Sekiz aylık gelişmedeki halleri

Civcivler büyüdü. Şimdi 7 ay geride kaldı. 8 aylık oldular diyebiliriz. Bu sürede İsmail Bey neler yaptı, nelerle karşılaştı, bunlarla ilgili birkaç soru sordum. Aşağıda soruları cevapları okuyabilirsiniz.

Çorlu’dan İsmail Bey aylarca uğraşıp yaptığı kümesinde tavuk yetiştirmeye civcivlerle başlayacaktı. Sonra civciv almaktan vazgeçti iki gurk tavuk aldı, yeterli sayıda yumurta topladı. Tavuklar yer yadırgamayıp kuluçkaya yatmaya devam etti, civciv çıkardılar. Şimdiye kadar o civcivler yetişkin hale geldi. İsmail Bey’in şansına civcivlerin çoğunluğu tavuk oldu. Bu pek rastlanılmayan bir şey. Ben civcivlerden tavuk çıkma ihtimalinin 4/10 (onda dört) gibi olacağını düşünüyordum.

Şimdi 7 ay geride kaldı. 8 aylık oldular diyebiliriz. Bu sürede İsmail Bey neler yaptı, nelerle karşılaştı, bunlarla ilgili birkaç soru sordum. Aşağıda soruları cevapları okuyabilirsiniz.

— Tavuklarla uğraşmayı niçin düşündünüz? Eskiden beri istediğiniz bir şey miydi yoksa sağlıklı beslenme ihtiyacınız için mi?

— Küçüklüğümde balkonumda ve ortak bahçede civciv alır beslerdim. Ancak okul, iş güç derken apartman hayatında olmadı ancak emekli olunca ilk fırsatta hayalimi gerçekleştirdim. Hem hayalim, hem de sağlık beslenme yumurta olayı. Şu an emeklerimin karşılığını alıyorum.

— Hazır civciv değil iki gurk tavuk aldınız ve yumurta topladınız. Yumurta toplarken ne gibi şeylere dikkat ettiniz? Tavuk ırkına önem verdiniz mi? Yumurtaların taze, kuluçka için temiz ve yeterli büyüklükte olmalarına dikkat ettiniz mi? Sonuçta yumurtaların hepsinden civciv çıktı mı?

— Tavukları aldığımda biraz panik yaptım yumurta bulamıycam diye, ancak şanslıydım köyde bu işi yapan bahçesinde organilk amaçlı tavuk besliyen güzel tavuk cinslerinin olduğu bir kişiden aldım. Yumurtaların hepsi günlüktü. Hatta saatlik, bazıları yeni yumurtlanmıştı. Yumurtaları veren kişi hepsini tek tek ışığa tutdu döllü olanları ve orta büyüklükte olanları ayırarak verdi. Tabii ki hepsi temizdi. Yumurtaların hepsinden civciv çıkma olayına gelince kırçıllı anneden sanırım 13 adet yumurtadan 11 sağ çıktı. İkisini oluşumda soğutmuş ve ölmüş. Diğer beyaz fazla gezindi tam yatmadı. Onun da 13 taneden 8 adet çıktı. 4 tanesi oluşumda ölmüş bir tanesi cılk çıktı.

— Civcivler büyürken ölümler oldu mu? Olmadıysa geçici hastalıklar oldu mu, hastalıklar olduysa nasıl mücadele ettiniz?

— Civcivler büyürken ilk ölüm iki siyah civciv vardı birini kırçıllı anne kabullenmedi ve onu öldürdü. Diğerini kabullendi 2 tanesi de doğdukdan 2 gün sonra ölmüştü . Uzun zaman ölümler olmadı. 5 aylık olana kadar o ara köyde bir hastalık oldu ve gezen tavukların çoğu telef oldu. Ben sularına devamlı elma sirkesi koyuyordum. Ama hastalık olunca kümeste bir iki tanesinde başladı. Olayı tabii ki sizinle paylaştım, artı veterinere gitdim. Vetakoksin antibakteriyal sularına verdim. Hemen tesirini gösterdi ölüm olmadan kurtardım.

— Tam yetişkin oldukları sırada iki veya üçü öldü. Bu ölümlerin sebebini neye bağlıyorsunuz?

Sebeblerinde hala soru işaretleri var. İlk ölüm köyde görülen bir hastalıktan uzun zaman sonra oldu. Titreme olayı, bir saat içinde ölüm. Diğeri ise nasıl bir şeyse sadece biri ölüyor: ani ölüm olayı herhangi bir durum göstermeden. Kavgadan mı, yoksa zehirlenme mi tam anlayamadım. Veteriner hastalıksa zaten birer birer başlardı diyor. Diğerlerinde en ufak bir şey yoktu. Ölenlerden biri horozdu iç kümesin kapısında boylu boyunca buldum. Kavga olayından diye düşündüm. O ölümden sonra uzun zaman bir şey olmadı, kümeste hastalık belirtisi olmadı. Bir tane de geçen haftalarda oldu. Bahçede gezerken birden birinin yerde yattığını gördüm. Hepsi sağlam otluyordu eşiniyor sağlkılarında sorun yoktu. İki ihtimal var: Yediği bir şeyden zehirlendi ya da sansar boğdu kaçtı diyeceğim de köyde araştırdım hiç kimse görmemiş. Sadece bol tilki olayı var ama olsa o anda tavuklar çığlık atar, bağırırdı. Kedi bile görseler acayip bağırıyorlar. Soru işareti var…

— Tavuklarınızın şimdiki yumurta verimlilikleri sizce iyi mi?

— Tavuklar tüy dökümlerini tamamladıkdan sonra birer birer başladılar. Verimleri çok iyi. Ben yeni yumurtaya başladıkları için küçük bekledim ancak normal irilikde yumurtluyorlar. Her geçen gün de daha fazla yumurta almaya başladım. Bu da sağlıklı olmalarını gösteriyordur.

— Yumurtlamaya başlamadan önce ve sonra iştahlılıklarında ne gibi değişiklikler gözlemlediniz?

— Evet gözlemledim. Koyduğum yemler daha çabuk bitmeye başladı. Eskiden koyduğum yem 1 hafta bitmezken şimde üç günde temiz bitiyor.

— Şu anda herhangi bir ilaç veya vitamin veriyor musunuz? Suni yem kullanıyor musunuz?

— Şu an herhangi bir ilaç vermiyorum. Kümesi devamlı temizliyorum. Yerlere, tüneklere, follukların altına kireç seriyorum. Ayrıca tahta follukları söktüm yerine plastik çamaşır suyu bidonlarını keserek folluk yaptım. Bu şekilde zararlılar orada barınamıyor. Saklanıcak yer yoksa yuva da yok. Zaten devamlı altlarındaki samanları da değişiyorum ve devamlı bahçede yeni koyduğum toprağın içine girip banyo yapıyorlar.

Verdiğim besinler:
1. Buğday bu yılın ürünü taze, devamlı önlerinde.
2. Haftada bir kez bir litre sütle bir kg bulgur haşlıyorum önlerinde.
3. Her hafta iki kez kıvırcık lahana dış yaprakları iki çuval veriyorum.
4. Haftada bir kez Çarşamba sabahları 2 kilo hamsi akşam pazarı çok ucuz alıyorum, olduğu gibi çiğ çiğ veriyorum ayıklamak filan gerekmiyor. Torbayı boşaltıyorum. İki saat sonra tane yok.
5. Zaman zaman artan yemek, çorba sularını ekmekle karıştırıp ayrı bir lezzet olarak da veriyorum. Tatlı niyetine veriyorum ona bayılıyorlar. Kış geldi bahçede sebzeleri söktüm kendi bahçeleri var ama geniş bahçeye salıyorum işte o zaman çıldırıyorlar yeni yerler keşfediyorlar. Yumurta kabuklarını önlerinden eksik etmiyorum. Yumurta kabukları oldukça sağlam birini yere düşürmüşler gittiğimde yerden aldım çatlak bile yoktu.

Horozlar tavuklara çok sahip çıkıyorlar ve onları koruyorlar. En önemlisi yumurtaya ilk başlayan tavuklara yol gösterdiler resmen onlarla beraber yattılar kuluçkaya yuvayı ısıttılar sonra kalkıp follukları dişilerine bıraktılar yumurtlasın diye. Bu benim için çok ilginçti. Evcil güvercinler de aynı şeyleri yapıyor.

— En son şüpheli ölümlerle kaybettikleriniz de dahil olarak, yumurtadan çıkan civcivlerin kaç tanesi tavuk kaç tanesi horoz oldu?

— Yumurtadan tavuk olarak çıkan sayı 14 .. sadece 4 tanesi horoz çıktı biri öldü (şüpheli ölüm). Çıktıkları anda altına koyduğum 15 yumurta tavuğu civcivinden 10 tanesi ile toplam 24 tavuk son ölümlerle 22 tavuk kaldı..

— Civcivler büyürken aralarına makine civcivleri kattınız mı?

— Evet kattım. Yumurta civcivleri 15 adet idi ancak daha önce yazdığım gibi uyum sağlamayanlardan 5 tanesi ilk günlerde öldü.

— İki tane tokat tavuğunuz var. Civcivken mi almıştınız? Bunlar nasıl hayvanlar? Ne işe yarıyorlar? Heveslenip beslemek isteyenlere tavsiye eder misiniz?

— Tokat tavukları muhtarlığa hediye olarak geldi geldiklerinde 20 günlük civcivlerdi. O anda gelen ligorin horoz civcivleriyle beraber büyüdüler ve şu anda tavuklarla uyumlu yaşıyorlar. Yararları kene gibi tüm canlıları anında yok ediyorlar. Ancak çok acayip sesleri var gereksiz bağırıyorlar bir şey oldu sanıp kümese koşuyorsunuz. Onun haricinde zararları yok ancak yabani yapıları var. Tavuklar kadar evcil değiller. Tavsiye etmem.

—  Şimdi Tokatlılar dahil tümünün sayısı kaç? Sizce sayı yeterli mi, çok mu? Keşke daha az olsaydı diye düşünüyor musunuz? Gezinecekleri alan sizce yeterli mi yoksa onlara dar geldiğini düşünüyor musunuz?

— Toplam sayı 29.. 5 horoz var 2 tokat tavuğu. 2 horozu bu hafta kesicem. Kuluçkadan çıkan 2 horozu bırakıyorum zaten biri tam reis oldu. Normal sayı bence 20 civarında olması yeter. Yem yetmiyor haftada bir çuvala yakın buğday tüketiyorlar. Bu yüzden 22 tavuk artı 2 horoz bırakıcam. 24 adet belki kışın yumurtlamayanlardan 2 tane daha keser bu sayıyı 22 ye sabitlerim. Bakalım durum ne gösterecek..

İsmail Bey’e teşekkür ederim. Civcivlerin nasıl büyüyüp yetişkin hale gelmiş olduklarını aşağıdaki slaytta görebilirsiniz.

* * *


Kategori: Civciv Tarih: 13 Aralık 2012

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.