Kuluçka makinesinde civciv çıkım başarısı püf noktaları

Kuluçka makinesi kullanıp tam bir başarı yakalamak ev tipi kuluçka makinelerinde çok zor. Bu yazımda en önemli püf noktalarını anlatmaya çalıştım.

Hele el yapımı makinelerde felaketler çok daha fazla görülür. Tecrübe büyük önem taşır. Makine en kralından bile olsa tecrübesiz kişiler sağdan soldan duyduklarından etkilenerek yanlış müdehalelerde bulunur ve zarara sebep olurlar.

Döllü yumurta her şey değil. Kuluçkanın son gününe kadar embriyo gelişiminin kusursuz olması da her şey değil. Esas önemli olan şey civcivlerin sağ salim ve tam zamanında yumurtalardan “çıkabilmeleri”dir.

Dikkat: Aşağıdaki bilgiler hayati önem taşıyan püf noktalarıdır. Kuluçka makinesi kullanımı hakkındaki esas yazım şudur: » Kuluçka makinesinde civciv çıkarma süreci

Kuluçka makinelerinde olmazsa olmaz beş unsur

Temizlik – Sıcaklık – Nem – Havalandırma – Çevirme
Bunlardan birinde en küçük bir kusur büyük zararlara yol açar.

Temizlik: Makine her kullanımdan önce ve sonra iyice temizlenmeli, sterilizasyonu yapılmalı.

Makinenin bulundurulacağı ortam: Hava cereyanından ve direkt güneşten korunan, aynı zamanda çok temiz havalı bir ortamda bulunmalı. Makinenın çok yakınında soba, kalorifer, klima gibi ısıtıcılar soğutucular olmamalı.

Sıcaklık: Tavuk, ördek, hindi vb. kümes hayvanlarının yumurtaları için kuluçkada gereken ısı ve nem türden türe değişen çok küçük farklılıklar taşır. Fakat, doğal kuluçkada sorun çıkmadığı gibi, aşağıdaki ölçülerin mükemmel tutturulduğu kuluçka makinelerinde de pek bir şey fark etmez.

Yumurtaları çevirmek: Yukarda linkini verdiğim yazımda çevirmenin nasıl yapılması gerektiğini anlatmıştım. Burada ele almıyorum. Diğer önemli meselelerin püf noktaları için aşağı kısmı okumaya devam edin.

Kuluçka makinesi ayarlarında mükemmel ortalamalar

Kuluçka makinesi bir gün önce çalıştırılmalı ve aşağıdaki oranlar tutturulmadan yumurtalar koyulmamalı.
Isı: 37,2° C – 37,8° C dereceler dolaylarında
Nem: % 60 – 65 (ıslak termometre 28,3° C – 31,1° C dereceler dolaylarında olmalı)
Oksijen: % 20 üzerinde
Karbondioksit: %0,5 altında
Havalandırma: Dakikada 365 cm³

Sıcaklık gereken düzeyde görünüyorken yumurtalar konulduktan sonra ısının bir iki derece düştüğü görülür.
Sakın daha sıcak olsun diye ayar değiştirmeyin. En geç 48 saat içinde termometrelerdeki derecelerin düzeldiğini göreceksiniz. Çünkü ilkin yumurtalar yavaş yavaş ısınırken ortamın ısısını çektiği için, yumurtalar ısınana kadar termometreler düşük ısıyı gösterir bu normaldir. Sonraki günlerde cereyan kesilmelerinde fazla soğuyan yumurtalarda da aynı şey söz konusu olur.

Elektrik kesintisi veya arıza olursa? Elektrik kesildiğinde kapağı açmalısınız çünkü: 1- Yumurta kabukları nefes alır gibi dışarı zehirli gazlar verip temiz havayı çeker. Elektrik kesintisinde havalandırma tertibatı çalışmayacağı için içerde zararlı gazlar birikir ve yumurtaların içindeki emriyolar oksijensiz kalıp ölür. 2- İçerde nemli hava yoğunlaşıp yumurta kabuklarını ıslatır, bu da zararlı bakterilerin üremesine sebep olur.
Makine sıcaklık ayarlarında dengesizlikler ve kesintilerle ilgili ayrıntılı bilgi:
» Kuluçka makinesi arızası elektrik kesilmesi yumurtaların soğuması

Havalandırma ve nemlendirme
Kuluçka makinelerinde havalandırma sistemi şart. Olmazsa olmaz. Hava nemliliği sağlanmazsa havalandırma yumurtalarda fazlaca sıvı kaybına yol açar. Havalandırmayı iptal etseniz bu sefer hem içerde zehirli gazlar birikir embriyolar zehirlenir hem ısı ve nem dağılımı sağlıklı gerçekleşmez her şey alt üst olur. Havalandırmanın şiddeti ve nem oranı çok hassas ölçülerde devamlı sabit tutulmalıdır.

kuluçka makinesinde nemlendirme ve havalandırma ısı ile doğru orantılı olarak uygun ölçülerde olmak zorundadır.Nem azlığında sonuç: Makinada nem yetersiz olunca yumurtada sıvı kaybı normalin çok üstünde olur. Yumurtanın geniş ucundaki hava boşluğu fazla büyür. Civcivler böylece içerde sıkışır, yumurtadan çıkamazlar. Zaten sıvı eksikliği civcivlerde de olumsuz ve öldürücü etkisini göstermiştir.

Nem aşırılığında sonuç: Tam tersi aşırı nemlilik durumunda ise, o hava boşluğu çok küçük kalır. Civciv ilk hareketini sağlıklı yapamaz, zira normalde kafa ilkin o hava boşluğunun zarını delip daha iyi hareket eder orada hava alır ve yumurtayı oradan deler. Yeterli boşluk yoksa içerde boğulur ölür.

Son üç günde nemlilik oranı % 65 – 70 dolaylarında tutulmalı.
Son üç günde % 65 – 70 nem oranı için ıslak termometre ortalama 31.6° C – 32,6° C dereceler aralığında bir rakamı gösteriyor olmalı. Yalnız ördek ve kaz yumurtalarında son üç günde nem oranı biraz daha yüksek olmalıdır. Aslında her tür için biraz daha yüksek olabilir ama nem oranı yükseldikçe havalandırma da arttırılmalıdır.


Kategori: Kuluçka Tarih: 27 Şubat 2011

Etiketler:

'Kuluçka makinesinde civciv çıkım başarısı püf noktaları' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Eyüp - Trabzon dedi ki:

  Ben kuluçka makinesi yaptım ve 4 gündür test amaçlı içinde yumurta olmadan deneme yapıyorum. Sıcaklık 38 derece, nem %67-71 civarlardında değişiyor. Acaba yumurtaları koydugumda nem düşer mi? Nem en fazla ilk 18 gün için %65 demişsiniz bende 67-71 bu fazlalıktan bir şey olur mu?
  ***
  Böyle soruları cevaplayamam kusura bakmayın. Hiçbir şey göründüğü gibi değil. Veballi işler bunlar.

 2. Sinan - Van, Gevaş dedi ki:

  Selam acil yardıma ihtiyacım var. Kendi yaptığım Kuluçka makinamda herşey normal. %90 randıman var. Ama çıkış ünitesine alıyorum burada gene kendi yaptığım makina Higrostat Termostat ve otomotik nem makinası kullanıyorum. Nem %70 Lerde Sıcaklık 37.7. Bunlar hepsi normal ama civcivlerin çoğu yumurtadan çıkmadan öldü. 400 yumurtanın hepsini kırdım civcivler İçerde ölü. Sadece 50 tane kurtarabildim. Ayrıca 2 tane sakat. Dikkatimi çeken sarılıkları çekmemesi yani arka taraflarında sarı sıvı farkettim. Ve bu sarı sıvı ölümlerine neden oluyor. İçerideki hava sirkülasyonu çok iyi olmasına rağmen herşeyi defalarca kontrol ettim ama fayda etmedi. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim…
  ***
  Olan olmuş, bu aşama acil yardım ne işe yarayabilir ki? Çöpe atmadıysanız önce yumurtalardaki hava boşluğunun hacmini kontrol edin. Fazlaca genişse nemlilik az, civciv kafasından daha az genişse nemlilik ayarı fazla olmuş demektir. Her iki durumda da kabuğu kıramazlar. Son üç günde yumurtaların çevrilmemesi gerekiyor bu da çok sakıncalı. Yumurtaları belki ters dizmiştiniz yani sivri uçlar aşağı gelecek şekilde olmalı.
  Göstergelerdeki rakamlar her zaman gerçekçi olamıyor. Nemlilik %60 diyorsa çok daha az veya çok daha fazla olabilir. Sıcaklık da öyle.. Derece şu sıcaklığı gösteriyor olabilir ama içerdeki ısı dolanımı hiç de öyle olmayabilir. Kendi yaptığınız makinalarda bunlar ciddi sorunlar. Hava sirkülasyonunun çokluğu değil olması gereken dengede devam etmesi önemli; ta ki ısı ve nem dolanımında dengesizlikler olmasın. Hem 23 gün bitmeden yumurtaları kırmamalısınız. Bazen bilmediğiniz dengesizlikler çıkım gününü uzatabilir. Yine de kayıplar bir hayli çok olabilir ama sağ salim kurtulanlar daha çok sayıda olur. Başka bir sorun da yumurtaların sahibi tavukların gerektiği gibi sağlıklı gıda alamamalarıdır. Bu embriyo gelişimi için çok önemlidir. Benim söyleyebileceklerim bu kadar.

 3. Sinan - Van, Gevaş dedi ki:

  Çıkışa aldığım yumurtaların dün nişanladıklarını gördüm. Ama bu akşam baktığımda nişanladıkları yumurtadan çıkamadıklarını ve dış kabuğunun sertçe civcive yapıştığını gördüm. Ilık suyla yardımcı oldum ama maalesef çok kötü görünüyordu. Bu sıcaklıktan mı kaynaklanıyor anlamadım. Termostat ve hisgrostat kullanıyorum termostatta 37.7 görünüyor fahrenayt aldım içeri bıraktım. Üniversite hocam 99.4 geçmeyecek dedi. Baktığımda sürekli 101.2 idi ve termometre derecesini indirdim 37.0ra. Şimdi tam 99.4. Şimdi hangi ayara doğru gideyim bilemiyorum. Otomotik nemlendirici kullanıyorum. Acaba su bıraksam ondan daha mı iyi? Yani nem makinası ya da su fark eder mi? Makinaya artık yumurta bırakmıyorum, ta ki buna bir çözüm getirene kadar…
  ***
  Hiçbir şey diyemeyeceğim. Önceki yazdıklarınıza göre sorun son gün sorunu değil, bütün süreci ilgilendiriyor. Orada yazdığım cevaptan başka cevabım yok ne yazık ki.

 4. Ahmet - Antalya dedi ki:

  Bir kuluçka makinam var el yapımı.fakat içinde bir tane termostat var (gazlı termostat) ben nemi nasıl ayarlıyacağım lütfen yardı…


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.