Orpington Tavukları

Orpington tavuklarını İngilizler türetmiştir. Hem yumurtası için hem tavuk eti üretim alanlarında yetiştirilebilir. Hareketli oldukları kadar uysaldırlar da..

Orpington tavuklarını İngilizler türetmiştir. Hem yumurtası için hem tavuk eti üretim alanlarında yetiştirilebilir. Hareketli oldukları kadar uysaldırlar da.. İri cüsseli olmaları, hoş görünümleri, zengin renk çeşitleri ve yumuşak hatları Orpington türünü cazip kılmakta. Bu sebeplerden dolayı, etinden yumurtasından ziyade (güzel ve ilginç görünümlü olduklarından) hobi için beslenen tavuklar sınıfına girerler. Bu açıdan tercih edilmeleri (batı ülkelerinde) gün geçtikçe artıyor. Kuru ve çayırlık alanları severler.

En popüler orpington tavukları boz (sarımsı, devetüyü rengi) olanlarıdır. Buff denen boz orpingtonlar iyi kuluçka tavuklarından olmalarıyla da övülüyor. Siyah ve mavi renklileri nadirdir.

Tarihte Kökenleri:
Orijinal orpington tavukları ilkin siyah olup 1887’de William Cook tarafından geliştirildi. Minorka, Langshan ve Plymouth Rock cinslerinden çaprazlama melezlemelerle bu yeni hibrit türü elde etmiştir. William Cook yeni türe isim olarak Kent’teki memleketinin (doğum yeri olan kasabanın) ismini vermiş. İlk Orpington tavuklarının görünüşleri Langshan tavuklarına çok benzeyip siyah idiler.

1889 – 1905 yılları arasında W. Cook ayrıca beyaz, boz ve mavi renkli Orpington cinslerini geliştirdi. Bu hayvanlar yumurta kapasiteleri ile meşhur idiler.

ingiliz-tavuklari-12 ingiliz-tavuklari-9 ingiliz-tavuklari-7 ingiliz-tavuklari-5

Görünümleri, fizik yapıları
Kafaları ve ibikleri küçük, kuyrukları kısadır.
Horozları 4 kilo olabilmektedir. Tavukları ortalama 3,5 kilo civarında ağırlıktadır.
Bol ve sık lifli tüyleri bu tavukları bayağı iri gösterir.
Yumuşak görünümlü sık tüyleri neredeyse ayaklarının tamamını gizler.
Tüylerinin sık ince bol lifli olması dolayısıyla Orpingtonlar soğuğa dayanıklıdır.
Kanatları kısa ve küçük olduğundan bahçe çitlerinin yüksel olması gerekmez. Uçamazlar.

ingiliz-tavuklari-4

Orijinal renkleri kabul edilen siyah, beyaz, boz ve mavinin yanısıra günümüzde çok çeşitli renklileri mevcuttur. Kırmızı, kahvererengi tonları bazı renklerle karışık benekli ve kırçıllı da olabiliyorlar.
(Benim boz diye Türkçeye çevirdiğim sarımsı renk İngilizcede “buff” olup sözlüklerde “devetüyü” diye geçiyor. Resimde gördüğünüz sarımsı rengin daha koyu ve biraz kızıla çalan tonlarında olan orpingtonlar da birkaç web sitesinde “buff” diye adlandırılmış.)

ingiliz-tavuklari-11 ingiliz-tavuklari-10

Bantam (cüce) çeşitleri de mevcuttur ancak çok da küçük değillerdir. Üst fotoğraflarda soldaki büyük buff, sağdaki bantam siyah orpingtonlardır.

Davranış Özellikleri
ingiliz-tavuklari-6İnsana yakın davranırlar, yabanilikleri yoktur. Oldukça uysal bir yapıya sahip Orpington tavukları küçük çocuklu aileler için uygun evcil hayvanlardandır. Son zamanlarda Avrupa ve Amerika’da popüler olup tercih edilmeleri günden güne artıyor. Diğer kümes hayvanlarına göre daha zeki olma özellikleri görülen bu tavuklara bazı oyunlar numaralar öğretilebilmekte. Ayrıca ismini çağırınca gelmeyi de öğrenirler.

Yumurta Verimi ve Kuluçka Özellikleri
Orpingtonların yumurta verimi yılda 110 – 160 kadardır. Kışın yumurtadan kesilmezler. Gurk olabilmeleri diğer ağır yumurta tavuklarınınkinden daha sık gerçekleşir.


Kategori: Irklar Tarih: 07 Mayıs 2009

Etiketler: |

'Orpington Tavukları' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Ali Geygel dedi ki:

    Orpington tavuğu yumurtası temin etmek istiyorum yardıcı olur musunuz?
    ***
    Alım satım için bu şekilde arama yapmayın. Tavuklarla ilgili iyi bir forum sitesi bulun oraya üye olun, oradan tanıdığınız güvenilir kişiler olacaktır. Onlardan hem gereken bilgileri edinirsiniz hem istediğiniz hayvanları onlardan uygun fiyata ve kandırılmadan satın alabilirsiniz.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.