Malay ve Madras (Güney Hindistan Kulang Asil tavuk cinslerinden)

Malay ile Madras cinsi, horoz dövüşü meraklılarını ilgilendirdiği kadar, iri yapıları ve kaslı olmaları sebebiyle yeni tavuk cinsleri oluşturmaya çalışan kişileri de ilgilendiren bir Hint Asil cinsidir. Avrupalılar ve Amerikalılar birçok yeni tavuk cinsi oluşturmada Malayları (ve Madrasları) kullanmışlar. İşte bu yüzden diğer tavuk cinslerini tanımadan önce Malay ve Madras tavuklarını tanımakta yarar var.

Malay ile Madras cinsi, horoz dövüşü meraklılarını ilgilendirdiği kadar, iri yapıları ve kaslı olmaları sebebiyle yeni tavuk cinsleri oluşturmaya çalışan kişileri de ilgilendiren bir Hint Asil cinsidir. Avrupalılar ve Amerikalılar birçok yeni tavuk cinsi oluşturmada Malayları (ve Madrasları) kullanmışlar. İşte bu yüzden diğer tavuk cinslerini tanımadan önce Malay ve Madras tavuklarını tanımakta yarar var.

“Gerçek doğal safkan” tavuk cinslerindendir. Dünyada pek çok tavuk cinsi var ama çoğu insanlar tarafından oluşturulan tavuk cinsleridir. Malay’ın, tüm Asillerin safkanlığı doğadandır. Asil ismi de zaten bu yüzden verilmiş. Dişileri adeta tavuk uzmanı kişi gibi horozlarda gerekli standartları ararlar, kolay kolay eş beğenmezler. Tecavüzcü horozlara meydan okurlar. Safkan olarak kalabilmelerinde bunun da büyük etkisi olmuştur. Tüm asiller Hindistan kökenlidir.

iki ayrı tip malay

Malay

Brezilya’dan Japonya’ya kadar dünyanın her yerine horoz dövüşü sevdalıları Malayları ve diğer doğal safkan Asil cinslerini götürmüş. Her ülkede cinsi az çok değişime uğramış Asiller var. O değişiklikler o Asillerin özelliğini bozmuyor, ayrı ayrı ülkelere has kılıyor. Değişimler illa soy karışımı soy bozulması ile olmaz. İklim ve yiyecek farklılıkları genlerde farklı oluşumlara sebep olabilir. Bizdeki Türk Asilleri gibi safkanlığı değil görünüşleri biraz değişikliğe uğrayabilir. Ama hepsi Hindistan kökenlidir (bu yüzden Asillere aynı zamanda Hint tavuğu, Hint horozu deriz). Tüm asillerin en iri cinsleri Malay ve Madrastır.

İsim: Eskiden İngilizler Güney Hindistan kökenli ve iri yapılı tüm Kulang Asil tavuklarına yanlış olarak Malay ismini vermiş ve o isim kalıcı olmuş. Malay kelimesinin Malezyalı gibi bir anlamı var fakat bunların Malezya ile hiçbir ilgisi yoktur. Güney Hindistan yerlisi tavuklardır. İngilizlerin dövüş horozu olarak bir zamanlar makbul tuttukları “Malay” cinsi tavuklar İngiltere’ye 1830’larda getirilmiş, daha sonra bunlardan Cornish Game veya diğer adıyla Indian Game adında İngilizlerin kendi ulusal Hint tavukları türetilmiştir. Bu cins daha çok etlik amaçla geliştirilmeye çalışılarak sonunda günümüzde Cornish Rock olarak bildiğimiz hibrit etlik cins icat edilmiştir.

iki ayrı çeşit madras

Madras

Madras ile Malay farkı:
Dünyanın her yerinden ikisi birbiri ile karıştırılıyor. Sadece Hindistan’daki bir web sitesinin bilgilerini daha aydınlatıcı buldum.
Dünyanın en uzun boylu tavuk / horoz cinsi Malay’dır. Anavatanı Hindistan’ın güneyindeki Kerala ve Tamil Nadu eyaletleridir.
Madras ise hemen hemen Malay ile aynı büyüklüktedir ama Madras biraz daha sağlam görünüşlü kemik yapısına sahiptir. Madras’ın ana vatanı Güney Hindistan’ın Tamil Nadu eyaletidir.

Hintlilere göre, her ikisi de ancak anavatanlarında ve özgür yaşarlarsa gerçek büyüklüklerine, ağırlıkları 6 kiloya ulaşır. Boyları 80 – 95 cm arasında değişir. Başka yerlerde ve insan esaretinde o kadar irileşemezler (gerçi iklime ve beslemeye göre değişebilir, yani mümkündür). En büyük dövüş horozları bunlardan ve bunlardan türetilen farklı cinslerden çıkar.

Öyle görünüyor ki batılılar Malay ve Madras cinslerini aynı kabul ederek tümüne Malay dediler. Cornish Game, Rhode Island Red ve daha birkaç yeni tavuk cinsi oluşturmada kimilerinde Malay kimilerinde Madras kullandılar. Herhalde kemik farklılıkları pek dikkatlerini çekmedi, sadece renklere göre değerlendirerek melezlemelerde kullandılar.

Evcil hayvan olarak beslenmeye çok uygun özeliktedirler ama..
Bütün tavuk türleri arasında gerçek anlamda evcilleşebilen nadir cinslerden biri de Asillerdir. Malay, Madras ve tüm Asiller sahiplerine saygılı hayvanlardır (horozlar sahiplerine saldırmaz zarar vermez). Tavukları dünyanın en sık gurk olan birkaç tavuk cinsi arasındadır. Onun için kayda değer bir yumurta veriminden söz edilemez. Sahiplerine uysal olsalar da kendi aralarında çok geçimsiz hayvanlardır. Adı gibi “Asil” ve çok da ilginç hayvanlar oldukları halde geçimsizlikleri yüzünden horoz dövüşü meraklılarından başkaları bu tavukları beslemek istemez. Fakat yine de özel meraklıları var. Horoz dövüşü ile hiç işleri olmasa bile.

dövüş horozları

Asillerin dövüşü

Geçimsizlik özelliği Asillerin genel karakterlerindendir. Bazı cinslerinde geçimsizlik görülmeyebilir veya daha az görülebilir. Horozlarında ise değişmez, bir arada iki asil horozu barış içinde yaşayamaz. Belki çok az istisnalar görülebilir. Ne kadar geniş alanda gezinme imkânları varsa kavgalar o kadar azalır.


Kategori: Irklar Tarih: 19 Şubat 2011

Etiketler:

'Malay ve Madras (Güney Hindistan Kulang Asil tavuk cinslerinden)' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Yağmur - İstanbul dedi ki:

    … … acaba benim horaz malay mı?
    ***
    Sorularında o kadar uzun ayrıntılar vermene gerek yok. Ben bilemem ve de hiç sanmıyorum. Herkeste bu hayvanlardan olmaz. Hem çok pahalıdır hem dışarda serbest dolaşsa hemen çalarlar.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.