Kuluçka makinesi kullanmak

Makineyi kendimiz yapabilir miyiz.. Kaliteli özel kuluçka makinesi almak ve kullanımı vs. konusu…

Makineyi kendimiz yapabilir miyiz? Kuluçka makinenizi kendiniz yapmaya çalışmamanızı tavsiye ederim. Yapmakta inatçı iseniz kullanmadan önce kesinlikle en az üç hafta boyunca yumurtasız denemelisiniz. Sıcaklık ve nem ayarlamalarında başarılı olmuş musunuz, yumurtalar günde birkaç defa çevriliyor mu, 21 gün boyunca en küçük bir aksama dahi olmuyor mu, bunlardan emin olmalısınız. Eğer her şeyi dört dörtlük başarabildiyseniz kuluçka makinenizi bu denemeden sonra kullanabilirsiniz. Olmadıysa denemelere devam edin veya vazgeçin.

En güvenlisi iyi kalitede özel kuluçka makinesi almak: İşi ehline bırakmalıdır. Tecrübe ve kalitelilik açısından tanınmış kuluçka makinesi üretici firmalarından ihtiyacınıza uygun kapasitede bir makine almanızı tavsiye ederim. Böyle yaparsanız hem makineniz kusursuz çalışacaktır hem kullanma kılavuzunda ihtiyacınız olan her şey anlatılmıştır. Yine de birkaç gün denemeden yumurta koymamalısınız.

Diğer ilgili yazılarım:

» Kuluçka makinesinde civciv çıkarma süreci

» Kuluçka makinesinde civciv çıkım başarısı püf noktaları

» Kuluçka makinesi arızası elektrik kesilmesi yumurtaların soğuması

Kuluçka makinesi nasıl yapılır konusuna sitemde yer vermeyeceğim. Herhangi bir vebale girmek istemiyorum.

Evde kendi civcivlerinizi üretmek istiyorsanız aslında en iyisi kuluçkaya yatmaya kabiliyeti yüksek tavuklardan edinmenizdir. Cochin, köy tavuğu veya orpington gibi türlerden edinmelisiniz. Cüce süs tavukları da kuluçkaya çok eğilimlidir. En yüksek kaliteli kuluçka tavuğu Cochin etlik tavuğudur. İlgili yazımı okuyabilirsiniz.


Kategori: Kuluçka Tarih: 03 Nisan 2010

Etiketler:

'Kuluçka makinesi kullanmak' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Oktay Levent dedi ki:

  Kuluçka yaptım bazı hatalarımı buldum. Bana şimdi örn makina kaç derece olmalı nem su oranı nasıl olmalı? Yumartayı nasıl çevirmeliyim ve kaç saatte çevirmeliyim yani anlayacağın kullanım klavuzu lazım nasıl yumurta çıkarırım diye bu deneyi okul ortamında yapacam elektrik kesintisi en fazla kaç saat olmalı kaç saat dayanır ve yine bu siteden aldığım bilgi ile 18 gün sonra ne yapmalıyım yani bizde sadece kuluçka makinası var bundan önce yaptık civciv pişmiş ve ölü olarak çıkan oldu. Civciv çıkarmak için ne yapmalıyım?
  ***

  Yazımda değişiklikler (27 şubat 2011) yaptığım için bu soru altında burada olması gereken eski cevabımı sildim. Yazımdaki linklerden diğer yazılarıma ulaşarak bütün bilgileri bulabilirsiniz.

 2. Kemal Metin dedi ki:

  Kulucka makinesi almak istiyorum bana yardımcı olabilir misiniz?

 3. Barış - İzmir dedi ki:

  18 inde çıkmaya başladılar 24 de kırdığımda içinde ölmüşlerdi neden?
  ***
  Yukardaki yazımın içindeki linklere tıklayın tüm önemli bilgilere ulaşırsınız.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.