Kümeslere vantilatör şart

Kış soğuklarından korumalı kümesler hava akımınlarından mahrumdur. Kapalı kümeslerde tavuklarınızın sağlığı için kesinlikle vantilatör…

Çoğu kümeslerde tel örgü kullanılır, böylece içeriye hem bol hava hem bol ışık girer. Kış soğuklarından korumalı kümesler ise hava akımınlarından mahrumdur. Böyle kapalı kümeslerde tavuklarınızın sağlığı için kesinlikle vantilatör kesin gereklidir.

• 32 derece ve üstü sıcaklarda “kapalı alanlarda” bulundurulan tavuklarda ciddi rahatsızlıklar ve ölümler görülebilir.

• Sadece sıcakta değil serin ve soğuk günlerde de kümeslerde vantilatör çalıştırmanız tavuklara sağlıklı bir ortam sağlamanız açısından zorunludur. Nemliliğin ve rutubetin giderilmesi kümeslerde çok önemlidir.

• Dışkılarından çıkan gazlar, nefesleriyle çıkan buharlar vesaire kümeslerin havasını kirletir, zehirler, tavukların sağlıklarını bozar. Havasız ve nemli kümeslerde ayrıca zararlı bakteriler hızla çoğalır.


Kategori: Kümes, Sağlık Tarih: 18 Temmuz 2010

Etiketler: |

'Kümeslere vantilatör şart' hakkında sorular, açıklamalar

 1. doğucan dedi ki:

  benim kümesim kış soğuklarına karşı kapalı ve tel bahçeli ya aylarında bahçenin yanında köpeğim olduğu için kümesin kapısını açık bırakıyorum bu vantilatör eksikliğini giderir mi?
  ***
  Kümesin sık temizlenmesi, tavuk sayısının azlığı, bir de tabii ki kümesin büyüklüğü ve ayrıca rüzgar alıp almamasına göre her şey değişebilir.
  Az sayıda tavuk, hem yeterince geniş hem sık temizlenen kümesler için sorun yok.

 2. Ahmet Demir - İzmir, Buca dedi ki:

  Neden sorularım siliniyor?
  ***
  Silinen sorular çok fazla. Sebepler:
  1- Tamamen ilgisiz konuların altına yazılan soruların çoğubnu siliyorum.
  2- Bozuk yazıları kuyamıyorum. Türkçe yazı kurallarına uygun yazmalısınız (mesela oluyor yerine oluyo diye yazmak bile yanlış). Konuştuğunuz gibi yazmayın. Burayı kimse msn çetleşme yeri sanmasın.
  3- Okudukları halde sorunlar… Böyle oluyormuş doğru mu diye soranlar.. Madem öyle yazmışım öyledir. Sormaya gerek yok.
  4- Soru ciddi soru olmalı, önemli bir mesele olmalı. Bazı kişiler her aklına geleni soruyor. Tavuğumun ibiği niçin şöyle duruyor gibi.

 3. Ali Yılmaz - Karabük dedi ki:

  İyi bir kümeste olması gereken tüm elemanlar ve iyi bir kümes yapımı ile ilgili döküman yada paylaşımınız var mı? Eğer varsa link verebilir misiniz?
  ***
  Bende yok. Nerede var bilmiyorum.

 4. Ali Yılmaz - Karabük dedi ki:

  Uyarı amaçlı yazdım sitenize firefox tan yorum yapılmıyor.
  ***
  Önce sağ tıklayınca yazılıyor.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.