Tavuklar ne zaman yumurtlamaya başlar?

tavukların yumurtlama yaşı nedir? Civcivler kaç aylıkken yumurtlamaya başlar? Yumurtlamaya başlamayı geciktiren faktörler neler?

Civcivlerin büyüyüp yumurtlamaya başlamaları tavuk türüne göre ve ortam / mevsim değişkenlerine göre genelde 4 buçuk ay ile 8 ay arasında değişiyor.

Yeni hibrit türler ise, tabi ayrıca özel bakımları şartıyla 3,5 ay gibi kısa bir zamanda yumurtlamaya başlarlar. İlk yumurtalar oldukça küçük olur.

Kış mevsiminin ilk yarısında erginliğe erişen piliçler yumurtlamaya başlama olgunluğuna sahip oldukları halde genelde ocak sonlarına kadar yumurtlamazlar. Şubat sonuna kadar bekleyenleri de vardır.

Sabahları geç açılan, tavukların erkenden uyandırılmadığı kümeslerde beslenen piliçlerin de yumurtlamaya başlamaları bir hayli gecikmeli olur.


Kategori: Sağlık Tarih: 27 Nisan 2010

Etiketler:

'Tavuklar ne zaman yumurtlamaya başlar?' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Ali dedi ki:

  Benim tavuk kuluçkadan yeni kalktı 4-5 gün oldu nezaman yumurtlamaya başlar bide tavukların yanına koydum kuluçka tavuğun kafasını yardılar daha alışamadılar ne yapmak lazım?
  ***
  6 hafta boyunca geniş ferah bir kümeste civcivlerle ana tavuğu kapaılı olarak ayrı beslemeniz gerekiyordu. Bunlara dikkat edin. Ne zaman yumurtaya başlar diye sormayın. Bırakın anneliğini yapsın. Civcivlere olan ilgisi kesilince yumurtlamaya başlayacak demektir.

 2. Fevziyeli Bosnakoglu dedi ki:

  45 tane tavuklarım var ama hepsı 4 aylık fılan gayet ıyı bakılıyor. Acaba neden daha yumurtlamaya baslamıyolar?
  ***
  Henüz başlamamış olmaları normal. Yazımı yeniden okuyun. Şu yazıma da bakın:
  https://tavuk.devletli.com/yumurta-verimi

 3. Hüseyin dedi ki:

  Tavuklar başlamadı yumurtlamaya. hızandırmak için ne yapmam lazım acaba?
  Bazıları diyor vereceğiniz yiyeceklere az miktarda acı biber koyarsanız yumurtlamaya erken başlar diyorlar. Doğruluk pay var mıdır?
  ***
  Çok yıpranmış görünüyorlar. Bunlar yumurta üretim çiftliklerinde ıskartaya çıkarlımış tavuklar. Birkaç ay iyi beslemekle anca kendilerine gelirler. Sabredeceksin. Bana sorarsan bu hayvanları yumurta için değil bahçede huzur içinde yaşasınlar diye besle. niçin yumurtlamıyorlar diye canını sıkma. yumurta çiftliklerinde çektikleri büyük çileden sonra onlara daha iyi bir hayat sunduğun için ne kadar sevaba girdiğini düşün. bu daha güzel.

 4. Hüseyin dedi ki:

  Zaten öyle yapıyorum. Yumurtaya taktığım yok. Zaten yumurta için alsam vereceğim yeme vereceğim paraya dışarıdan gider 20kr yumurta alırdım. :) Bahçede kalsınlar. Alıştılar da zaten bana. Yeni tüyleri çıkıyor hocam. Güzelleşiyorlar :)
  ***
  Hayvancağızlar önceki sömürü yerinde çok yıpratılmış. Yeni tüyleri çıkıyor demişsin. Bu genelde sonbaharda olur. Eğer şimdi olmuşsa, yumurta yapmamalarının esas sebebi budur.

 5. Meryem dedi ki:

  Size cok önemli bir sorum olacak isyerinde arkadaslarlada tartistik bu konuyu. Acaba tavuk horoz olmadan yumurta yapamaz mı? Yani tavuk zaten yumurtlayan bir hayvan, horoz sadece civciv olmasi icin değil mi? Yoksa gercekten de horoz olmadan yumurta olmaz mı?
  ***
  Siz haklısınız, horoz olmasa bile tavuklar yumurtlamaya devam eder. Sadece o yumurtalardan civciv çıkmaz.

 6. Ak dedi ki:

  Tavuklarım gidip başka yerlere yumurtluyor elin bahçesini gözetliyorum otların arasından 20 – 30 tane yumurta buluveriyorum. Kendi kümesine yumurtlaması için ne yapmalıyım?
  ***
  Anlaşılan çok tavuğunuz var ve kümes tavuklar için güvenli bir yer değil. Kümeste iyileştirmeler yapın. Folluklar biraz kuytu yerde ve temiz olmalı, içlerinde birer özendirici yumurta bulundurulmalı. Bir süre için bahçenizin çevresini balık ağı veya tel örgü gibi şeylerle çevirin o süre içinde tavuklarınız başka yerlere gidemeyecekleri için folluklara yumurtlamaya yöneleceklerdir. Kısa sürede alışırlar. Sonra yine engelleri kaldırabilirsiniz.

 7. Enes Srama - İstanbul dedi ki:

  Tavuklarımız ocak ayına girdiğimizden beri yumurtlamıyorlar ne zaman yumurtlamaya başlar söyleyebilir misiniz?
  ***
  Cevap burada: https://tavuk.devletli.com/yumurtadan-kesildi

 8. Kerem İzmir dedi ki:

  Geçen yaz 2 tane civciv aldım biri tavuk biri horoz çıktı ama nerdeyse 8 ay oldu yinede yumurtlamıyor gayette iyi bakıyorum kış olduğı için olabilirmi arkadaşlar yumurta yemi al diyor lütfen bir cevap yazın.
  ***
  Sorunuzun cevabı zaten yazımın içinde var. Diğer linklere de bakın okuyun boşuna cevap bekleyeğinize birkaç saniyede çok şey öğrenirsiniz. Yumurta yemi yumurtlamaya başlayan tavuklar içindir şimdi verseniz bir şey değişmez.

 9. Kerem İzmir dedi ki:

  Peki yumurtlamasını sağlayan bir yem yada birşey varmı?
  ***
  Öyle bir yem yok ama yapılacak şey var. O şey, tavukların sabah serçelerle aynı vakitte güne başlamaları, akşamları onlarla aynı vakitte uyumalarıdır. Kapalı karanlık kümeslerde yetiştirilen tavuklar sahipleri eğer onları geç vakitte açıp ışığa kavuşturuyorsa yumurtlamazlar veya az yumurtlarlar.

 10. Kerem İzmir dedi ki:

  Zamanında tavuklarla uğraşan babaannemin tavsiyesi acılı hamur . O zaman tavuklarının yumurtlaması için yapıyormuş. Sizce bu hayvanlara zarar verir mi yapmalı mıyım?
  ***
  Hayır bunlar asılsız şeyler ama zararı da pek yok.

 11. Sezer - İstanbul dedi ki:

  Tavuklarımıza tabii yem veriyoruz, bugday, mısır, yulaf v.s. bahçeye de çıkıyorlar. Yumurtaları benekli kuş yumurtası gibi [yumurtalar beyaz degil]. Sebebi sizce ne olabilir?
  ***
  Bazı cinslerin yumurtaları öyle oluyor. Eskiden bizim tavukların biri de öyle benekli yumurtalar yapardı. Çok daha güzel.

 12. Bayram Yılmaz - Niğde dedi ki:

  Pazardan ucuz fiyata tavuk aldım. Bahçemiz var büyük ama tilkiler tavukları yiyiyor. Onun için bu tavukları samanlıktan çıkarmayacağım. Acaba devamlı kapalı kalsalar yumurta verirler mi?
  ***
  Işıksız, havasız, pis ortamlarda tavuklar yumurtadan kesilir ve hastalıktan kırılır. Ortam temiz tutulsa bile iyi aydınlık olmayan yerlerde yumurtlamazlar. Ayrıca pazardan aldığınız ucuz tavuklara güvenmeyin bunlar genelde yumurta üretim çiftliklerinde fena halde yıpranmış, ıskartaya ayrılmış tavuklardan oluyor. Sizinkiler belki köylülerin kendi yetiştirdiği tavuklardansa o başka.

 13. Bayram Yılmaz - Niğde dedi ki:

  Aldığım tavuklar çifliklerden ıskartaya ayrılmış tavuklar. Bunlara iyi bakarsam acaba yumurtlamaya devam ederler mi, yoksa belli süre sonra yumurtayı keserler mi?
  ***
  Biraz dinlendikten sonra çok iyi bir şekilde devam ederler hiç şüpheniz olmasın. Önemli olan şey bu dinlenme sürecinde iyi bakmanız, yıpranmışlıklarının tedavi olması, bünyelerinin yenilenmesidir. Iskartaya ayırmalarının sebebi, kendileri rehabilitasyon çalışmalarını pahalı bulmaları ve hiç vakit kaybetmeden yeni genç tavuklarla devam etmek içindir. Verim düşümü yumurta çiftliklerine mahsus bir şey. Normal şartlarda tavuk 4 yaşına gelmeden verim düşümü olmaz. Uzman ve amatör çok kişiden duydum, 5 yaşında bile çok da iyi bir şekilde yumurtlamaya devam edebiliyor bu hibrit tavuklar. Dediğim gibi verim düşmesi sadece yumurta üretim çiftlikleri şartlarındaki hesaplara göredir. Sizin onlar gibi öyle çirkefçe sömürü yapacak değilsiniz her duyduğunuzu kaale almayın. Aile ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayacaklardır burası kesin.

 14. Yusuf - Sakarya dedi ki:

  Bayram kardeşim bu yaptığının sevabı çok büyük o çiftliklerde tavuklar sömürülüyor hep çile çekiyorlar. Adeta bir yumurta kölesi ama sen iyi bakarsan hayvan sana duacı olur rahat eder. Toparlanınca sana hergün Allahın bize mucizesi olan yumurta hediye eder sana. :)

 15. admin dedi ki:

  Bu arada bir düzeltme yapıyorum:
  Bayram Yılmaz’ın önceki sorusunda bu ıskartaya ayrılmış tavuklara güvenmeyin demişim ve açıklama yapmamışım. Güvenmeyin dememden sebep yıpranmalarının ölçüsüdür. Yani bazen yıpranmalarına göre iç organlar bile tahrip olmuş olabiliyor. O tahribat yoksa iyi bakımla bir veya iki ayda kendilerine gelirler sorunsuz devam ederler. Ağır tahribat sonucu şunlar olabilir: Ya tekrar hiç yumurtlamazlar ya da ayda bir iki yumurta verirler öyle devam ederler. Birkaç ayda ölenler de var. İyi bakıp zamanla sonucu göreceksiniz. Eskiden biz çok defa ıskartaya ayrılanlardan almışızdır. Yumurta verimliliklerinde bir kusur yoktu. Sadece birinde oldu, ayda en fazla üç tane yumurtlardı.

 16. Bayram Yılmaz - Niğde dedi ki:

  Ben tavuk beslemeye 10 gün önce başladım. Yani biraz acemiyim. Arpa veriyorum yemiyorlar. Bulgur, buğday ve ekmek yiyorlar. Dün pazardan marul, kıvırcık ve maydonoz aldım verdim yemediler. Eskiden babannem yavuklarına yeşillik atınca yemek için birbirini ezerlerdi. Bunlar neden yemez acaba? Daha önce hiç görmediklerinden mi?
  ***
  Bizim tavuklar da arpa yemezdi. En ucuz koyu renkli buğdayı çok severlerdi. Sizinkiler çok fazla yıpranmış. Şimdi daha kendine gelmedikleri belli. Her tavuk yeşillik yemeyi sever. Ekmek ve bulgur hiç vermeyin. Zamanla başka şeyler yemeye alışacaklar.
  Şurada anlattıklarıma göre beslerseniz daha çabuk iyileşirler:
  https://tavuk.devletli.com/tavuklara-civcivlere-ne-yedirmeli

 17. Muharrem Suat Cankaya - İzmir / Çeşme dedi ki:

  Hocam benim tavuklarımdan biri yumurtasını kırıp yiyor. Neden olabilir, nasıl önlerim? Yine, bir tanesi obez konumunda şişmanladı yumurtadan kesildi. Masaj falan yaptım fayda etmedi. Sözde anlıyan birileri “Kes bunu yoksa ölür” diyorlar. Emekli kaptanım hayatım da ilk defa tavuk besliyorum. Amacım tavuk kesip yemek değil, bahçede güzellik olsun, arada bir torunlar geldiği zaman elleri ile folluktan yumurta alıp yemek olsun diye hanımında ısrarı ile…
  ***
  Yumurtayı kırıp yiyorsa beslemeyi yanlış yapıp hayvanların gıdasız kalmasına sebep oluyorsunuz demektir. Çok yemlemek iyi beslemek anlamına gelmez. Diğer tavuk bu yüzden aşırı şişmanlamış olabilir. Eğer tavuk daha önce başka yerde yumurta yeme alışkanlığı kazanmış da olabilir. Her iki durumda da yapacağınız şey, follukta devamlı taş bir yumurta bulundurmak ve tavuk yumurtladığı zaman kırmadan yumurtayı ele geçirmeniz gerekir. Taş yumurtayı gagalayıp sonuç alamayan tavuk o huydan vaz geçer. Ama bu arada beslemede kusurunuz varsa düzeltin. Obez tavuğunuz eğer çok hareket edeceği imkana kavuşmazsa size söylendiği gibi bu gidişle ölecektir.
  Şu üç yazımı okumanızı önemle tavsiye ederim:
  1- https://tavuk.devletli.com/yumurtalarini-yemeleri
  2- https://tavuk.devletli.com/tavuklara-civcivlere-ne-yedirmeli
  3- https://tavuk.devletli.com/toprak-banyosu
  Son sıradaki tavsiye yazım şişman tavuk veya etlik cins tavuk besleyen herkesi ilgilendirir.

 18. Kerem - İzmir dedi ki:

  Ben daha önce şikayetimi size bildirmiştim tavuğum yumurtlamıyor diye ama yuvada yumurta kabuğu buldum yumurtasını kırıyor herhalde yuvada 1 horoz 1 tavuk var ne yapmalıyım acaba?
  ***
  Follukta devamlı taştan bir yumurta bulundurun. Onu gagalayıp dururlar. Kırılmadığını göre göre o huydan vazgeçerler. Gerçek sebep tok tutucu ama besleyici olmayan tek tip yemlerle beslemenizdir.

 19. Berkan - Aydın dedi ki:

  Ben tavukları kuluçkaya yatıracağımda bütün tavukları aynı kümeste kuluçkaya yatırsam olur mu? Birbirleriyle sorunları yok follukları birbirlerininkisiyle karıştırırlar mı acaba? Bir tanesi var diğerlerini cok dövüyor. Sabahları cıkardığım zaman civcivleri olanların civcivlerini öldürür diye korkuyorum. Napmak lazım. Zaten bunlara rahat vermiyor (kendi büyümüş yavruları bunlar) acaba yavrularını napar?
  ***
  Her birinin kendi folluğu olmalı ve folluklar tan aynı yerde yan yana olmalı. Böylece sorun çıkmaz merak etmeyin. Herkes kendi folluğunu bilir.
  Anadoluda yüzyıllardır Hint tavukları eksik olmadığı için, onlardan kırma tavuklar her tarafa yayılmış ve özel bir cins oluşmuş. Dişiler çok kısa ibikli olup çok hareketlidir: Bunlara köy tavuğu diyoruz. Bu cinslerden olan bazı tavuklar çok geçimsiz olabilir. Yapacak bir şey yok. Ayrı besleyeceksiniz.

 20. bayram yılmaz niğde dedi ki:

  Daha önce yazmıştım pazardan ıskartaya çıkmış tavuk almıştım diye, arpa ve yeşillik yemiyorlardı. Üç gün önce dediğiniz gibi esmer buğday aldım onu da yemiyorlar. Sadece ekmek ve bulgur yiyorlar. Bunlara başka ne verebilir? Özel yemlere gücüm yetmez bu aralar. Bana yardımcı olun.
  ***
  Önceki cevabımda ilgili yazımın linkini vermiştim ne yedirmeli oraya bakacaksınız. Bu konudaki soruları da oraya yazmalısınız. Ekmek ve bulgur karınlarını boş yere şişirir, gıdasız bırakır. Hayvanlar zaten çok güç kaybetmiş. Bünyeleri hiç sağlıklı değil onun için ihtiyacı olan şeyi bile hissedemiyor zavallılar. Ekmekle bulgurla yalancı tokluk hissi oluşuyor. Gidiş hayra alamet değil. Her an bir hastalık kapıp ölme riski çok yüksek çünkü gıda alamıyorlar bünyelerinin savunma mekanızması sıfırlarda.
  Ekmeği bulguru derhal keseceksiniz. Aç kalırlarsa o zaman her şeye saldırırlar. Başka çaresi yok. Hayvalarda güçsüzlükten gıdasızlıktan dolayı akıl fikir kalmamış. Biraz aç kalsınlar başka şeyleri o zaman yerler. Yeşillik yemeyen tavuk hayatımda görmedim. Biz de çok ıskarta tavuklar almışızdır ama sizinkiler kadar bünyeleri bozuma uğramış değillerdi. Kim bilir bünyeleri yorulmadan devamlı yumurtlasınlar diye ne gibi ilaçlı yemlerle beslediler. Ama sonunda her şey iflas eder.

 21. Halil Gündoğdu dedi ki:

  pazardan tavuklar ve horoz aldım tavuklar ilk günlerde oldukça iyi yumurluyorlardı ama şimdi yumurtlamıyorlar 7 gün oldu arpa buğday verdim ama hala yumurtlamıyolar.
  ***
  Hep böyle olur. Yeni ortama alışmaları birkaç hafta sürer. Sabredin.

 22. Mustafa - Ankara dedi ki:

  Taş yumurtayı nereden bulabilirim. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum verdiğiniz bilgiler için teşekürler.
  ***
  Kardeşim alçıdan yap işte. Piyasada satılanlar mermerden süs yumurtası ve çok ağır. Hem pahalıdır.

 23. Kamile - Antalya dedi ki:

  Ben civciv almak istiyorum ama bu mevsimde olurmu bilmiyorum, hangi aylarda alınır civciv öğrenebilir miyim?
  ***
  Şimdi tam zamanıdır derim.

 24. Kerem - İzmir dedi ki:

  Tavuğum ilk yumrutasını bugün yaptı çok halsiz neden acaba?
  ***
  Belki ilk olduğu içindir. Madem yumurtlamaya başladı daha iyi beslemelisiniz.

 25. Emre - Manisa, Alaşehir dedi ki:

  Civciv belli bir ergenliğe gelince yani yumurtlamaya baslayacak yaşta olunca ve hiç çiftleşmemiş ise çiftleşmeden yumurtlar mı yoksa çiftleşmesi gerekir mi yumurtlamak için?
  ***
  Horoza ya da çiftleşmesine hiç gerek yok. Normal yumurtlar. Sadece o yumurtalar dölsüz olur, kuluçkada onlardan civciv çıkmaz.

 26. Nuh - Gümüşhane dedi ki:

  civcivlerim 11 şubatta dünyaya geldi yani yumurtadan çıktı acaba ne zaman yumurtlarlar? Tavuklarım köy tavuğu ve hinttir.
  ***
  Ortalama altı ay diyebiliriz. Ağustos sonunda veya eylülde başlayabilirler.

 27. Eda - Bursa dedi ki:

  Tavuklarımız yumurtluyordu bir haftadır yumurtlamıyorlar. Hepsi geçen senenin civcivleri ocak ayı sonunda yumurtlamaya başlamıştılar. Acaba neden yumurtlamıyorlar?
  ***
  Çok iyi bir şey. Tavuklarınız yumurtlamaya ara vermişlerse bünyelerini yeniliyorlar, gençleşiyorlar, kuvvet kazanıyorlar demektir. Buna sevinmelisiniz. Yakında tekrar başlarlar. Yemlemeyle ilgili yazılarımı okuyun şimdi çok daha zengin çeşitlilikte yemlerle besleyin. Devamlı yumurtlamak tavukları fena halde güçten düşürür, hastalıklara hiç dirençleri kalmaz. Ara vermeleri onun için son derece faydalı bir şeydir.

 28. Elif - Bursa dedi ki:

  Tavuklara mısır verirsek yumutadan kesilirlermi öyle söyleyenler var.
  ***
  Sadece tek tip yem verirseniz kuvvetten düşerler, bünye toparlanabilmek için yumurtadan kesilir. Bütün mesele budur.

 29. Serap - Antakya, Hatay dedi ki:

  Çin tavuk denilen ayaklarinda tuyleri olan tavugum var. Sanirim henuz 5 aylik. Bu cinsler ne zaman yumurtlar ve hangi ayda kulukaya yatar? Eğer bir bilginiz varsa..
  ***
  Bence yumurtlamaya bu bir iki ay içinde başlayabilir. Tek başına yaşıyorsa, sadece kendisine ait folluğu varsa sizin yumurtalara hiç dokunmamanız beş altı yumurtadan sonra yumurtadan kesilip gurk olmasını sağlayabilir.

 30. Hüseyin - Ankara dedi ki:

  ***
  Bir sayfaya soru yazıp günlerce bekleyeceğinize diğer sayfaları dolaşsanız aradığınız cevabı ve daha birçok önemli bilgileri bulabilirsiniz.

 31. Hüseyin Ali Tumen - Kuşadası dedi ki:

  İlk önce Allah size sabır versin, inanılmaz sorular alıyorsunuz, sonra bu site için size cok teşekkürler. Size AYAM KETAWA tavugunu sormuştum, bir arkadaşım iki ay sonra ENDONEZYA’ya gidecek sanırım onunla yumurta getirtebilcem.. saygılar..
  ***
  Âmin. Sabretmiyorum gerçi. Çünkü gelen sorulardan yarısından çoğunu siliyorum. :) Gördükleriniz bir şey değil. Kimi okumadan soru sorar, halbuki o sayfada cevabı vardır, kimisi de okur, yine de sorar. Çoğunluk Google’dan geldikleri sayfa hangi sayfa ise oradan ayrılmazlar her soruyu o sayfaya yazarlar sonra da cevap alamazlar. Günlerce bekleyeceklerine sayfaları dolaşsalar hem aradıkları bilgileri fazlasıyla bulurlar hem çok değerli şeyler öğrenirler.
  Ayam Ketawa cinsini inşallah Türkiyede çoğaltırsınız. İlerde bahçeli evim olunca ben de sizden alırım. Ötmelerine hayran oldum.

 32. Mehmet Sait – Denizli dedi ki:

  ”Sabahları geç açılan,tavukların erkenden uyandırılmadığı kümeslerde beslenen piliçlerin de yumurtaya başlamaları bir hayli gecikmeli olur.” diye yazmışsın. sabah yedi gibi açsak geç mi olur?
  ***
  Evet geç olur. Onun yerine yeni bir kümes yap içi tam aydınlık olsun böylece sabahlerı sen açana kadar uyanmış suyunu içimiş bir şeylşer yemiş olurlar.

 33. Tunç - Genç dedi ki:

  Ben Lohmann türü yarka almak istiyorum. Nasıl bulurum?
  ***
  Hiçbir yerde bulamazsınız. Bu cinsler, ligorinler filan artık yumurta endüstrisinde kullanılmıyor. Yeni hibritler var.

 34. Mustafa - İstanbul dedi ki:

  Bnim altı adet tavugum var bunları yirmi gün önce aldım köy tavukları içlerinden sadece birtanesi yumurtluyor digerleri yumurtlamıyor bunun sebebi acaba nedir söyleyebilir misiniz?
  ***
  Yer değişikliğinde 15 – 20 gün ara verirler. Bazen de bünyelerinde yenilikler olması için ara veirler. Bunlar norml şeylerdir.

 35. Muhammet - İstanbul dedi ki:

  Benim siyah bir tavuğum var alalı 2 sene oldu doğru dürüs yumurtlamadı. Nedeni ne horoz olmadığı için mi yoksa?
  ***
  Hayır. Belki tavuk çok yaşlıdır.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.