Yumurta Tavuğu Ligorin (Leghorn)

En çok yumurta yapan doğal safkan tavuk türü Ligorin’dir. Dünyada yumurta hâsılatının büyük çoğunluğu ligorin tavuklarına dayanır.

Ligorinler tavuk türlerinin en iyi bilinenlerinden biridir. Bütün dünyada beyaz yumurta hâsılatının büyük çoğunluğunu ligorin tavukları verir. Tür İtalya’da türetilmiştir fakat renk çeşitlilikleri İngiltere, Amerika ve Danimarka’da geliştirilmiştir. Beyaz, boz, gümüş, kızıl, benekli, ince benekli (karyağdılı), karışık renkli ve kahverengi renklerde cinsleri vardır. Kahverengileri başlıca açık ve koyu olarak ikiye ayrılır. Bantam (cüce) ligorinler de türetilmiştir.

İsim
Amerika’ya deniz yolu ile ilk ihraç edildikleri İtalya’daki Ligurian denizi kıyısındaki Livorno liman şehrine İngilizcede Leghorn denir. Amerika’da ligorinlere ilkin “İtalyan tavukları” dendiği halde, zamanla “Leghorn” denir olmuş. Biz ise dilimize uyumlu hale getirip “Ligorin” demişiz.

Köken
Ligorin türünün ilk ortaya çıkış yeri İtalya olarak biliniyor. İpekyolu ticaretleri ile Güneydoğu Asya kökenli pek çok tavuk türlerinin Avrupa ülkelerine getirilmelerinden dolayı, Ligorinlerin ataları arasında kırmızı orman tavuğu Gallus Gallus ve başka bir tür orman tavuğu Gallus Bankiva’ların olduğunu belirtiliyor. Bu da yetersiz bir bilgi çünkü istisnasız bütün tavukların atası zaten Gallus Gallus orman tavuğu türlerinden “Gallus Gallus Gallus”tur.

Ticari tarihçesi
Ligorinlerin ABD’ye götürülmesiyle bütün dünyaya yumurta endüstrisi amacıyla yayılma süreçleri başlıyor. 1800’lü yılların ilk yarısında İtalya’dan New York’a götürülmüş, harika yumurtlayıcılar olarak kısa sürede ün kazanmışlar. Amerikalılar ligorinleri Minorkalarla çiftleştirerek cüsselerini büyütmeye çalışmış.
1870’te ilk ligorinler İngiltere’ye getirilmiş. Orijinal renk beyazdır. Bunu 1872’de kahverengi takip etmiş. İngiltere, Hollanda, Belçika ve Danimarka’da değişik renkleri türetilmiştir.
Beyaz türü çok iyi yumurtlayıcılar olmaları, farklı şartlara uyum sağlayarak verimliliklerini korumalarıyla nam saldı. Öyle ki ticari hibritlerin üretilmesinde de kullanılmışlardır.

Dünya genelinde tavuklar et, yumurta ve güzel görünümleri olarak üç amaçla yetiştirilir. Eskiden yaygın olarak dövüş horozu merakı da vardı ‘şimdi artık horoz dövüşleri sadece gelişmemiş ülkelerde kalmıştır’ böylece dört amaç oluyor . Önceki asırlarda bu dört amaçla ipekyolu ticaretleri ile Anadolu ve Avrupa ülkelerinde tavuk türleri yayılmış, dövüşçülük merakı etkisi ile de Hint ve çeşitli orman tavukları da anavatanlarından batı ülkelerine bolca getirilmiştir. Zamanla o tavuklardan pekçok tavuk türü oluşturulmuştur. Ligorinler de bu melezleşmelerin ve değişimlerin bir ürünüdür.

Özellikleri
—  Ligorin tavukları normal tavuk ölçülerine göre küçük cüsselidirler ama bantam (cüce) değillerdir (bantam cinsleri ayrıca türetilmiştir).
— Özellikle beyaz olanlarının yumurta verimi çok yüksektir;  iyi bir tavuk yılda 300’e yakın yumurtlar (doğal şartlarda bu verimi beklemeyin – yumurta üretim çiftliklerinde insanlık dışı uygulamalar yüzünden hayvanlar devamlı yumurtluyor). Et için yetiştirilmezler çünkü küçük yapılı ve hafif olurlar. Horozları piliç çevirme olarak kullanılabilir.
— Günümüzde 16 iyi tanınmış cinsi ve birkaç tane daha pek bilinmeyen cinsi vardır. Bir türü devam ettirebilmek için damızlık seçiminde belirli standartlara çok dikkat ediliyor.
— Minorca ve Malay türleriyle melezleştirilip ağırlıkları arttırılmış ligorinler vardır. Başka türlerle de melezleştirilerek değişik renkte, değişik özelliklerde ligorinler türetilmiştir. Bazı Ligorin cinsleri ise tesadüfî olarak mutasyon ve benzeri faktörlerle ortaya çıkmış, bu tesadüfler değerlendirilerek yeni cinsler korunup çoğaltılmıştır.
Açık kahverengi ligorinlerin tüylerinin renkleri ile kırmızı orman tavuklarının tüyleri arasındaki benzerlik çok büyük. Özellikle horozları arasında neredeyse ayırt edilemeyecek kadar büyük benzerlik görülür.
— Ligorin tavuklarının biraz uçma kabiliyetleri vardır. Serbest bırakıldıklarında geceleri ağaçların dallarında tüneyerek geçirmeyi severler. Kümeslerine alışmaları da mümkündür. İnsana yakın değillerdir. Ancak çok yakın ilgiyle insana alışabilirler. Fazlaca aktif, araştırıcı, hareketli hayvanlardır. Kırsal kesimde yetiştirenler eğer serbest bırakarak yetiştirilirlerse ataları orman tavukları gibi çevreyi dolaşıp yiyecek ararlar sahiplerine yük olmazlar. Akşamları erken saatte kümeslerine dönerler.

Kuluçka eğilimleri
Bunlarda gurk olma kuluçkaya yatma eğilimleri hiç yoktur dense de serbest yetiştirilen ligorin tavuklarının yumurtalarını kendi seçtiği gizli bir yerde biriktirip kuluçkaya yattığı sık görülen bir şeydir. Asla gurk olmama problemi özgürlüğü kısıtlanan bireylerde görülür. Tavuklar genelde kapalı alanlarda yetiştirildiği için ve yumurtalarını istedikleri yerde değil bütün tavukların ortak kullandıkları follukta yaptıkları için ligorinler gurk olamamaktadır. Bu da onların pekçok tavuk türünün aksine tam evcilleşememelerinin bir göstergesidir.


Kategori: Irklar Tarih: 14 Aralık 2009

Etiketler: |

'Yumurta Tavuğu Ligorin (Leghorn)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Hasan Hüseyin dedi ki:

  Yeni bir kümes yaptım, sağdan soldan 3-5 tavuk 2 de horoz aldım ve dün ilk kez bir yumurta verdiler o da yeşil renkte hala şaşkınım o açıdan bilgi almaya ihtiyacım var.

 2. Osman dedi ki:

  Benim ligorin bir civcivim var 8 aylık yumurtlamıyor.
  ***
  Gecikmesinin sebebi, ergen hale gelme zamanının gündüzlerin kısaldığı zamana denk gelmesidir. Şimdi, bundan sonra gündüzler uzadıkça yumurtlamaya başlar.

 3. Faruk dedi ki:

  Ligorin tavuktan cıkan civcivler melez de olsa cok yumurtluyor.

 4. İlyas Şen dedi ki:

  Hasan Hüseyin’e cevap:
  Yeşil yumurta Aracuanas türü tavuklara has bir özelliktir. Şanslısın diyebiliriz. Az bulunan bir tür tavuk var elinde.

 5. Refik dedi ki:

  Bende üç tane ligorin var babam aldı. 2009un agustosunda aldıgımız an yumurtlamıstı. Çok pislerdi sımdı ocak cok temızler ama yumurtlamıyolar soguk oldugu ıcın. Geçen fennı yumurta yemi verdım uc tane yumurta verdıler yumurtlamadılar bi daha. Sıcak havalarda daha cok yumurtluyolar. Horozum ıse baska bı soydan altın gıbı tüyleri var. bakalım ınşallah kuluckaya yatarlar kombinasyonları mükemmel olacak. :D
  ***
  Kışın sadece soğuk havanın değil gündüz süresinin kısalmasının da yumurtlamaya ara vermelerinde etkisi var. Ligorin tavuklarının kuluçkaya yatması çok nadir görülen bir şeydir. Onlar ise özgür ortamda yetiştiriliyorsa, diğer tavukların ve insanların göremeyeceği gizli bir yeri benimsemişse yumurtalarını orada biriktiriyorlarsa gurk olurlar kuluçkaya yatarlar. Bilginize.

 6. Refik dedi ki:

  Son bır haftadır lıgorınlerım degısmeye basladı ibikleri biraz büyüdü. Yem için kavga eder hale geldıler ve sık sık kum bonyosu yapıyorlar.

 7. Hakan dedi ki:

  Bende bu tavuk cınsınden var ama tam bır bas belası hergun baska bır yerde bulup getırıyorum. Tavuk degıl mubarek yarıs atı. Baska cıns tavsıye eder misiniz?
  ***
  Ligorinlerin tipik özelliğini yazmışsınız. Böyle tavukları seviyorum. Hantal değiller. çok meraklı araştırıcı hayvanlar. Siz madem tavuklarınızı özgür bırakıyorsunuz, o halde size yine ligorin tavuklarını tavsiye ederim. Ligorinler çok hareketli çok uyanık hayvanlar. Tehlikeleri çabuk sezer, kurtulmaya çalışırlar. Etlik tavuk türleri daha hareketsiz olup insanlara karşı daha uysaldır ama sizin gibi tavuklarını özgür bırakanlara yaramaz, ya kolayca çalınırlar ya da bazı hayvanlar tarafından kolayca yakalanıp öldürülürler. Bir de arabaların önünden kaçamazlar çünkü çevik değildirler.
  Bırakın tavuğunuz gezsin araştırmalarına devam etsin. Evi tanır akşamları geri döner merak etmeyin.

 8. Arif Bayrak dedi ki:

  Yeni bir kafes yapacağım kendim Ordu’da ikamet ediyorum. ligorin tavuğunu ve horozunu nasıl nereden temin edebilirim?
  ***
  Ordu’da nerede ligorin satışı yapılıyor bunu ancak siz araştırıp bulabilirsiniz. Veya riske girip tavuk satışı ile ilgili web siteleri bulun onlardan satın alın.

 9. Mehmet Sadık Küreç dedi ki:

  Ligorin tavukları gunluk kaç yumurta verir ve tavukun fıyatı ne kadar?
  ***
  Fiyatları 3 – 10 lira arasında değişir. Yumurta verimi en fazla haftada 6dır. Genelde haftada 4 – 5 arasında değişir. Kışın ara verir. Tüy dökümünde ara verir.

 10. Ayhan Yıldırım dedi ki:

  Ben ligorin cinsi daha sonra yumurtlaması için civciv ya da yetişmiş piliç arıyorum. İstanbulda oturuyorum. Yakın çevrede alabileceğim bir yer varsa adres olarak verirseniz ve kazık yemeden civciv ya da pilice ne kadar ödemeliyim?
  ***
  Nerede satıldıkları hakkında bilgim yok. Bilenler varsa inşallah buraya yazıp bilgi verirler. Fiyatına gelince, bunlar Türkiye’de en çok bulunan tavuklardandır, onun için en fazla 20 lira kadar olabileceğini sanıyorum ama bu bile pahalı sayılır. Bazı web sitelerinde yüksek fiyat istiyorlarsa bunun sebebi bilmeyenleri aldatmaktan başka bir şey olmasa gerek. Gerçek ederi 3 – 10 lira arasında değişir. Iskartaya ayrılanları daha ucuzdur; üç veya dört tanesi 10 lira. Civcivler ise 1 liradan fazla etmez.

 11. Mehmet Sadık Küreç dedi ki:

  Yumurta tavugu beslemeyı duşunuyorum yaklaşık bın tane kadar. Gunluk yemlerı ne kadar ve kaç yumurta verır bilgilendirirsenız iyi olur teşekkurler.
  ***
  Bu sitenin esas amacı doğaya ve doğallığa saygı sevgi çerçevesinde ve hayvanların doğal gereksinimlerine saygılı davranarak hobi amaçlı tavuk besleyenlere ufak tefek tanıtımlar yapmaktan ibarettir. Diğer meseleler buranın konusu dışındadır. Fakat eğer sorunuzu cevaplayabilecek okurlar varsa cevap yazabilirler.

 12. Tarsuslu Maho dedi ki:

  Benim 2 ligorin horoz vardı ama küçükken tavuk mu horoz mu bilmiyordum nasıl belli olur?
  ***
  Ligorin civcivleri biraz büyüdüğünde eğer horoz iseler ayakları sapsarı ve ibikleri diğer civcivlere göre daha gelişmiş olur. Tavuk olacak civcivlerin ayakları sapsarı olmaz daha soluk renktedir, ibiklerinin rengi ve büyümesi daha geç gelişir. Ayrıca, güvercin kadar büyüdüklerinde dokunduğunuz zaman erkek civcivler kart ses çıkarırlar, dişi civcivlerin sesi kart olmaz.

 13. Ayhan Yıldırım dedi ki:

  Ben 3 tane ligorin cinsi 2 tavuk bir horoz aldım İst. Eminönündeki hayvan pazarından. Bana bunların piliç olduğunu ve 2 aya kadar yumurtlayacaklarını söyledi satıcı. Fakat ikinci günden sonra hayvanların hareketlerinde yavaşlama, yattıkları yerden kalkmama oldu ve dışkıları da su gibiydi. 3 gün hayvanlar yerlerinden hiç kalkmıyordu. Bir tanesi devamlı gagasını yere vuruyordu muhtemelen kafasını sabit tutamadığı için önce o öldü. Aynı günün sabahı horoz öldü şimdi de son kalan yatıyor. Acaba hayvanlar hastalıklı mıydı? Civcivlerimle bir kaç saat yan yana bıraktım onlara da geçmiş olabilir mi? Gerçi civcivlerimin hareketleri normal şu anda.
  ***
  Eminönü’nde temizliğe hijyene hiç önem verilmiyor. Oraya gelen hayvanlar sağlıklı bile olsa orada kesin hastalık kaparlar. Veya sizinkiler verdiğiniz yemden hastalık kapmışlardır. Başka bir ihtimal ise çevredeki güvercinlerin hastalık taşımış olmaları. Civcivlere de hastalık geçmiş midir, bunu zaman gösterecek. Avrupadaki Amerikadaki meraklılar için canlı tavuk satışı yapan yerler aşılı hayvan satarlar ve her türlü sertifikayı belgeyi güvenceyi sağlarlar. Bizde öyle bir şey yok. Siz hayvalarınızı düzenli olarak kendiniz aşılayacaksınız ki hastalıklardan telef olmasınlar. Herneyse, olan olmuş. Geçmiş olsun. Keşke kaç liraya satın aldığınızı da yazsaydınız merak ettim.

 14. Ayhan Yıldırım dedi ki:

  Ligorin pilicinin tanesini 20 liraya aldım. Hayılı günler, tavsiyene uyacağım.

 15. Akif Bilgen dedi ki:

  4 dönüm bir erikliğim var. Bol miktarda ot var. Burada tavuk beslesem yeme ihtiyacım olur mu? Ve bayat ekmeğin zararı olur mu?
  ***
  Anlaşılan vahşi hayata uygun tarzda veya organik tavuk yetiştirmeyi düşünüyorsunuz. Ana vatanları olan güneydoğu asya tropikal orman şartları gibi bir arazide yem takviyesine hiç ihtiyaçları olmayabilir ama bu da yetmez: Çok geniş bir arazi gerekir. Ayrıca ligorin gibi çok aktif, uçabilen, ağaçlara çıkabilen ve araştırıcı türler gerekir. Bayat ekmeği sormuşsunuz. Tavuklara hiçbir gıda sağlamaz sadece karınlarını şişirir yalancı tokluk hissi verir. Zamanla işe yaramaz, sonuçta tavuklar birbirlerini yiyebilir haberiniz olsun. Çünkü bünyeleri esas ihtiyacı olan maddelerden mahrum kalınca üstesinden gelebileceği her şeye saldırabilirler. Bu şekilde kötü bakım altında tutulan kalabalık tavuk sürülerinde birbirlerini yemeleri sık görülen bir şeydir. Araziniz her zaman bol bol yeşillikli ise yem vermeye gerek yoktur ama kışın protein zengini yiyeceklerle yemlemelisiniz çünkü kışın tavukların yediği birçok böcek türü yok oluyor.

 16. Mehmet Biber dedi ki:

  Benim bir tavuğum var yumurtlamaya da başladı, ilk başta normal yumurtluyordu fakat sonra yumurtasını kırıyor neden?
  ***
  Yumurtlayan tavuklar bünyesinden çok şey kaybederler, bu yüzden çok kuvvetli besin değeri olan yiyeceklere ihtiyaçları vardır. Basit yemlerle tavuklara rejim yaptırırsanız kendi yumurtalarını da yerler hatta birbirlerini de yerler. Bu kötü durum tavuk çiftliklerinde sık görülür.

 17. Musavi dedi ki:

  Benim 6 tane ligorin tavuğum var hergün kesin 6 yumurta alıyorum ligorinlerden çok memnunum.

 18. Kenan dedi ki:

  Tavukların yumurtlaması için ne yem vermek lazım?
  ***
  Tavukların yumurtaya başlaması için herhangi bir özel yeme gerek yoktur. Ayrıca, yumurtaya başlayan tavukların hem kendi sağlıkları için hem yumurtaların kaliteli olması için çok zengin çeşitte yiyeceklere bol bol ihtiyaçları vardır.
  İlgili yazı: https://tavuk.devletli.com/tavuklara-civcivlere-ne-yedirmeli

 19. Kenan dedi ki:

  Ben Eminönünden ligorin aldım. 60 günlük dedi 20 gün sonra yumurtlar dedi dogru mudur? İbikleri kısa
  ligorinlerin ibikleri kısa olanı var mı?
  ***
  Genç ligorinlerin ibikleri kısa olur. Sonradan uzar, genişler. Ligorin olsun olmasın her tavuk yumurta yapar. Ayrıca ligorinler 60 günlükken oldukça küçük olur, sizinkiler gerçekten ligorinse ve ibikleri çok küçükse bu normal olup yumurtaya başlamaları için şimdiden itibaren 20 gün değil, belki üç ay kadar beklemeniz gerekebilir.

 20. Ercan dedi ki:

  Emınonunde en son bana 35 tl demıslerdi.
  ***
  Kazık fiyat. 3 lira ile 10 lira arası fiyatlar normaldir. Eminönü esnaflarına inanmayın. bari 20 lira filan isteseler daha mantıklı olur… Onlardan almak istiyorsanız diyeceksiniz ki 10 lira veriyorum kabul edersen et yoksa almam. Bu kadar.

 21. Ahmet Zor dedi ki:

  Soğukta ligorin bakımı nasıl olur?
  ***
  İstanbul gibi yerlerde yazınki gibi bakılır, farketmez. Siz hangi şehirdensiniz yazmamışsınız. Erzurum gibi yerlerde kışın ibikler donarak daha sonra kangrene çevirir dikkatli olmak lazım.

 22. Sefa - Sivas dedi ki:

  Benim de 6 tane ligorin tavugum var. Bir gün durup birgün yumurTluyorlar. Bazen 6 gün felan hiç yumurlamıyorlar acaba neden?
  ***
  Besin yetersizliği, bünyenin yorulup dinlenmeye ihtiyaç duyması gibi sebepler olabilir.

 23. Hüsamittin Köksal - Ordu dedi ki:

  Ben kendim bir kümes yaptım hobi olarak ama ligorin tavuk bulamadım. Bana nasıl yardımcı olabirsiniz? bulabilirsem 2 tavuk 1 horoz alacağım teşekkürler şimdiden..

 24. Osman Demir - Uşak dedi ki:

  Horozlarımdan birinin son zamanlarda tepkileri çok kötü degişti. Sanki bana saldıracakmış gibi hareketlerinde gariplikler sezdim. Ne yapmam gerekir?
  ***
  Cevabı buradan okuyun: » https://tavuk.devletli.com/evcillesme

 25. Ahmet Yasin - Trabzon dedi ki:

  Yeni yumurtaya başlayacak ligorin tavuğu nasıl temin edebilirim?
  ***
  Yumurta üretim tesisleri bulup gidip onlardan alacaksınız ama belki ligorinler artık her yerde kullanılmıyor. Amacınız yumurta ise şimdi yeni yumurta tavukları var daha büyük yumurtlarlar.

 26. Emre Çetin - Kayseri dedi ki:

  Pazardan ıskartaya ayrılmış 10 adet tavuk aldım. 3 tane 10 L’ye. İlk 3 gün hergün yumurtladılar. Fakat 5 gündür günde bir yumurta veriyorlar. Acaba bundan sonra yumurtlamaz mı? Yumurtlaması için özel bir yem mi vermeliyim?
  ***
  3 tane 10 lira, iyi fiyat. Pahalı değil. Yer değişikliğinde yumurtaya ara verirler normaldir. En sağda içindekiler listesi var, oradan önemli konuları bulup öğrenirseniz gereğini yaparsanız daha birkaç yıl gayet iyi verimde yumurtlamaya devam ederler. Bunlar henüz genç hayvanlar. Neden o kadar çabuk ıskartaya ayırırlar, bugünlerde yeni bir yazımda anlatacağım. Yeni yazıları ana sayfadan takip edebilirsiniz.

 27. Rıdvan - Yunanistan, Gümülcine dedi ki:

  Ligorin (temiz safkan) tavuk nerde bulabilirim?
  ***
  Günümüzde yumurta tavuğu olarak daha çok özel hibritler kullanılıyor çünkü birincisi, ligorinlerden daha dayanıklılar, ikincisi doğal şartlarda yıl içinde yumurtadan kesilmeleri çok daha azdır. Ligorin beslemek şimdi sadece bembeyaz renk tavuk beslemek zevki içindir sanıyorum. Belki de ligorinlerden hibrit cins üretmek için arıyorsunuzdur. Nereden bulabilirsiniz bilmiyorum. Arabanız varsa sizin orada köylük yerleri dolaşın muhakkak rastlarsınız onlardan alabilirsiniz.

 28. Furkan - Bursa dedi ki:

  Ligorin cinsi tavuklar horoz olmadan da yumurtlarlar mı?
  ***
  Cevap evet.

 29. Emre - Ankara dedi ki:

  Bu tavukların siyahı var mı ? Bu siyah renk de beyaz gibi baskın renk olarak çıkar mı?
  ***
  Var ama Türkiyede var mı bilmiyorum. Baskınlık meselesini de bilmiyorum. Genelde ilk melez nesil yarı yarıya hem anne hem baba özelliklerini karışık taşır.

 30. Cengizhan - Akyayla, Tokat dedi ki:

  Gay horoz olur mu? 6 horoz 8 tavuğum var. Tavukların tümü tek bir horozla geziyor. Diğer beşi ise tavuksuz geziyor. Tavuklarla çiftleşmeye kalkınca baştaki horoz döverek engelliyor. Şİmdi de birbirleriyle çiftleşmeye başladılar. 2 aydır böyleler ve hala devam ediyor. Bu benim kafama çok takıldı.
  ***
  Horozları bilmem ama sizin bu şekilde hayvan beslemeniz çok yanlış. Hayvanların fıtratlarını bozmuşsunuz. Gurup halinde horoz beslemek yanlıştır. Sekiz tavuğa bir horoz bile çok fazla bunu bilin.

 31. Cengizhan - Akyayla, Tokat dedi ki:

  60 liraya gurk aldım. 8 gün yattı ve sekizinci gün öldü. Neden öldüğünü bilmiyorum. Tam onun öldüğü gün evdekilerden biri gurk oldu. Ben de ortada kalan yumurtaları yeni gurkun altına koydum. 4 gündür yatıyor. 21 gün yerine sadece 13 gün yatacak. Acaba civciv erken çıktı diye onları kabul etmez veya civcivi öldürür mü?
  ***
  Hayır hiçbir şey olmaz civcivleri kabul eder.

 32. Kuşçu Kadir - Samsun dedi ki:

  Ben pazardan civciv aldım Acaba cinsi nedir? Ligorin midir? adam bana makine civcivi dedi.
  ***
  Ya kardeşim hiç mi düşünmüyorsun ki ben sizin oranın pazarında satılan civcivleri görsem bile ne cins olduğunu anlamam!!! Yumurtadan yeni çıkmış civciv. Ne bileyim ben hangi cins.. Ancak o civcivin hangi tavuğun yumurtasından olduğunu bilen kişiler sana cevap verebilir. Lütfen her aklınıza gelen şeyleri sormayın.

 33. Harun - Malatya dedi ki:

  Hepsi yumurtluyordu ama birden bire aynı anda yumurtlamamaya başladılar . Bu olay 1 haftadır devam ediyor evde horozum yok ondan mı acaba?
  ***
  Arada bir dinlenmeleri çok iyi bir şeydir. Bünye kendisini gençleştirir. Böylece çok daha sağlıklı olurlar. Hastalıklara dirençleri artar. Uzun yıllar yaşarlar, yumurta verimlilikleri birkaç yıl iyi gider.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.