasına rağmen çıkamamışlar. Hatta sarıları da tam içine çekmişler. Bazıları ise yumurtayı biraz çatlatıp içinden çıkamıyor ve ölüyorlar.
  ***
  Peki hava boşluklarına dikkat ettiniz mi?
  1- Makinada nem yetersiz olunca yumurtada sıvı kaybı normalin çok üstünde olur. Yumurtanın geniş ucundaki hava boşluğu fazla büyür. Civcivler böylece içerde sıkışır, yumurtadan çıkamazlar. Zaten sıvı eksikliği civcivlerde de olumsuz etkisini göstermiştir.
  2- Aşırı nemlilik durumunda ise, o hava boşluğu çok küçük kalır. Civciv ilk hareketini sağlıklı yapamaz, zira kafa ilkin o hava boşluğunun zarını delip orada hava alır ve yumurtayı oradan deler. Yeterli boşluk yoksa içerde boğulur ölür. Sizdeki sorun belki budur, yani baştan sona süre içinde aşırı nemlilik.

  Ayrıca, yazımdaki 9. ve 11 maddeleri tekrar okuyun. Bunlarda gerekeni yapmadı iseniz ölümlerin sebebi bunlar olabilir.

  Başka bir sebep, yumurtalardaki besin yetersizliği. Gerekli besin maddelerini içermeyen saçma sapan şeylerle beslenen hayvanların yumurtalarında embriyolar çok dirençsiz olur. Bazıları yarı yolda ölebilir, bazıları çıkım aşamasında, bazıları çıktıktan sonra fazla yaşamaz.

 2. Yavuz - İstanbul dedi ki:

  Yumurtaları kendi yapmış oldugum otomatik çevirmeli gelişim bölümünden (dik duruyorlardı) gene kendi yaptıgım çıkım bölümüne aldım burada yatay bir şekilde duruyorlar buradaki duruş pozisyonu önemli mi nasıl durması lazım?
  ***
  Benim bildiğim son üç günde yumurtalar çevrilmez. Ne biliyorsam bu sayfada yazmışım, başka bir şey diyemiyorum.

 3. nihat dönmez dedi ki:

  100 yumurtalık bir otomatik makinem var. 18. gün bugün. Yumurtaları yükledik ancak elimde nadir fazla yumurta vardı. Aşağıda bulunan çıkım sepetine diğerlerini koydum ve onları her gün sabah akşam olmak üzere bir kez çevirdim. Bu şekilde yapmamızın 1 zararı olur mu?
  ***
  Bilmiyorum. Madem 18 gün olmuş, zaten artık çevirmeye gerek yok. Üç gün sonra sonucu yazarsanız biz de öğrenmiş oluruz.

 4. Ali Çoban - Uşak dedi ki:

  merhaba ben deve kusu yumurtasiyla birlikte makina tavuk hindi ve bildircin yumurtasida koymak istiyorum cunku tum yumurtalari ayni anda toplamistim sonra gordumki deve kusu yumurtasinda nem orani %22 lerde hepsini birlikte koyarsam nemi kaclara ayarlamam gerekiyor yada nasil yapabilirim sizce sonuc ne olur?
  ***
  Bilmiyorum. Bunu devekuşu yetiştirenlere danışmalısınız.

 5. İbrahim - İstanbul dedi ki:

  Otomatık yumurta nasıl cevirebilirim biliyor musunuz? Biliyorsanız cok memnun olurum.
  ***
  Bilmiyorum. O halde hiç memnun olmayacaksınız. :) Şaka bir yana, kendi kendinize makine yapmanızı tavsiye etmem. Ya iyi kalitede bir makine alın ya da bu işlerde çok başarılı birini tanıyorsanız hep ona danışın.

 6. Ömer - Burdur dedi ki:

  Yumurtalari cevirirken altini üstüne mi getirmem lazim?
  ***
  Tam tersini yani 180 derece çevireceksiniz.

 7. Halil - Manisa dedi ki:

  15 yumurtadan sadece bir tanesi gününde cıktı diğerleri cıkamadı. Merak ettim ve 1 tanesini kırdım sarısını tam olarak yiyememiş. Günü geceli üç gün oldu acaba diğerleri cıkar mı?
  ***
  Kuluçka makinesi kullanmak çok kritik bir iş. En küçük bir ihmal, en küçük bir hata her şeyi mahveder. Bizim milletimiz hiçbir teknik bilgiyi önemsemiyor sonra binbir sorunlarla karşılaşıyor.

 8. Onur dedi ki:

  Otomatik çevirmeli kuluçka makinası aldım 40 tane yumurta koydum. Yumurtalardan 4 tanesi yumurtayı kırdı 10 saat çıkmalarını bekledim çıkamadılar kabuğu kırıp 4ünü de kurtardım diğer yumurtalar oluştukları halde yumurtadan çıkamayıp boğulup ölmüşler. Kuluçka şartları tam öngörülen ölçüdeydi kuluçka devresinde %55 – 60 çıkım zamanı son 3 gün %70 – 75 idi ısıda 37.5 ila 37.7 c de gidip geliyordu. İnternetten nekadar araştırsam da herkes yuvarlak hesap cevaplar vermiş yani nereye çeksen geliyor. Kimisi nem az gelmiş kurumuş çıkamamış diyor, kimisi nem çok gelmiş boğulmuş ölmüş diyor, kimisi de havalandırman yetersiz diyor. Son çare olarak buraya yazıyorum. Tekrar deneyip hayvanları telef etmeye gerek yok kesin cevap alamazsam bu işten vazgeçeceğim :(
  ***
  İyi de bu şekilde kesin cevap bulamazsınız, ancak tahminler alabilrsiniz. Benim tahminlerimse şunlar:
  Hava boşuğunu esas delildir. Civciv kafası sığamayacak şekilde küçük kalmışsa nem fazla gelmiş demektir. Bu durumda civcivler içerde boğulur ölür. Hava boşluğu civciv kafası hacminden çok fazla genişse nem az gelmiştir, havalandırma ile yumurtanın içerisi fazla nem kaybetmiştir. Bunun sonucunda civcivler güçsüz kalır hem dar alanda sıkışırlar çıkamazlar içerde ölürler. Bir de son üç günde yumurtalar çevrilmemeli. Bunu biliyor muydunuz?
  Bu yazdığım tahminlerimle beraber bir de şu yazımı okuyun: https://tavuk.devletli.com/kulucka-makinesinde-civciv-cikim-basarisi-puf-noktalari ve ona göre her şeyi iyi ölçün biçin. Eğer siz her şeyi kusursuz yapmışsanız makine üreticisi firmaya şikayetinizi bildirin.

 9. Cihan - Ankara dedi ki:

  Ben 3 yıldır kuluçka makinası üzerinde ugraşıyorum epeyce tecrübem oldu. Kendi yaptıgım tam otamatik kuluçka makinasından %90 verim alıyorum. Aslında dollü yumurta olup olmadıgını bilsem %100 verim alabilirim. Çıkmayan yumurtaları kırıp baktıgımda dölsüz oldugunu görüyorum bu bana göre %100 verimdir. İlgilenen arkadaşlarla her bildigimi paylaşabilirim ticari yapmıyorum bu işi tamamen hobi amaçlı. Artık normal tavuk yumurtası koymayı bıraktım tavuk yumurtasını kullanarak gerekli tecrübeyi edindigimi düşünüyorum bugun sülün ve tavus kuşu yumurtası koydum hadi hayırlısı bakalım. Çıkımda inşallah sizlerle paylaşacagım. Başarılı olacagını umut ediyorum.
  ***
  Destek isteğiniz için teşekkür ederim ama burası bir forum sitesi değil. Moderatörler yok. Üyelik yok. Her şeyi ben tek başıma halletmek zorundayım. Onun için insanların size soru sormaları ve sizin cevaplamanız mümkün olamaz. Ancak deneyimlerinizi yazabilirsiniz o başka.

 10. Cihan - Ankara dedi ki:

  İbrahim arkadaş yumurtayı otamatik nasıl çevirebilecegini sormuş.. Herhangi bir aracın silecek motoru işini çok rahat görür. Eğer teknik bilgiye sahipsen silecek motoru kullan derim ben.

 11. Selva - Çanakkale dedi ki:

  Merhaba ben kendim basit bir kuluçka makinası yaptım. İlk denememde koyduğum 6 yumurtadan 5 sağlıklı civciv elde ettim. İkinci denememde yumurta sayısını cogalttim hepsi birbirine temas halinde, düzenli sekilde çeviriyorum. Derece 37 38 36 dolaylarinda. Termostat koymadigimdan elimle ayarlıyorum dereceye bakarak sıcaklığı. Ancak civcivlerim yumurta icinde oluştuktan sonra ölmeye başladı. Zamani dolduktan sonra yumurtaları kırdım ve tüyleri oluduk icinde ölen civcivlerimi gördüm. Çok üzülüyorum lutfen yardım edin sizce sorun nedir?
  ***
  Sorun her şey olabilir. Nem fazlalığı, nem eksikliği, havasızlık, yumurtaları son üç günde çevirmek, el ile dokunmak…

 12. Cihan - Ankara dedi ki:

  Katılıyorum nemi ayarlayamamışsınız tek sorun nem eksik yada fazla gelmiş nem oranını tutturamadıgınız için civci son üç gün içinde bogulup ölmüş.

 13. Cihan - Ankara dedi ki:

  Tavus kuşu yumurtası koydugumu söylemiştim. İlk tavus kuşu yumurtası için gerçekten güzel verim aldım 5te 3.. İlk sefer için bence iyi. Yalnız, ne yaptım ne ettiysem sakat civci çıkmasını engelleyemedim. Her seferinde bir civciv kesin sakat oluyor ayakları en çok parmakları saglıklı olmuyor. Bilgisi olan payşaşırsa sevinirim.
  ***
  Sülünlerde böyle durumlar normalmiş, birkaç gün içinde sorun kendiliğinden düzeliyormuş. Diğerlerinde bilmiyorum.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.