Dünyanın en küçük tavuk cinsi Serama

Serama türü bantam tavukları dünyanın en küçük ve en hafif tavukları olup çoğunlukla “canlı bir sanat yapıtı” olarak nitelendiriliyorlar.

Malezyalıların Serama türü bantam tavukları dünyanın en küçük ve en hafif tavukları olup çoğunlukla “canlı bir sanat yapıtı” olarak nitelendiriliyorlar. Tavuğun ataları kesin olarak belli değil. Hakkında çeşitli söylentiler var. 1600’lü yıllara kadar bilindiği iddia edilse de bunu ispat edebilecek hiçbir belge bulunamamıştır.

Malezya’nın Kelantan bölgesinden Wee Yean Een adlı bir adamın uzun yıllar uğraşarak bu türü 1988’e kadar geliştirdiği ve “Serama” diye adlandırdığı söyleniyor. 1988’deki ilk Seramalar 500 gramın altındaymış. Sonraki yıllar üzerinde çalışmalara devam edilmiş. Şimdiye kadar geliştirilen seramaların horozları 185 gram, tavukları ise 155 gramdır. Alttaki fotoğraflarda bir adamın eli var. Kıyaslarsanız ne kadar küçük olduklarını anlarsınız.

İngiltere’de ilk Serama derneği nasıl kuruldu
(Bu konuya değinmemin sebebi, internette bir forumdan derneğe gidilebileceğini vurgulamaktır.)
2005 yılında Serama sevenler bir forum sitesi oluşturdu. Burada yazışmalar bilgi paylaşımları vesaire yaptılar. 2006 nisanında bir toplantı düzenlediler. Pek çok tartışmalar ve fikir teatileri sonucunda dernek başkanları vesaire kararlaştırıldı ve dernek resmî olarak kuruldu.

İngiliz toplum yapısında örgütlenmeler, resmi statüde dernekler kurmalar çok yaygın bir şey. Devlet yönetimine büyük etkisi olan dernekler bir yana, aklınıza gelen herhangi bir çiçek türü hakkında dahi pek çok resmî dernekler vardır.
Sadece ingiltere’de değil diğer gelişmiş Avrupa ülkelerinde de dernekleşmeler yaygın olup bazı ülkelerde kişi başına birden fazla dernek düşmektedir. Yani nüfüs sayısından daha çok sayıda dernek olan Avrupa ülkeleri var.

Niçin onlardan geri kaldık sorusunun cevabı herhalde toplum içinde ciddi, kararlı, hedefi için azimle hareket eden, sorumluluklarının tam olarak bilincinde olan guruplaşmaların, sosyal yapılaşmaların bizde hiç olmayışı olsa gerek.


Kategori: Irklar Tarih: 11 Mayıs 2009

Etiketler: |

'Dünyanın en küçük tavuk cinsi Serama' hakkında sorular, açıklamalar

  1. admin dedi ki:

    Dünyanın en küçük tavuk cinsini (Serama tavuklarını) Türkiyede ilk tanıtan benim. Bu yazımı ilkin kuluckanet sitesine üye iken hem orada hem eski sitemde yayımlamıştım. Türkiyenin pekçok web sitesi yazılarımı izinsiz alıyor kaynak bile göstermiyor. Ben zamanla yazılarımı yeni siteme taşıyınca, şu an google aramalarında yazılarımın diğer sitelerdeki kopyaları ilk sırada çıkıyor. Zamanla düzelecek gerçi ama emeklerimin başkalarına yaraması canımı sıkıyor. Kuluckanet sitesine bir ara kendim yazı ekliyordum. bazı eski yazılarımın orada da görünmeleri normal. Diğerleri ise izinsiz alıyor. Hepsi hırsızdır. Bari kaynak göstersinler filan kişinin emeğidir desinler ama yok yapmazlar. Mayası bozuk, haram süt emmiş kişiler böyle yapıyor işte.

  2. yusuf sakarya dedi ki:

    abi başka hangi siteyi açtın burdaki bütün yazıları oraya geçirip bu siteyi kapatıcanmı?
    ***
    Yanlış anlamışsın. Eski site vardı. Bu yenisi.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.