RIR (Rhode Island Red)

Ülkemizde bunlardan hem gerçeklerinden hem alt nesil hatlarından var. Bir de Rhode Island Red tavuklarından elde edilen bambaşka hibrit yumurta tavukları var. Hepsine yanlış olarak aynı isim veriliyor. Hem etinden hem yumurtasından faydalanılan çift amaçlı cinslerin en fazla yumurta yapanıdır.

Ülkemizde bunlardan hem gerçeklerinden hem alt nesil hatlarından var. Bir de Rhode Island Red tavuklarından elde edilen bambaşka hibrit yumurta tavukları var. Hepsine yanlış olarak aynı isim veriliyor. Rhode Island Red bütün dünyaya en fazla yayılan tavuk cinsidir. Hem etinden hem yumurtasından faydalanılan çift amaçlı cinslerin en fazla yumurta yapanıdır.

Yeni hibritlerdeki önemi
Hibrit yumurta tavuğu oluşturmada Rhode Island Red “horozları”nın kullanıldığı söyleniyor. Hibritlerde yüksek yumurta verimi özelliği babadan gelirmiş (kesin bir bilgi değil).

rir gerçek cinsiGerçek Rhode Island Red tavuklarının özellikleri
1830’larda ABD’de kızıl Malay, Cochin ve kahverengi Ligorinlerden türetilmiştir. Yetiştirilme amaçları hem eti hem yumurtası içindir. Et çokluğu ve lezzet açısında etlik olmada en iyi kaliteli tavuklardan biridir. Yumurtlama verimleri hemen hemen Ligorinlerden farksızdır. Yetişkinlerinin ağırlıkları beslenme ve hareket şartlarına göre 3 – 4 kilo arasında değişir.

Beden yapıları iridir. Renkleri kızılımsı koyu kestane rengi olur. Tüyler sert, vücuda yapışık gibidir. Tavuklarının da tüyleri parlak olur. İbik düz ibiktir. Soğuk havaya dayanıklılıkta çok iyidirler. Her türlü arazi şartlarına mükemmel uyumlulukları vardır. Açıkta kalsalar aç kalmazlar. Hastalıklara dirençleri yüksektir. Evcil hayvan olmada en iyi tavuklardandır, neredeyse köpekler kadar sahiplerine alışırlar sahiplerini severler. Gurk olma, kuluçkaya yatma özellikleri fena değildir.

Genel özellikler hakkındaki bilgiler çelişkili
Horozlarının uysallığı / veya tam tersi saldırganlığı ve gurk olma kuluçkaya yatma özellikleri hakkında her kaynaktan farklı farklı bilgiler bulabilirsiniz. Sebebi doğal safkan olmaması, üç ayrı cinsin genlerini taşımalarıdır. Böylece her nesilde dış görünüm farklı görünmese bile davranış özelliklerinde bir hayli farklılıklar olabilir. Biri diyor ki Rhode island red çok iyi kuluçka tavuğudur onun üstüne başka tavuk tanımam, başka biri ise hiç gurk olamayacaklarını iddia ediyor. Kimi insanlar horozları uysaldır küçük çocuklar için iyi evcil hayvandır der, kimileri tam aksini iddia eder.

Rhode Island Red’i oluşturan üç cinsin ikisi sık gurk olmalarıyla biliniyor. O halde kolayca gurk olması gerekiyor. Bununla beraber cinsi oluşturanlar nasıl başarmışlarsa ligorinler gibidir; kolay kolay gurk olmaz, yumurtadan kesilmez. Genelde böyledir. Ama bazı nesillerde Malay ya da Cochin karakteri ağır basıyor olmalı ki iyi gurk tavuğu olduğuna şahit olanlar az değil.

Bizim beslediğimiz tavuklar arasında (80’li yıllarda) horozları en saldırgan en sinirli olanlar Rhode Island Red idi. Ben bunların horozları kadar agresif başka cins görmemişimdir. Kendi sahibini tanımayıp zarar vermeye çalışmada bu özellik ne Malay’da vardır ne de Ligorinlerde. Koşinlerde ise hiç olmadığına göre, ya farklı cinslerden oluşan insan yapımı cinslerde karakter dejenerasyonu oluyor ya da Rhode Island Red cinsini oluşturmada söz konusu üç cins dışında başka cinsler de kullanılmıştır. Nitekim bu konuda bazı iddialara göre ilk elde edildiği zaman sadece üç cins kullanılmamış. Başka cinslerin genleri de karışmış.

Bu çok farklı tanımlamalara ve farklı iddialara başka bir sebep de günümüzde sadece tek tip bir Rhode Island Red cinsinin olmayışıdır. Orijinal cins halen mevcut olup bunun dışında birkaç farklı nesil hatları var. Daha hafif olanlarında horozlar daha agresif olup tavuklarında gurk olma ligorinler kadar zordur diyebiliriz. Farklı nesil hatları ise belki başka cinslerle çiftleştirilmeden kendiliğinden ortaya çıkmış olabilir. Çünkü ne de olsa farklı üç ana cins söz konusu. Dolayısıyla, bunun gibi insan icadı tavuk cinslerinde, başka cinslerle çiftleştirilmeseler bile zamanla kendiliğinden farklı nesil hatları çıkabiliyor. İnsan icadı cinslerin özelliklerinin aynen devam ettirilebilmesi için cinsin standartlarının iyi bilinerek damızlık seçiminde büyük titizlik gösterilmesi çok daha fazla önem taşıyor.


Kategori: Irklar Tarih: 21 Şubat 2011

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.