Yaygın kuluçka makinesi problemleri – Sorunlar ve Çözümler

Bu yazı özellikle amatör olarak kuluçka makinesi ile civciv üretimi işiyle uğraşanların sorunlarına yöneliktir. Yüzde yüz verim alınamaması sorunlarına çözümler içerir.

Bu yazı özellikle amatör olarak kuluçka makinesi ile civciv üretimi işiyle uğraşanların sorunlarına yöneliktir. Yüzde yüz verim alınamaması sorunlarına çözümler içerir.

Kuluçka makinelerinde civciv çıkım oranları beklentilerin altında ise problemlerin sebebini veya sebeplerini iyice araştırmak tavsiye edilir. Bu yayın, kuluçkadaki başarısızlıkların, beklentilerin altında çıkım oranlarının ve civcivlerdeki sağlık kalitesinin zayıflığının sebeplerinin belirlenmesinde yardımcı olabilir.

Kuluçkası başarısızlıkla sonuçlanan bütün yumurtaları ve çıkan civcivlerden düşük kalitede olanları inceleyerek sorunun kaynağını tespit edin; eğer tümünü tek tek inceleyemeyecekseniz onlardan birer örneği tümünü temsilen inceleyebilirsiniz.

Aşağıdaki tabloda sorunlar, sebepleri ve çözüm önerileri gösteriliyor. Sorunlar daima en solda anlatılmış.

GÖZLEM: TÜRLERDE DÖLSÜZLÜK ORANININ AŞIRILIĞI
Problem Sebepler Çözüm Önerileri
Döllenmemişlik yüzünden civciv çıkımı yüzdesinin düşük olması. Zayıf dölleme teknikleri. Kaliteli meni ile doğru düzgün yoğunlukta daha sık dölletme yapın.
Tavuklar döl tutmuyor; erkekten dişiye yanlış oranlama. Tavuklara dölletme yaptırın; horozları değiştirin; daha çok horoz kullanın.
Çiftleştirme bölmelerinde ayrıcalıklı çiftleştirme Tavukları farklı farklı horozlarla çiftleştirin.
Horoz kısırlığı Horozları değiştirin
Çiftleşmeyen horozlar. Hastalık, yemin besleyiciliğindeki problemler, yem problemleri, tavukların sosyal baskınlığı gibi hususları araştırın; çiftleştirmedeki guruba sağlıklı bir ortam sağlayın; ısıyı kontrol edin (sıcaklığın durumu çoğu zaman çiftleşme aktivitelerini düşürür).
Fazla yaşlı horozlar Genç horozlar kullanın; eğer değerli türlerden yaşlı horozların kullanılması gerekiyorsa doğal döllemeyi suni dölleme ile takviye edin.
GÖZLEM: KULUÇKANIN İLK 3 GÜNÜNDE %3 ÜZERİ ÖLÜMLER
Problem Sebepler Çözüm Önerileri
Döllenmiş ama yumurtlanma öncesi ölmüş. Aynı soydan çiftleşmeler Aynı soy içinde fazla çiftleştirmelerden kaçının; genç horozlar kullanın.
Hindilerde partenogenez çoğalma Partenogenez yani dölenmemiş yumurtadan civciv çıkması durumunun yüksek oranda görüldüğü genetik stokları (elinizdeki o soydan biriken hayvanları) çiftleştirmelerde kullanmayın. (Partenogenez çoğalmada embriyo genelde ölür. eğer civciv sağ salim çıkarsa erkek olur.)
Gereğinden fazla sıcak su ile yıkanmış yumurtalar Kuru-temiz yumurtalar kullanın; kirli yumurtaları ayırın, yıkama suyunun sıcaklığını düşük tutun; temiz yumurtalarınız olsun.
Döllenmiş ama gelişme göstermiyor. Fazla soğuk yerde saklanmış yumurtalar. Yumurtaları biriktirirken 10 – 20 derece arasında sıcaklığı olan yerlerde saklayın.
Fazla bekletilmiş yumurtalar. Tavuk, sülün, ördek, kaz ve bıldırcın yumurtalarını 1 haftadan fazla bekletmeyin; hindi, keklik ve benzeri hayvanların yumurtalarını 2 haftadan fazla bekletmeyin.
Isı değişimi kaynaklı döl ölümleri Yumurtlanmış yumurtaların toplanmasında sıcak veya çok soğuk havalarda acele etmemek. Sıcaklık evde veya follukta 26 dereceyi geçiyorsa yumurtlanmış yumurtaları fazla bekletmeden serin bir yere alın.
Embriyo gelişimi olmaksızın damarlanma kanlanma görülmesi Uygun olmayan ve düzensiz sıcaklıkta depolama. Yumurtaların saklanacağı yerin ısısı 12 – 20 derece aralarında olmalı.
Embriyolarda sıvı birikimi Yumurtaların fazla bekletilmiş olmaları. Tavuk, sülün, ördek, kaz ve bıldırcın yumurtalarını 1 haftadan fazla bekletmeyin; hindi, keklik ve benzeri hayvanların yumurtalarını 2 haftadan fazla bekletmeyin.
Yumurtaların dikkatsiz tutulmaları sarsarak taşınmaları veya nakliye süreçleri. İlk toplamanızdan civcivler çıkana kadar yumurtalara dikkat edin sallamayın hoyrat hareketlerden kaçının.
Hastalık kapmış sürü (Mycoplasma spp., Newcastle hastalığı gibi). Guruptaki hayvanların genel veya belirli hastalıklara karşı sağlık koşullarını denetleyin gerekeni yapın; veteriner yardımı almaya çalışın.
Yaşlı veya anormal spermler. Dölleme tekniğini kontrol edin, genç horozlar kullanın.
Aynı soydan (kardeşler arası veya ana baba – yavrular arası) çiftleşmelerle döllenen yumurtalar Bu durumda bir miktar kayıplar kaçınılmazdır; ya horozları değiştirin ya da yeni gen kaynağı hayvanlar edinin.
Yumurtaların saklanmasında uygunsuz depo sıcaklığı veya kuluçka öncesi sıcaklığı. Yumurtaların kuluçka makinesine koymadan önce kuluçka devresine girmesine izin vermeyin. Bulundukları yerin sıcaklığı en fazla 26.6 dereceyi aşmamalı. Makinenin sıcaklığı 37.5º – 37.8ºC dolaylarında olmalı.
Rakım 1500m yüksekliklerde yumurtaların saklanması Yayla gibi yüksek yerlerde kuluçkadan kaçının veya kuluçka makinesine oksijen takviyesi yapın.
GÖZLEM: 4. GÜNDEN ÇIKIMHANEYE TRANSFERE KADAR %5 ÜZERİNDE ÖLÜMLER
Problem Sebepler Çözüm Önerileri
Çok sayıda ölü embriyolar. Kuluçka makinesinde ısı düzensizlikleri. Termometrenin doğru çalışabilirliğini kontrol edin; 37.5º to 37.8°C sıcaklıklarda olması için ayarlayın.
Güç düşüklüğü. Güç düşüklüğü varsa makineyi bu sorunu halledene kadar çalıştırmayın. (bu cümlenin ingilizcesi “güç düzelenene kadar makineyi açın” şeklindeydi. bir yanlışlık var sanıyorum.)
Çevirmede düzensizlikler Yumurtaları günde üç veya dört defa çevirin.
Aynı soy içinde çiftleşmelerden yumurtalar Aynı soy (kardeşler arası vb.) çiftleştirmelerden kaçının.
Kuluçka veya civciv çıkma yerinde yetersiz havalandırma. Düzgün hava değişimi imkânı sağlayın.
Hastalıklı veya enfeksiyon kapmış yumurtalar. Yumurtaları sağlıklı tavuk guruplarından alınmış yumurtalar kullanın; veteriner yardımı edinmeye çalışın; yumurtaları soğuk suda yıkamayın.
GÖZLEM: ÇIKIMHANEYE TRANSFERDEN SONRA %8 ÜZERİNDE ÖLÜMLER
Problem Sebepler Çözüm Önerileri
Çıkış deliği açmadan önce embriyo ölümleri. Düşük ısılı kuluçka makinesi koşulları; nispi nem oranının çok fazla olması. Havalandırma fanlı kuluçka makinesinde kuru ampulü 37.5ºC derecede, yaş ampulü ise 30.0ºC derecede sabit tutun.
Enfeksiyon kapmış yumurtalar. Yumurtaları soğuk su ile yıkamayın. Sıcaklığı 43.3º – 48.9º C dereceler aralığında olan yıkama suyu kullanın; sadece temiz folluk yumurtalarını kuluçkaya koyun.
Yumurta alınan gurupta gıda yetersizliği. Beslemeye dikkat edin neler verdiğinizi kontrol edin; hemen hemen iyi bilinen tüm vitaminler ve minerallerin sağlandığından emin olun. Söz konusu maddelerde eksiklikler veya onlarla kısa süreli beslemeler olursa çıkım sonrasında ilerki günlerde ölümler ve civciv kalitesinde zayıflıklar görülebilir.
Ölüme yatkın edici / öldürücü genlerin bulunması. Güçlü ve sağlıklı nesilleri kullanın; aynı soy içi çiftleştirmelerden kaçının.
Embriyolar güçsüz ve delik açamıyorlar ya da zar zor delik açabiliyorlar. E vitamini eksikliği. Taze yem kullanın veya içme suyunda E vitamini kullanın.
Çok sayıda civcivin yumurta kabuğunda sıkışıp kalması Civciv çıkım bölgesinde nispi nem çok düşük. Yumurtaları delmeye başladıktan sonra yaş ampulü 32.2ºC derecede sabit tutun
Nispi nem oranının çok fazla olması yüzünden son günlere kalan yumurta akının aşırılığı ve/veya düşük ısılı kuluçka. Termometreleri ve termostatları kontrol edin; Sıcaklığı ve nemliliği gözlemleyin
Civcivlerin delik açmaları ve ölmeleri. Hastalık Sağlıklı yumurtalar kullanın; veteriner tavsiyesi araştırın.
Çıkımhanede aşırı ısıtma; ve buradaki nispi nem oranının düşüklüğü Çıkımhanenin sıcaklığını ve nemini kontrol edin.</td
Gıda yetersizliği. Dengeli beslemeye önem verin.
Yanlış yerleştirme Yumurtalar, sivri uçları yukarda yerleştirilmiş. Yumurtaları ya geniş kısımları yukarda ya da yanlamasına olarak yerleştirin.
Civcivlerin fazlaca erken çıkmaları, zayıf ve gürültücü olmaları. Kuluçka süresi boyunca sıcaklığın fazla yüksek olması. Termometreyi kontrol edin. 37.5 derecede yukarı sıcaklıkta civcivler ortalama 1 gün evvel çıkar.
Civcivlerin geç çıkmaları, yumuşak ve ilgisiz hareketsiz olmaları. Kuluçka süresi boyunca sıcaklığın düşük, nispi nem oranının fazla yüksek olması. Termometreyi kontrol edin. 37.5 derecenin altındaki ısı civcivlerin geç çıkmalarına sebep olur.
Eski yumurtalar. Sadece taze yumurtaları kuluçkaya koyun; eski yumurtları daha erken koyarak aynı zamanda çıkmaları için eksra zaman sağlayın.
Herhangi bir zamanda ani ölümler. Gelişigüzel hijyen sağlama; sadece test edilmiş onaylanmış hijyen maddelerini usulüne uygun kullanın. Kullanma talimatlarını takip edin. Kuluçkanın 24 saatten 96 saatine kadarki sürede hijyen sağlayıcı işler yapmayın.
Kuluçkahaneye veya çıkımhaneye cıva dökülmesi. Kırık termometre veya termostat var mı kontrol edin; dökülmüş cıva varsa derhal temizleyin.
Güç veya ekipman zayıflığı / bozukluğu ya da aşırı ısınma Günde en az iki defa kuluçkahanenin termometresini kontrol edin; prosedüre sadık kalmak için kullanım kılavuzuna başvurun.

Kaynak: http://www.natureform.com/kb/newArticles/4.html
E. Ali tarafından tercüme edilmiştir.


Kategori: Kuluçka Tarih: 23 Haziran 2009

Etiketler:

'Yaygın kuluçka makinesi problemleri – Sorunlar ve Çözümler' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Hakan dedi ki:

  Kendimiz yaptığımız termostadını ısıtıcını temometresini güzlece ayarladığımız kuluçka makinasında 21 gün olmasına rağmen henüz civciler çıkmadı. Yalnız termostadın çalışma aralığı 39.5 ila 36.5 derece aralığında içinde nem yapması için su dolu bir kapta mevcut. Acaba bu ısı aralığı çokmu fazla yumurtaları aldığımız teyze döllü olduklarınıda söyledi. O kadar da heveslendik ama bir hareket yok.
  ***
  Kuluçka makinesi yapmak o kadar basit değil. Nem oranını da bilmeniz ve uygun oranda olmasını sağlamanız gerekiyor. Havalandırma is olmazsa olmaz önemliliktedir. Yumurtaların çevrilmesi de öyle.
  Ayrıca yumurtalardan civciv çıkacak mı diye bu kadar beklemenize gerek yoktu. Basit bir ışık düzeneği ile daha 6. günde hangi yumurtada embriyo oluşmuyor rahatlıkla görebilirdiniz.
  Nasıl yapılır aşağıdaki linke tıklayıp öğrenebilirsiniz:
  https://tavuk.devletli.com/embriyo-gelisimi

 2. Hanife Akbaş dedi ki:

  Yumurtaları makineye koyduktan sonra kuluçka dönemi boyunca makinenin ısısı aynı mı olmalı? Çıkış günlerine yakın ısıda bir değişiklik yapmalı mıyım?
  ***
  Hayır, sadece son üç günde nem biraz arttırılıp havalandırma da ona paralel olarak hafifçe arttırılmalıdır. Aslında bu bilgilerin kuluçka makinenizin kullanım kılavuzunda yazıyor olması gerekir.

 3. Erman dedi ki:

  Kulucka makınemde 21 gunluk yumurta var. Bir tanesını kırdım ve gordum kı tahmınım 3 gun gerıden gelıyor.
  ***
  Yirmidördüncü güne kadar bekleyin. Bir şeyler ters gitmiş olabilir. Veya günleri yanlış sayıyorsunuz. Bir dahaki sefere yumurta koymadan önce her şeyi çok iyi araştırmış öğrenmiş olun. Araştırsanız çok zengin bilgiler bulursunuz.

 4. Samsun dedi ki:

  Kuluçka makinesınde cıvcıvler yumurtadan kendılerı mı cıkmalı biz mi cıkarmalıyız?
  ***
  Kendileri çıkarlar. Çıkım sürecinde çok yavaş hareket edip alışık pozisyonlarını değiştirmeleri çok uzun zaman alır. Beş – on saat bile sürebilir. Siz karışmayın.

 5. Süleyman - Konya dedi ki:

  Kendi yaptıgım kuluçka makinasında 90 yumurtadan 60 çıktı 15tanesinin karın kısmı sarı duruyordu onlar da ölmüşler. 5 tanesi ise karınları kapanmış ama yumurtayı kıramamışlar, onlar da ölmüş.
  ***
  Anlaşılan sıcaklık fazla idi sıcaklığa göre nem az idi. Daha dikkatli olmalısınız.

 6. İsmail - Ankara dedi ki:

  Kuluçkadan çıkan civcivlerin bazılarının ayakları sakat çıkıyor yardımcı olursanız sevinirim.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.