Tavuklar yumurtlayınca niçin gıdaklar

Tavukların gıdaklamasının en sık görülen sebebi yumurta yapmalarıdır. Yumurtlamasının hemen sonrasında gıdaklamaya başlarlar, diğer tavuklar da eşlik eder ve koro halinde gıdaklarlar.

Öncelikle bunun gayet doğal olduğunu bilmelisiniz. Yumurtlamış bir tavuk “gıt gıt gıt gıt gıt-gıdak” diye bağırmaya başlar, diğerleri de ona eşlik eder ve hep bir ağızdan bağırmaya başlarlar.

Geniş arazisi olan çiftliklerde tavukların doğal ortamda tamamen serbest bırakılarak yetiştirildiği yerlerde görülmüştür ki:
Kendi seçtiği gizli yerde yumurtalarını biriktiren bir tavuk, yumurtasını yumurtladıktan sonra oradan uzaklaşır, başka yerde gıdaklamaya başlar. Bunun sebebinin düşmanları yanıltmak olduğu düşünülüyor. Siz de dikkat ederseniz tavuğunuz folluktan uzaklaştıktan sonra gıdaklamaya başladığını görürsünüz.

Yumurtladıktan sonra yüksek sesle gıdaklamanın yumurta şarkısı olduğunu, yumurtlayan tavuğun gururla ilan etme biçimi olduğunu iddia edenler de var.
Anadolu’dan bir deyimimiz yukardaki iddia ile benzerlik gösteriyor:
“Bir tavuk 20 kuruşluk bir yumurta yaptı diye övünür dünyayı ayağa kaldırır. Bir inek bin liralık bir buzağı doğurur kimseye duyurmaz.”

Sebebi hayati endişeler olabilir. Çünkü yumurtalar tavuklar için çok değerlidir. Nesillerini devam ettirmenin tek yoludur. Hint türleri dışında tavuklar genelde küçük guruplar halinde yaşayan, sosyal hayatları olan hayvanlardır. Birbirlerini tehlikelerden uyarmak gibi özellikleri vardır.

Belki de tavukların zikridir, duasıdır bilemiyoruz.

Bağıran tavukları susturmak için ne yapılabilir? – En sevdikleri yiyeceklerden verirseniz derhal susarlar!


Kategori: Haber - Bilgi, Yumurta Tarih: 17 Nisan 2010

Etiketler:

'Tavuklar yumurtlayınca niçin gıdaklar' hakkında sorular, açıklamalar

 1. hasan dedi ki:

  benimde 2 tane tavugum var cinsleri Legorin ve Orpington.
  2 tavugumda yumurtladıktan sonra ve önce hiç ötmüyorlar acaba bi sorun mu var diye korkuyorum ama öterlerse komşularda rahatsız olur diye hep kendimi avutuyorum ötmemelerinin sebebi ne olabilir?
  ***
  Orpingtonlar terbiyeli, sakin, efendi hayvanlardır. Diğeri de onun huyunu kapmış olmalı. :)

 2. Berkan Aydın dedi ki:

  Ama bizimkiler yumurta yaptığı yerin başında gıdaklamaya başlıyor yumurta yapmadan önce ve sonra gıdaklıyorlar hepsi.

 3. Zafer - Sinop dedi ki:

  Bizim de tavuklar çıkardığı yerde bağırıyor genelde bu sayede buluyoruz yerlerini.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.