Kuluçkadaki tavuk her gün ne kadar gezinebilir?

Tavuğun her gün bir süre gezinmesinin, yumurtaları açıkta bırakmasının zararlı olmayan süresi mevsime göre – hava sıcaklığına göre değişir. Aşağıda genel ortalamaları okuyabilirsiniz.

Tavuğun her gün bir süre gezinmesinin, yumurtaları açıkta bırakmasının zararlı olmayan süresi mevsime göre – hava sıcaklığına göre değişir. Aşağıda genel ortalamaları okuyabilirsiniz.

Tavukların günde bir defa gezinmesi gereklidir ve iyidir. Ama çevredeki diğer tavuklar ve horoz yüzünden yumurtalara geri dönmeyi unutma ya da geciktirme vakaları sık görülen bir şeydir. Ortamın stres vericiliği ve tavuğun safkan olmaması gibi faktörler bu yanılmaları arttırır. Onun için gurk tavuklar gurk olduğu andan itibaren genişçe ayrı bir kümese alınmalı. Üç gün ortama alışması ve yumurtalarda oturmayı kabullenmesi gerçekleşince, deneme yumurtalarını alıp esas yumurtaları koymalısınız. Civcivler en az altı haftalık oluncaya kadar tavuk ve civcivler diğer tavuklardan / horozdan ayrı tutulmalı.

Rasgele şartlarda yumurtalara geç dönme hatta tamamen unutma sorunu görülebiliyor. Bu her zaman zararlı olmaz. Aşağıda kabataslak verilmiş olan süreler aşağı yukarı doğrudur.

Kuluçkadaki yumurtaların açıkta kalıp soğumalarının zararsız süreleri

1) 32°C – 36°C arası derecelerde günde bir saate yakın.

2) 37°C ve 38°C derecelerde sınırsız süre. Fakat yumurtalar günde en az iki defa altları üste getirilerek çevrilmeli. Tavuk hiç ilgilenmiyorsa siz yapın.

3) 39°C derece ve üstü aşırı sıcaklarda yumurtaların açıkta kalması 15 dakikayı geçmemeli. Yoksa yumurtalar sıcaktan zarar görür.
— Peki bu durumda tavuğun yumurtalar üzerinde oturmasının faydası nedir?
Aşırı sıcak havada tavuk bünyesinde serinletici mekanizma devreye girer, hava 40 veya daha fazla sıcak olsa bile tavuğun vücut ısısı 38 dereceden daha fazla yükselmez. Böylece altındaki yumurtalar aşırı sıcaktan zarar görmez, güvende kalırlar.
Burada belirtilen sürelerin aşımında neler olur,
» Yumurtaların soğuması – fazla ısınması zararlı / zararsız süreleri konusundaki yazımı okumanızı tavsiye ederim.
— Vücutta serinletici doğal sistem çalışınca tavuğun ağzı devamlı açıktır. Köpeklerin dilini dışarı sarkıtıp soluması gibi tavuklarda da nefes alma sıklaşır. İçerde hava sirkülasyonu artınca, hava içerdeki nemi dışarı sürükler. Nem sıcaklığı kendisiyle beraber dışarı götürür.
Onun için kuluçkada oturan tavuğun kolayca ulaşacağı bir yere temiz içme suyu koymalısınız çünkü bünye serinlemek için devamlı su kaybetmektedir.

4) 20°C – 30°C dereceler arası normal sıcaklarda bu sıcakların durumuna göre 20 dakika – 40 dakika kadar.

5) Serin bahar günlerinde, 15°C – 20°C dereceler arasında 20 dakikayı geçmemeli.

6) Kış soğuklarında en fazla 15 dakika..

Genel ve özet bilgi:
— Yumurtalardaki embriyoların soğukta kalmalarından doğacak zarar son günlerde daha yüksektir.
— Yumurtaların aşırı sıcaklardan zarar görmesi en çok ilk haftada olur. Son günlere yaklaştıkça fazla sıcağın zarar verme riski git gide azalır.
— Isı dengesizliklerinin sık tekrarlanması embriyoların yaşam şanslarını azaltır. Sonuçta yumurtalardan sağ çıkan civciv sayısı daha az olur; ne kadar dengesizlik, o kadar çok kayıp.


Kategori: Kuluçka Tarih: 04 Mart 2011

Etiketler:

'Kuluçkadaki tavuk her gün ne kadar gezinebilir?' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Mehmet Salih dedi ki:

  Dört tavuğum beşer gün ara ile gurk oldu. Dördüne gurk kümesine koydum. Civcivleri çıkınca sorun olmaz, birbirleriyle anlaşabilirler mi?
  ***
  Benim tecrübelerim sorun olmaz diyor ama Hint tavukları hakkında öğrendiklerim felaket. Sizinkiler Hint olmadıklarına göre herhangi bir sorun olacağını sanmam. Hintler civcivleri öldürebiliyor sadece kendisi gurk olup civciv çıkarırsa o civcivlere bir zarar vermez. Diğerlerinden çoğu cinsler gurk olsun olmasın çevresindeki civcivlere zarar vermiyor.

 2. İsmail - Yalova dedi ki:

  Mehmet bey gurk tavuklarının hepsini bir kümese koyduysanız hata yapıyorsunuz. Beşer gün ara ile yattı diyorsunuz, ilk yatan tavugun civcivi cıkınca diğer tavuklar kendi civcivi sanıp ayaklanabilir ve yumurtaları bırakabilir.
  ***
  Ben cevap yazarken bu hiç aklıma gelmemişti. Ama eğer civcivler çıkınca ikinci gün onları anneleriyle beraber ayrı özel bir kısma alırsa sorun olmaz. İlk gün, duruma göre ilk iki gün civcivler pek hareketli olmuyor.

 3. Mehmet Salih dedi ki:

  Teşekkür ederim. Birincinin civcivleri çıktı. 12 yumurtanın 9u sağ. :) Diğer gurk tavuklarimi tavsiyeniz üzerine ayirdim.
  ***
  Maşallah. Size soracağım çok şey birikti. Yakında sorularımı gönderirim. :)

 4. Gülcan, Muğla dedi ki:

  Siyah hint tavuğum çok obur, diğer tavuklara yem atınca onların seslerini duyup hemen kalkıp geliyor, başında bekliyorum girecek mi diye, hiç oralı olmuyor neredeyse 1 saate yakın dışarıda durduğu oluyor. Zorla içeriye sokuyorum. Mecburiyetten tavuklar gurk tavuğun olduğu yere yumurtluyorlar o yüzden kapısını açık bırakıyorum. Canı yatmak istemiyor mu ne anlamadım ki? Ne yapmalıyım?
  4 gün önce hint tavuğumu gurkluktan çıkarmak için kümese kapatmıştım, bu sabah fırsattan istifade edip, diğer tavuğun yumurtalırının üzerine yatıvermiş, hemen kaldırdım. Acaba bu tavuk müzmin gurk olabilir mi? Suya da batırıp çıkardık bir işe yaramadı.İki gündür biraz bir şeyler yemeye diğer tavukların yanına yaklaşmaya başladı ama yumurta gördümü dayanamıyor hayvan, tamamen tecrit hayatı yaşatmakta istemiyorum, ne yapmalıyım?
  Teşekkürler.
  ***
  Gurk tavuklar için ayrı bir kümes yapmak gerekiyor. Böyle olmaz.
  Bu sayfada izahı var: https://tavuk.devletli.com/gurk-kumes
  Ve bakın Mehmet Salih Bey nasıl yapmış: https://tavuk.devletli.com/hobiden-fazlasi-buyuk-bir-ugrasi
  Ayrıca tavuk gurk olmadan önce gıdasız kalmış olmalı ki şimdi bünye gıdaya ihtiyaç duyuyor. Normalde gurk tavuklar çok iştahsız olur.
  Diğer tavuğu gurktan soğutmak yerine iki civciv alsanız onlara annelik yaparken hayata döner birkaç haftada yumurtlamaya başlar. Bir annenin duygularını yok etmeye çalışmaktansa böylesi daha güzel olur.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.