Lavender araucana

Bunlar güney Amerika kıtası yerli tavuklarından. Lavender tüy renklerine deniyor, lavanta rengi gibi ama daha çok grimsi bir renk. Araucana tavuklarında bu renk tavukların ilkin Şili’de ortaya çıktığı…

Bunlar güney Amerika kıtası yerli tavuklarından. Lavender tüy renklerine deniyor, lavanta rengi gibi bir renk. Araucana tavuklarında bu renk tavukların ilkin Şili’de ortaya çıktığı söyleniyor ama İngilizler almış ıslah etmiş bugünlere getirmiş.
Yumurtalarının rengi yeşilimsi mavi tonlarında.

Güney Amerika kıtası tavukları gerçi oranın yerlisidir ama esas kökenleri tüm tavuklar gibi güneydoğu Asya bölgesine dayanır. Eski çağlarda bir şekilde insanlar göç ettikleri yerlere tavukları da taşımışlar.

Araucana’lar hem eti hem yumurtası için yetiştirilir. Yumurta verimleri iyidir, büyüklüğü orta boy olur.

Aşağıdaki resimler sitemi takip eden kişilerden Cumhur Bey’in tavuklarının resimleri. Lavender araucana hakkında sorularınız varsa » onun mail adresine yazabilirsiniz.

 

Lavender araucana - Horoz Lavender araucana - Tavuk
Lavender araucana – solda horoz, sağda tavuk

Lavender araucana yumurtaları
Lavender araucana yumurtaları


Kategori: Irklar Tarih: 10 Ocak 2012

Etiketler: | |

'Lavender araucana' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Mehmet Salih dedi ki:

  Bu cins yeşil yumurtacı olarak anılıyor değilmi? Irkın farklı renkleri de var galiba.
  ***
  Başlıca iki ayrı ana tür var, ikisi de güney amerika kıtası kökenlidir. Biri sırf açık mavi yumurtluyor diğeri yeşilimsi, mavimsi tonlarda. Benim o türler hakkında açıklayıcı bir yazım vardı kaybetmişim. :) Bulursam ilerde siteye eklerim.

 2. Mehmet Salih dedi ki:

  Araucana dollu yumurta satiyorlar, alip deneme yapalim, ne dersiniz?
  ***
  Bu özel bir hobi meselesi elbette. Mesele yumurta rengi olunca, bu türün yanısıra başka türler de besleyip renk renk yumurtalar elde edebilirsiniz yani hangi cins ne renk yumurtluyor, ona göre tavuklara sahip olmak gerek.
  Kaybettiğimi söylediğim yazımı meğer başka bir konuya karıştırıp yayımlamışım işte o yazım:
  https://tavuk.devletli.com/beyaz-mavi-yesil-kahverengi-krem-rengi-yumurtalar

 3. Osman - Kayseri dedi ki:

  Benim hiç saçlı tavuğum yoktu ama tavuğum civciv çıkardı ve saçlı oldular. Bir sebebi var mı acaba? Aynı bu ture benziyor.
  ***
  Saçlı değil tepeli deniyor. Bizim insanlarımız her tür tavuğu horozu bir arada yetiştirip cinsleri bozuyor. Sonra her nesilde farklı farklı melez tipler ortaya çıkıyor sebep budur.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.