Ölü civcivin çöplükte dirilişi

Böyle olayları birkaç kişiden daha duydum. Peki insanlar niçin çöpe civciv atar?

İstanbul’dan Nevin hanım geçen haziran ayında çöp konteynırında civciv bulmuş. Civcivi kutuya koyup çöpe atmışlar. Nevin hanım onu büyütmüş kocaman horoz olmuş.

Böyle olayları birkaç kişiden daha duydum. Peki insanlar niçin çöpe civciv atar?

Mesele şudur: Civciv bakımını bilmeyenler soğukta tutuyor. Henüz birkaç günlük civcivler en küçük serinde bütün hayat faaliyetlerini kaybeder. İyice kontrol etseniz görürsünüz ki nefes alma yok, kalp atışı yok, hiçbir şey yok. Kesin ölmüş dersiniz. Aslında ölmemiştir.

Civciv öldü diye çöpe atarlar. Veya sokağa atarlar. Gün içinde ısı yükselince civciv dirilir. Bulanlar alır besler.

Nevin Hanımın horuzu

Nevin Hanımın horuzu

İşe Nevin Hanım’ın Ligorin horozunun hikâyesi bu. Resmini görüyorsunuz. Bahçedeki kedilerle kavga ede ede her zaman ibiği yaralanıyormuş.


Kategori: Sağlık Tarih: 26 Ocak 2012

Etiketler: | | |

'Ölü civcivin çöplükte dirilişi' hakkında sorular, açıklamalar

 1. İsmail Tezyürek - Çorlu dedi ki:

  Allah razı olsun Nevin hanımdan, pazarlarda civciv satıyorlar yerimiz yok alamıyoruz veya alsak bakmak zor diyoruz vebali var. Pazarda bakıyorum ufacık 3 yaşındaki çocuk başında ağlıyor annesi alıyor bakıcak mı? 2 saat sonra kapı kapı geziyor.. ister misiniz aldık çocuğa ama bakamıyoruz çok bağırıyor sonra bulamazsa bir yere bırakıyor cami avlusuna bırakılan bebekler gibi.. Bu şekilde binlerce civciv ölüp gidiyor.. Resimdeki horozumuz çok şanslı dilerim insanlarımız daha sağduyulu olsun. hayvanları alıp sonra öldü diye çöplere atmasınlar…

 2. Orhan - Bursa dedi ki:

  Ben böyle 10 tane hayvan gömdüm nerdeyse ama ölü gibi duruyordu kaskatı kesilmişti, nefes almıyordu ve iyice büzüşmüştü. Yani benim gömdüklerim canlı mıydı? (havalar soğuktu)
  ***
  Soğuğa gerek yok, biraz serinde bile ölebiliyorlar. Eğer çok fazla saatler geçmemişse ısıttığınızda kesin dirilirler. 35 derece sıcaklıkta.

 3. Arda - Yalova dedi ki:

  Ben hobi olarak kuluçka makinesi yaptım 12. gün 1 tane civcivim yanlışlıkla kırıldı. içi sarı kahverengi beyaz sert şeklindeydi. sanki haşlanmış yumurta gibi ama sıvı şeklinde. acaba ne oldu sitede çok yer aradım ama mesaj atılan bi yer burası. yardımcı olursanız sevinirim çok acil yoksa içindekilerin hepsi öylemi.
  ***
  Hepsi öyle olabilir. Civciv böyle oluşuyor. içinde minik bir civciv embriyosu varsa sorun yok demektir. Biraz araştırın resimler bulun kaçıncı günde ne halde oluyor bunları öğrenin.

 4. İsmail - Yalova dedi ki:

  Bakamıyorsan alma kardeşim pazardan civciv felan çocuk ağlıyor diye alıyorsun ama; oda bir can ölüyor gidiyor .Sonra çocuk o civcivin arkasından başlıyor ağlamaya .Ne değişti ee gene ağlıyor çocuk, bu yüzden civciv alıp bakmayı beceremiyecekseniz LÜTFEN CİVCİV ALMAYIN.

 5. Durali Kiraz, Ankara dedi ki:

  Bazen civcivi eve sıcak bir yere alıyoruz ve bekliyoruz, belki canlanır diye. Ancak bu beklemeyi de en fazla 3-4 saat sonra canlanma yoksa bitirmemiz lâzım. Eğer hâlâ öldüğüne emin olamıyorsak bir bıçakla hayatını kesin sonlandırıp öyle çöpe atmalıyız. Galiba en insancıl olanı bu olur. Ve besleyemeyecek kişilerde lütfen civciv almasın, yazık etmesin.
  ***
  Niçin çöpe atıyorsunuz? Güzelce toprağa gömün. Bizim buralarda toprak yok diyecekseniz öyle yerlerde civciv alıp beslemek zaten olmaması gereken bir şey. Bunlar oyuncak değil ki..

 6. Baran Gökçe, Mardin dedi ki:

  Siz hep öldüklerinden bahsediyosunuz. ben kendi aldığım civcivleri evde sıcak bir ortamda ortalama 1 ay besliyorum. sonra belirli bir büyüklüğe geldiği zaman bahçeye salıyorumb bir sorun da çıkmıyor. asıl sorun beslemeyi bilmek. civciv yumurtadan çıktıgı andan itabaren anesinin yanında en az 15 gün kalmalıdır sonra alabilirsiniz.

 7. İsmail, Yalova dedi ki:

  Baran bey civcivlerin 1 ay bile olsa evde bakılmaması gerekiyor. Her zaman kümesinde ve sıcak biyerde olması gerek, evde olması bence yanlış bir şey. Bir başka konuya dağa değinirsek anaç tavuğun yanından kafanıza göre bir süre belirleyip civciv almanız hiç doğru değil. Anaç yavruları ne zaman terk ederse ozaman alabilirsiniz. Bu da en az 30-35 gün sürer.
  ***
  Baran Bey biraz karışık yazmış ama haklı. Şöyle ki, anasız civcivler kesinlikle evlerde kutuda ampülle ısıtılan kutularda bakılmalı. Ama anası olan civcvler dediğiniz gibi analarından ayrılmamalı.

 8. İsmail, Yalova dedi ki:

  Pazar civicvi bakmadığım için pek anlamam evde bakmadan. Yanlış anlamayın bakılmaz derken onu kastetmedim yani. Benim baktığım civcivlerin anaçları var.

 9. Cumaali, Niğde dedi ki:

  Evet benim de civcivim var ölecek gibi idi ama sobanın yanına koydum ve canlanıverdi.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.