Kuluçka makinesinde civciv çıkarmak doğaya ne kadar uygun

Kuluçka makinesi kullanmak doğaya uygun mu.. civciv çıkımı kaç günde olur.. makine ve doğal kuluçka civcivleri arasındaki farklar..

Doğal tavuk civcivleri nasıl gelişiyorsa kuluçka makinesindeki civcivler de hemen hemen aynı şekilde gelişir. Fakat her şey aynen olamaz bu mümkün değildir.

Kuluçka makinesinde ve doğal kuluçkada kaç günde civciv çıkar?
Bütün şartlar tam yerinde ise tavuk civcivlerin gelişimi 21 günde tamamlanır. 21 gün tavukların kuluçka süresi için genel bir ölçüdür. Bazı tavuk türlerinde ve ısı ayarsızlıklarında 18 ile 23 gün arasında değişebilir.  Isı değişikliğindeki anormallikler çoğu zaman tehlikelidir; civcivlerin ölümlerine veya çeşitli sakatlıklarına neden olabilir.

Doğal kuluçkadan makinenin ne farkı vardır?
Yumurta içinde gelişirken civciv annesinin kalp atışlarından etkilenir. Sesini duyar ve alışır. Şefkatini hisseder. Endişelerini algılar. Kulakla işitmeler ve manevi algılamalar fizyolojik gelişimin kalitesini büyük ölçüde etkiler.

Kuluçka makineniz varsa şu iki yazıyı dikkatle okumalısınız:
» Kuluçka makinesinde civciv çıkım başarısı püf noktaları
» Kuluçka makinesinde civciv çıkarma süreci
Ayrıca, tavuğun altındaki yumurtalar birbirlerine değdiği için ve tavuğun onların yerlerini sık sık değiştirmesiyle yumurtalar her defasında diğer yumurtalara farklı yönlerden temas ettikleri için bireyler arasında fiziksel etkileşimlerle ve manevi etkileşimlerle güzel bir bütünlük oluşur. Bu bütünlüğe ana tavuk da dâhildir. Böylece, doğal civcivler makine civcivlerine göre daha sağlıklı bir gelişim geçirirler. Bütün hayatları boyunca daha doğal, daha iyi nitelikli davranışlar sergilerler.

Günümüzde, psikoloji ve psikanaliz ilimlerinin geldiği noktada, ana karnındaki bebeğin annenin bütün davranışlarından büyük ölçüde etkilendiği ve bu etkiyi hayatı boyunca taşıdığı tespit edilmiştir. Bu durum diğer hayvanlar ve yumurtada gelişen civcivler için de aynen geçerlidir.

Kuluçka makinesi kullanmak ince iştir
Makinede civciv üretmek çok hassas bir iş olduğu için, kuluçka makinesi kullanmaya başlamadan önce, makinenin her türlü ayarından tutun da yumurtaların diziliş pozisyonlarına kadar, elverişli yumurta seçimine kadar her şeyi çok iyi öğrenmek gerekiyor. Bazı insanlar evlerinde kendi makinelerini kendileri yapmaya çalışır. Genelde başarılı olmazlar, yumurtaları boş yere telef ederler. Veya birçok civcivin sakatlıklarına neden olurlar. Bu civcivler ya embriyo döneminde ölürler ya da yumurtadan çıktıktan sonra ölürler. Kendi yaptığı makineyle başarılı olan meraklılar çok azdır. Yapılacak en iyi şey güvenilir bir kuluçka makinesi üreticisinden kaliteli bir makine satın almaktır.


Kategori: Kuluçka Tarih: 16 Nisan 2010

Etiketler:

'Kuluçka makinesinde civciv çıkarmak doğaya ne kadar uygun' hakkında sorular, açıklamalar

 1. ercan bircan dedi ki:

  “dini bilgi almak istesek camimin hocasına yada müftülüğe giderdim”
  ***
  O din hakkında yetkili sandığınız şarlatanlar boş yere maaş almaktan başka bir şey yapmazlar. Önce toplum içindeki bitmez tükenmez çirkinliklere hırsızlıklara sapıklıklara bakın sonra bir düşünün o din adamı dediğiniz kişilerin toplum ahlakına zerre kadar etkileri var mı acaba? Benim yazılarımı beğenmiyorsanız paragöz tavukçuların web sitelerine bakın. Tabi burdaki kadar zengin bilgi bulamayacaksınız çünkü adamların derdi sadece ticarettir.

 2. kuluçkacı dedi ki:

  bence siz yanlış yorumladınız ilim yapmak peygamber efendimizin hadisidir kuluçka makinasıda bir ilim ve bilim işidir ilk etapta acemilik yaparsınız 10 yumurtanız telef olur ama ikincisindede tecrübe kazanırsınız ve 100 civciv çıkarırsınız.
  ***
  Sizin bu yaklaşımınız doğru ama bilirsiniz o kadar cahil insanlar o kadar saçma sapan uygulamalar yapıyor ki insanın sinirleri allak bullak oluyor. Takdir edersiniz ki bilim herkesin oyuncak edeceği bir şey değil. Hele bir de canlı hayvanlarla uğraşılıyorsa, cahilce yapanlar da o cahillere vesile olanlar da büyük vebal altına girer. Peygamber efendimiz ağaçlara aşı yapılmasını bile hoşgörmemiş, ağaçların fıtratlarını değiştirmeyin demiş, daha sonra sahabelerin ısrarlı dert yanmaları üzerine serbest bırakmış.

 3. ibrahim.. dedi ki:

  kulukçadan civciv üretmek günahmıdır ben makineyi bir firmadan aldım cvp
  ***
  Hayvanlara eziyet etmek, acı çektirmek, küçük alanlarda hapis tutmak gibi şeyler günahtır. Kuluçka makinesi iyi niyetle kullanılırsa ve mükemmel çalıştırılmasında başarılı olunursa herhalde günahı yoktur.

 4. ilk denemem dedi ki:

  ben ilk defa bu işi yapıyorum ve amatör olarak bir kuluçka makinası olarak tanımlanabilecek bir şeyler yaptım
  ve 4 günoldu yumurtaları koyalı ve az önce kendi çabamla yaptığım amatör röntgenle baktığımda oluşumun normal olduğunu gördüm ve 4 günde embryolar oluşmuş gayet iyi gözüküyor
  DOĞAYA AYKIRIMI SORUSUNA GELİNCE EVET BENCE AYKIRI PEKİ NEDEN YAPIYORSUNUZ DİYECEK ARKADAŞLARA CEVABIM İSE BİR CANLININ OLUŞUMUNU YAKINDAN İZLEMEK VEDE KENDİMİN BİRŞEYLER YAPTIĞIMI GÖRMEK DİYEBİLİRİM . YAPTIĞIMIN YANLIŞ OLDUĞUNUDA BİLİYORUM . AMA NE YAPAYIM Kİ BU TÜR UĞRAŞLAR I SEVİYORUM .

 5. kubilay kişi dedi ki:

  merhaba arkadaşlar benım sizlere tavsiyem kuluçka makinasına hiç gerek duymayın eğer bulabilirsenız kuluçka anası tavuk bulun civcivler bile daha sağlıklı daha gelişimli olur.

 6. Anonim dedi ki:

  Biyoloji bölümü öğrencisiyim.. Embriyoloji alanıyla ilgili olduğumdan canlıların gelişimi merakımı cezbetti. Kurbağalardan sonra civcivlerin gelişimini görmek istedim ve bir makina tasarladım. İlk 10 gün benim için önemliydi. 5. günden itibaren örnekler aldım. Geriye kalan yumurtaların civciv olmasını istedim ve çıkmalarını bekledim. Bugün 22. gün. acaba nem eksik olduğundan çıkamıyorlar mı diye birtanesine baktım. Sarısının ayrılmadığını gördüm.sanırım bikaç gün daha gelişmesi gerekiyor. beni üzen hadise, civcivde hayat belirtisi görmemiş olmamdı. Acaba öldüler mi? Diğerleri için kaç gün daha beklemem gerekiyor? Yem bile almıştım onlar için. Kendimi kötü hissediyorum. İşin kötü tarafı, makinada hayvanat bahçesinden (zorla) aldığım farklı cins tavuk yumurtaları da var. Onların da çıkmasını istiyorum ama nerde hata yaptım bilmiyorum :(
  ***
  22 gün olmuş. 24 gün bekleyin diyelim ama bundan sonra hiçbir ümit yok gibi görünüyor. Sizin yumurtalar fazlaca ısı dengesizliğine maruz kalmış, havasız kalmış, nemsiz kalmış.. Her şey mümkün. Kuluçka makinesinin iyi havalandırılması hayati önem taşıyor zira havasız kalan makinelerde yumurtalar zehirlenir embriyolar ölür. Nemlendirme de bunun gibi hayati önem taşıyor. Sonra yumurtaların diziliş pozisyonları ve her gün birkaç kez çevrilmeleri kesin şart. İşinin ehli bir firmadan ihtiyacınıza uygun bir kuluçka makinesi alsanız ve kullanım kılavuzuna uygun kullansanız daha iyi olur. Yumurtaların kuluçka öncesi saklanma koşulları ayrıca çok ciddi hayati önem taşır.

 7. Şener - İstanbul dedi ki:

  Öncelikle tüm arkadaşlara selam. Ve vaktinizi ayırmış olup, gördüğüm ve okuduğum kadarıyla vermiş olduğunuz bilgiler için öncelikle sizede teşekkür ederim. Daha önce çocukluk yıllarımda babamın civciv ve tavuk yetiştiriciliği merakından ötürü, epey civciv, tavuk ve diğer hayvan çeşitlerini de beslediğim oldu. Kısaca hayvansever bir insanım ve ” hayvan sevmeyen, insan sevmez” sözünün de savunucusuyum. Vaktim olduğumu için, birkaç ay öncesinde pazardan aldığım civcivlerle tekrar bu işle ilgilenmeye başladım. Ve hayvanlarım için zamanım oldukça bu konularla ilgili yazıları okuyup araştırmalar yapmaya çalışıyorum. Bu vesileyle sizin sitenizi buldum ve vermiş olduğunuz bilgileri takip ediyorum.

  Konumuza gelecek olursak, “kuluçka makinesinde civciv çıkarmak doğaya ne kadar uygun?”

  Şunu belirtmek isterimki kimseye fetva vermek gibi bir niyetim yoktur. Ve kendi fikrimi belirtmek istedim. Şöyle düşündümki, Bilimsel olarak baktığımızda, yaşadığımız yüzyılda, bilimadamlarının sağlık açısından insanlar için geliştirdikleri ilimler ve hayvanların kopyalandığı, hayvanların çeşitli bilimsel deneylerde kullanıldığı, bitkilerin ve hatta yediğimiz meyve, sebzelerin genetiklerinin oynandığı bir devirde, bu sorunun bizim konumuz açısından çok hafif kaldığı kanısındayım :). Yani kendi fikrime göre bu durumun bilimsel açısından yapılanlar karşısında bizim yaptığımızın deve de pire gibi kaldığı düşüncesindeyim.

  Dini bakımdan ele alacak olursak, bunu tabi ilk elden araştırmamız gerektiği, bu konuyla ilgili sağlam bilgiler alabileceğimiz kişilerden yardım alarak aydınlanmamız gerektiği düşüncesindeyim. Fakat şöyle düşünürsek, Peygamber Efendimizin, hayvanlar hakkında söyledikleri, hayvanlara ve insanlara eziyet etmemek gerektiğini, ve okuduğum bir hadisede “bir kadının bir kediyi hapsedip susuz bırakıp öldürdüğü için cehennemlik olduğu” hadiselerinide gözardı etmemek gerektiği düşüncesindeyim. Bence herşey amaçtır. Dinde de böyledir. Eğer iyilik ve doğruluk düşünüp bu yolda amel etmek, günahkar olmak demek değildir. Ama belirtildiği gibi cahilce ve insanların kendi heva ve hevesleri için bu işi oyuncak haline getirmeleri de pek doğru bir düşünce olmadığı herkesce kabul görmelidir.

  Yazıyı okuduktan sonra bende yukarıdaki düşüncelerimi eklemek istedim. Herkeze, beslemek ve yetiştirmek istedikleri hayvanları umarım istedikleri şekilde yetiştirmelerini temenni eder hayvansever herkeze tekrar işlerinde kolaylıklar dilerim…


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.