Gerçek organik yumurta nasıl elde edilir

Organik yumurta üretimi için öncelikle uygun bir arazi olması gerekiyor. Kapalı yerlerde organik yumurta elde edemezsiniz.

Verimli toprakları olan, yeşilliği bol ve dağlık tepelik yerlerde “tamamen özgür” olarak yetiştirilen, kış mevsimi dışında yem verilmeyen tavukların yumurtalarında hem bedensel hem manevi dertlerinize hiç ummadığınız şekilde şifa bulabilirsiniz. Gerçek organik yumurta budur ve ancak bu şekilde elde edilebilir ve kışın olmaz.

Organik yumurta üretimi için öncelikle uygun bir arazi olması gerekiyor. Kapalı yerlerde organik yumurta elde edemezsiniz. Doğal yiyeceklerle besleseniz bile o yumurtalar asla organik değildir. Milleti kandırmayın vebale girmeyin. Hem dağlık tepelik hem bol yeşillikli ve tavuklar açısından neredeyse sınırsız genişlikte bir arazi olmalı.

Organik yumurta üretiminde tavuk cinsi de çok önemlidir çünkü en önemlisi, her tavuk fazlaca araştırıcı olamaz; çok araştırıcı çok meraklı cins tavuklar gerekiyor. İkincisi, herhangi bir vahşi hayvana karşı hem ürkek hem çok hareketli olması şarttır ki kolayca av olmasın. Hatta biraz da uçma yeteneği olsun. Üçüncüsü, her türlü hava şartlarına karşı dayanıklı olsun. Yani en uygun cins, tek kelimeyle ligorindir. Yalnız, uzun ibikleri yüzünden Konya ve Erzurum gibi kışları aşırı soğuk geçen bölgeler için pek uygun değildirler; buralara kısa ibikli köy tavukları uygundur. Beyaz ligorinler yırtıcı hayvanların ve hırsız insanların fazlaca dikkatini çekebileceğinden dolayı kahverengi ligorinler daha iyi olur.

Kışın da yumurta istiyorsanız yeni hibtrit cinslerden gerekiyor. Safkan yumurta tavuklarının çoğu kışın yumurtlamaya ara verir, yeni hibritler kışın da devam ediyor. bu konudaki yazıma bakabilirsiniz:
» Golden Comet ve Red Star tavukları gibi kendi hibritini yap!
Yalnız, kış boyunca doğal arazilerde ihtiyaçları olan gıdalar bir hayli azalır. Onun için kasım – nisan arasında düzenli yemlemelisiniz; böyle olunca da o yumurtaların organik olmalarının kalitesi düşer.

Piyasada organik yumurta diye satılan yumurtalar gerçekten organik midir? Organik olabilmesi için kesinlikle gereken şart, insanların tavuklara hiçbir şekilde yiyecek vermemeleridir, tavukları yeşilliği bol olan dağlık tepelik çok geniş bir arazide “sınırsız serbest” bırakmaktır. İşte gerçek organik yumurta ancak ve ancak bu şekilde elde edilebilir.

İlaç verilen, aşılanan tavuklardan organik yumurta olmaz mı? Bir bölgede nesilden nesile iyice yer etmiş tavuklarda aşı gerekmez çünkü bağışıklı sistemleri o bölgedeki tüm hastalıklara karşı iyice kuvvetlenmiştir. Başka yerlerden gelebilecek kuş gribi gibi hastalıklara karşı aşılanmaları ise şarttır. Yoksa hepsi telef olur gider. Aşı şart ama yem ve vitamin verilmemeli.

Köy yumurtaları organik değil mi? Yurdumuzda çoğu köylük yerlerde tavuklar açıkta yetiştirilir, sahipleri ancak buğday vb. tahıllardan verir ama tavuklar yetinmez, bol bol gezinirler bünyeleri neye ihtiyaç duyuyorsa onları arar bulurlar. Bu tavukların yumurtalarına organiktir denebilir.

Organik yumurtanın önemi ve faydası: Tavuklar dünyanın en meraklı yiyecek araştırıcılarıdır. Devamlı keşif gezisine çıkarlar, çeşitli türlerden bitki, böcek, larva vesaire bulup yerler, değişik türden topraklar keşfederler ve oralara tekrar tekrar giderek topraktan bile yerler. Bazı şeylerde çok seçici ve çok açgözlü davranırlar. Sonuçta, doğal ortamlarda özgürcü gezip dolaşan tavukların yumurtası bence ana sütünden bile daha şifalıdır. Ana sütü bir canlının hayatının devam etmesi için en güzel şeylere sahiptir. Tavuk yumurtası ise, “bir canlının yoktan var olması için” gereken şeylere sahip. Düşünün; bir civcivin gözleri, kemikleri, tüyleri, beyni, gagası, derisi, bütün iç ve dış organları.. ve “bağışıklık sistemi” bir yumurta içinde üç haftada hiç yoktan tamamlanıyor. Dolayısıyla yumurta deyip geçmeyelim, çok faydalı bir gıda maddesidir. Tabii ki “gerçekten çok faydalı olabilmesi için” o yumurtayı yumurtlayacak tavuğun neler yiyeceğine kendisinin doğal ortamda gezip karar vermesi gerekir ki o yumurtalar gerçekten şifalı olabilsin. Doğal ortamda tamamen özgür dolaşan, özgürce beslenen tavukların yumurtalarının civcivlerinin bağışıklık sistemlerinin son derece sağlıklı, son derece güçlü olduğu bilimsel olarak tespit edilmiştir. İnsanlar tavukları hangi yiyeceklerle beslerse beslesin, engin doğada kendi yiyeceğini kendisi seçen tavukların seçtiği kadar gerekli maddeleri bir araya getiremezler çünkü bilmeleri mümkün değil. Bu, doğanın bir sırrı.


Kategori: Sektörel-Ticaret Tarih: 25 Kasım 2010

Etiketler: | |

'Gerçek organik yumurta nasıl elde edilir' hakkında sorular, açıklamalar

 1. snecer dedi ki:

  hocam benim tavuklarım var bodrum da besliyorum bide arsa var tabiki buğday mısır verioumda bol bolda yeşillik veriyorum sonra arada bir çıkartım otlatıyorum. daha 8 aylıklar. biri tavuk biri horoz. yazın yumurtlamaya başladı tavuk eylülün 19 unda yumurtlamayı kesti daha sonra ekim 19da yine başladı bir 10 tane yumurtladıktan sonra yine kesti yumurtlamayı. birde ben bunlara et veriyorum etide çok seviyorlar bide bir ara horoz hastlandı ama sonradan ilaçla falan kurtardı eskisinden daha sağlıklı şimdi. hocam benim tavuklarım sizce iyi besleniyorlarmı? (bide ben bunları civcivken aldım)
  ***
  İyi beslemek başka, şifalı yumurta vermeleri başka. Seninkiler yeterli besleniyor tamam bunda pek sorun yok. Yine de yumurta yaptığı sıralar özel yumurta yemi vermelisin ki tavukcağız kaybettiği kuvveti çabuk toplayabilsin. Benim yukardaki yazımda anlatmak istediğim şey tavukların gıdasız kalıp kalmaması değil, gerçek organik yumurta olayı. Bunun için tavukların çok çok geniş bir arazide devamlı serbest dolaşabilmeleri gerekiyor. Gerçi tavuklar için çok tehlikelidir ama başka türlü organik yumurta elde edilemez.

 2. snecer dedi ki:

  hocam aynı tavuğun 2 yumurtası hangisinin daha organik olduğu belli olurmu?
  ***
  Farklı yerlerde farlı şartlarda yaşayan tavukların yumurtaları arasındaki fark açısından sordun herhalde.
  Organik olmasa bile, çeşitli yiyeceklerle, yeşilliklerle filan beslenen tavukların yumurtaları çok lezzetli oluyor. Marketlerde satılan ucuz yumurtalar onlarla kıyaslanamaz bile. Lezzet farkı çok büyük, herkes anlar.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.