Shamo dövüşçü tavuk ve horozları

Japonya’da dövüş horozu meraklıları Shamo (şamo) türünü ortaya çıkarmış ve çoğaltmışlardır. Etlik tavuk olarak da iyi kalitededir. Büyümeleri yavaştır. Shamo’ların başka tavuk cinsleriyle melezleştirilmesiyle farklı tiplerde etlik tavuklar yetiştirilmiştir.

Japonya’da değişikliğe uğratılan Hint Asil cinslerinden biridir. Shamo Asillerinin ataları Siyam (Tayland) kökenlidir. Japonya’da “dövüş horozu meraklıları” Şamo türünü ortaya çıkarmış ve çoğaltmışlardır.

Daha sonra horoz dövüşçülüğü amacıyla diğer pek çok ülkeye götürülmüşler. Etlik tavuk olarak da iyi kalitededir. Büyümeleri yavaştır. Shamo’ların başka tavuk cinsleriyle melezleştirilmesiyle farklı tiplerde etlik tavuklar yetiştirilmiştir.

Güzel veya ilginç görünümleri sebebiyle günümüzde Amerika’da tutulan süs tavuklarından olmuştur. Bantam cinsleri de yetiştirilmiştir.

Uzun boylu ve dik duruşlu, dik yapılı olurlar. Fiziki yapıları itibarıyla gerçek Asil tavuklarından pek fazla farklı değildir. Asillerden Malay’a göre biraz daha ince yapılı, Reza’lardan uzundur.

Asiller gibi Shamo’lar da dövüşçü olmalarına rağmen  sahiplerine karşı uysal, sakin tabiatlıdır.

Kuluçka yeteneği ve civciv bakımında Şamo tavukları çok iyidir. Yumurta veriminde diğer Asil cinslerinden daha iyidirler.

Çoğu Hint (Asil) cinsleri gibi Shamo’lar da birbirleriyle geçinemezler. Tavuklarda da horozlarda da geçimsizlik aynıdır. Bu yüzden bir erkek bir dişi olarak çiftler halinde ayrı yerlerde veya ayrı kümeslerde beslenmeleri gerekir. Daha civcivken bile yer paylaşamama kavgaları problem olur.


Kategori: Irklar Tarih: 20 Aralık 2009

Etiketler: | |

'Shamo dövüşçü tavuk ve horozları' hakkında sorular, açıklamalar

  1. İsmail Özkan dedi ki:

    Ben Van’da oturuyorum. Benim de horuzlarım var ama herkes bana horuzlarımın kırma olduğunu söyleyip duruyor. Benim horozlarım azma mı azmaysa neden azmadır? Onlar da resimdekiler gibi ama çevre beğenmiyor. Saf Hint horuzu nasıl olur bana açıklayabilir misiniz?
    ***
    Hint tavuklarının çeşitli cinsleri vardır, dolayısıyla birbirlerinin tıpatıp aynısı olamazlar. Sizinki ya bazı hint cinslerinin karışımıdır ya da başka tavuk türleriyle bir melezliği vardır. Bunu sizin bilmeniz gerekir. Tavuklarınızı kimden aldınız, o kişi cinslerin bozulmamasına özen gösteriyor muyfu yoksa tavukları karışık mı besliyordu bunları bilmeniz lazım.
    Gerçek Hint Asil cinslerinin en önemli ayırt edici özelliği göz rengidir. Gençken mavi ve yeşil tonlarında, tam olgunlaştığı zaman inci beyaz olur.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.