Melezlik ve ırklar

En zengin kromozom özelliklerine yabani orman tavuklarının sahip olduğu, dünyadaki bütün tavuk cinslerinin onlardan türedikleri söyleniyor.

Çok kişi soruyor “Bende filan horoz veya filan tavuk var / farklı bir cinsle çiftleştirsem civcivler kime çeker, hangisine benzer?” Ve benzeri sorular…

Tavuk genleri çok zengin özellikler taşır. En zengin kromozom özelliklerine yabani orman tavuklarının sahip olduğu, dünyadaki bütün tavuk cinslerinin onlardan türedikleri söyleniyor.

Birbirlerinden ne kadar farklı olursa olsun bütün tavuklar tek türdür. Çin’in bir yöresine gidenlerden Silkie (Habeş) cinsi, Hindistan’ın bir yöresine gidenlerden Hint cinsi, Akdeniz yöresine gidenlerden Ligorin cinsi oluşmuş. Hangi cins olursa olsun birbirleriyle çiftleşebilirler, bunlardan nesiller devam edebilir.

Bir soru: Elimde bir tane nadide bir cins var. Bunun aynısını yeni nesillerde nasıl oluşturabilirim?

Cevap:
1- O nadide cins tavuk veya horoz eğer safkan bir cins ise yani tesadüfi melezleşmelerden türemiş kendine özgü bir birey değilse cinsini aşağıdaki adımlara dikkat ederek devam ettirebilmeniz mümkündür. O tavuğu veya horozu herhangi bir cinsle çiftleştirin. Bu ikisi sonraki nesillerin “ata”larıdır.

2- İki atadan oluşan ilk nesil (1. nesil) civcivler hem anasının hem babasının özelliklerini tam yarı yarıya taşır atalarına benzemezler..

3- 1. nesilden bir tavuğ ve bir horozu birbirleriyle çiftleştirin. Doğacak civcivlerden bazıları “atalar”dan safkan olana çok benzerler. Bunlar 2. nesil. Bu ikinci nesilden hedefinizdeki safkan cinse en çok benzeyen dişileri ve erkekleri ayrı olarak özel besleyip büyütün.

4- İkinci nesilden seçtiğiniz hayvanları çiftleştirin: Dünyaya gelecek olan yeni civcivlerden hedefinizdeki safkan cinse en çok benzeyenler safkan olmaya çok yakındır. Bunlardan sonra artık her yeni nesilde damızlık seçimine çok dikkat edin.

İşi hızlandırma: İki atadan dünyaya gelen civcivler büyüdüğü zaman eğer o nadide cins halen sağlıklı bir şekilde yaşıyorsa yeni nesilden birini onunla çiftleştirirseniz o cinsi daha kısa zamanda çoğaltabilirsiniz.


Kategori: Irklar Tarih: 23 Ocak 2011

Etiketler: |

'Melezlik ve ırklar' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Halit - Antalya dedi ki:

  Bir hint horozum ve tavugu var. Bir de köy horozum var. Aynı bahçe içinde oldugu icin köy horozu ara sıra döllmekte. Şimdi hint tavugu ile hint horozunu aynı kümese koydum. Kaç yumurdan sonra kendi dölune geçer?
  ***
  Sayı ile ilgisi yok. Zaman önemlidir, iki hafta sonra sorun kalmaz.

 2. Fikret - Bursa dedi ki:

  Arkadaşımın birisinin Hint tavuğu var.Yanlarında horozları yoktu her gün siyah ligorin horozunla eşleşirken görüyormuş gurk olmuş yumurtada bulamamış rastgele yumurta koymuş civcivler aynı ligorin horozu gibi siyah ama Hint bazıları aynı annesi gibi kahverengi hakiki hint gibi duruyor kahverengi olanlar,Siyahlarda Hint belli oluyor anneleri silme olduğu için civcivleride silme çıkmış.Bence bu civcivler kırma olur sizce kırma mı olur hakiki mi?
  ***
  Civcivler o tavuğun yumurtalarından çıkmamış olduğunu yazıyorsunuz. Peki siz ne anlatmak istiyorsunuz böyle? Yumurtalar hangi tavuklara aitse o tavukların ve o tavukları dölleyen horozların karışık özelliklerini gösterir. Bu kadar şeyi düşünebilmeniz gerekirdi.

 3. Fikret - Bursa dedi ki:

  Kendi tavuğun yumurtaları Hint ile siyah ligorin horozu ama civcivlerin hepsi siyah hint diğerleride kahverengi hint böyle olması normal mi?
  ***
  Yani yumurtalar bu tavuğu ait ise, tüm civcivlerde karışık genler vardır. Her birinde farklı özellikler olur. Çünkü anne ve babalarının en az birinde melezlik var, işte bu yüzden civcivler tek tip melez olamadı, farklı farklı oldular. Önceki yazında dediğine göre bazıları siyah mazıları kahverengi.
  Civcivlere hint filan diyemezsin çünkü onlar safkan anne baba hint cinsinden gelmiyor ki hint olsun.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.