Plymouth Rock

Plymouth Rock tavukları Amerika’da türetilmiş. Ortaya çıkarılmasında Dominik, siyah Java, Koşin, Malay ve Dorking türleri kullanıldığı iddia ediliyor (fakat hiçbir kesin bilgi yok). İlk oluşturulması ve tanıtımı 1800’lü yılların ortalarında olmuştur.

İlkin hem eti hem yumurtası için çok fazla rağbet görmüş . İlk Plymouth Rock tavukları karyağdılı desenli tüylüymüş. 1920’lerde etlik tavuk endüstrisinde seri üretimlerde ilk tür olduğu söyleniyor. Daha sonra 2. dünya savaşından sonra beyaz Plymouth Rock (dişileri) hibrit etlik tavuk üretilmesinde beyaz Cornish horozları ile melezleştirilerek kullanılır olmuş.

Başlıca özellikleri: Soğuğa dayanıklı ayrıca et ve yumurta verimi yüksek (yılda 200 yumurta ve 3 – 4 kg ağır cüsse). İri yapılı, uzun ömürlü olurlar. Gerçek tür rengi resimdeki gibi karyağdılı desenlidir. Başka renkleri dünyada nadir bulunuyor. En çok karyağdılı esas çeşidi ve beyaz çeşidi yayılmıştır. Dişisi de erkeği de uysal, çevredeki canlılarla iyi geçimlidir. Tavuklar (eğer şartlar uygunsa) sık sık gurk olur, civcivlere iyi annelik yapar. Ligorin ve Rhode island red gibi hareketlidirler. Açıkta serbest özgür yetiştirmeye uygundurlar. Civcivleri hızlı büyür piliç olduklarında iyice etlenmiş olurlar.

Plymouth Rock - tavuk Plymouth Rock - horoz
Plymouth Rock – tavuk ve horoz, türünün en doğru örnekleri

Hangileri damızlık olarak seçilmeli? Bu tavsiyeler beyazları için de geçerlidir. Derisi ve ayakları sarı olmalı. Kırmızı yüzlü, kulak lobları kırmızı, gaga genelde açık sarı. Gözler kızılımsı bal rengi. İbikler düz, orta büyüklükte (dişilerde oldukça kısa). Kuyruk horozda da tavukta da kısa olur; dimdik değildir biraz eğiktir. Tavukların (yani dişilerinin) ayakları sarı, göğsü geniş olmalı – bu başlıca dikkat edilmesi gereken özelliklerdendir. Dar yapılı tipler ve sarı olmayan ayaklar gerçek ölçülerin dışındadır – muhtemelen başka türlerle melezlenmiştir. Veya nesilden nesile damızlık seçimine dikkat edilmezse birçok temel özellikleri kaybolur. İnsan yapımı özel türlerde damızlık seçiminde dikkatli davranmak çok büyük önem taşıyor.

Hibritlerde Plymouth Rock türünün kullanılması: Klasik karyağdılı türü hibrit yumurta tavukları için, beyaz türü hibrit etlik tavuklar için kullanılır. Her zaman dediğim gibi herkes kendi özel hibritini oluşturabilir. Hibritlerin özelliklerinin kalıcı olmadığını, hibritleri ortaya çıkardığınız ana baba bireyler hangi türlerdense daima ayrı ayrı yetiştirip onların çiftleşmesinden tek nesil hibrit türler elde edebileceğinizi unutmayın. Yani ortaya yüksek kaliteli bir hibrit çıkarmışsanız onun annesini babasını ayrı ayrı türler olarak ayrıca devam ettirmek ve onların melez yavrularını tek nesil olarak hibrit bilmek zorundasınız.

Çocuklu ailelerde evcil hayvan olarak Plymouth Rock: Koşin ve Orpington gibi uysal, güvenli, zararsız, cana yakın, gerektiği gibi evcilleşebilen nadir türlerdendir.

Çok özel türlerden biri. Yukarda saydığım bütün özelliklerinden dolayı Plymouth Rock değer verilmesi gereken türlerdendir. ABD ve İngiltere’de sırf bu türün yetiştiriciliğini yapıp geçimini sağlayan insanlar var. Damızlık seçiminde çok dikkatli davranırsanız, tavuk sever çevrelerde bu özelliğinizle tanınırsanız müşteriler her yerden gelir sizi bulur.

Beyaz Plymouth Rock

Beyaz Plymouth Rock tavuk Beyaz Plymouth Rock horoz
Beyaz Plymouth Rock tavuk ile horoz

Yumurta veriminde diğeriyle aynı olsa da et verimi ve civcivlerin çabuk büyümesinde daha elverişlidir. Dişileri çeşitli etlik hibritlerin oluşturulmasında damızlık olarak kullanılır. Günümüz tavuk endüstrisinde bütün dünyada en çok beyaz Plymouth Rock horozları ile beyaz Cornish tavuklarından oluşturulan hibritler kullanılıyor. Bu hibritlere Cornish Rock denir.

Marketlerimizdeki tavuk etleri: Kesilip yenilecek hibritleri oluşturacak damızlık horoz ve tavuk civcivleri yurtdışından ithal ediliyor. O civcivler safkan beyaz Plymouth Rock ile beyaz Cornish civcivleri midir yoksa onlar da ayrı bir melezlemeye tabi tutulmuş mudur bilmiyorum. Burada onlar büyütülüyor, erginleştiklerinde çiftleştiriliyor, yumurtalarından civciv çıkarılıyor.. İşte bu son civcivler etlik civcivlerdir. Anormal hızla büyümelerinde kimyasallı özel yemlerin büyük rolü var. Bunların etini sık sık yiyen insanlarda her türlü kanser ve hormanal hastalıklar, ayrıca ciddi psikolojik sorunlar başgösterir (uyku düzensizliği, anksiyete bozuklukları, obezite, depresyon, panik atak ve çocuklarda hiperaktif olma bozukluğu). Onun için marketlerden asla tavuk eti ve yumurtası almamanız sizin ve çocuklarınızın sağlıkları için kesinlikle şart. Civcivlerinize de asla etlik civciv yemi yedirmemenizi tavsiye ederim.

Etlik civcivleri doğal yemlerle doğal usullerle besleyerek sağlıklı bir şekilde ergin hale getirebilirseniz onların yeni nesillerinden beyaz Plymouth Rock ve beyaz Cornish türlerini elde edebilirsiniz. Bu çok zor bir iş. Gerçi daha ilk nesilde türler ayrılmaya başlıyor ama her iki türün standartlarını bilmek, damızlıkları ona göre dikkatle seçmek ve birkaç nesil üstünde durmak lazım.


Kategori: Irklar Tarih: 04 Haziran 2012

Etiketler: |

'Plymouth Rock' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Mehmet Salih dedi ki:

  Plymouth çok iyi bir cins, yumurtacı, kuluçka kabiliyeti mükemmel ve çok iyi korumacı bir anne olurlar.

 2. Berkay, Trabzon dedi ki:

  … …
  ***
  Lütfen sorularınızı alakasız sayfalara yazmayın. Sayfaları dolaşsanız her şey var.
  İşte sayfası: https://tavuk.devletli.com/light-sussex-layt-suseks-yetistirmek


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.