Adana’da yazın en sıcak günlerinde gurk olan tavuk

Çağrı Karabaş Adana’da 17 yaşında bir lise öğrencisi. Birkaç değişik cins tavukları var. İspençlerini diğer tavuklardan ayrı yetiştiriyor. Bu yazının konusu olan anatavuğun cinsi “köy tavuğu” olabilir.

Çağrı Karabaş Adana’da 17 yaşında bir lise öğrencisi. Birkaç değişik cins tavukları var. İspençlerini diğer tavuklardan ayrı yetiştiriyor.

Bu yazının konusu olan anatavuğun cinsi orpington olarak belirtilmiş ama pek benzemiyor; köy tavuğu – orpington kırması olabilir.

* * *

anatavuk ve civcivleri

Çağrı'nın ana tavuğu civcivleriyle... Solda tavuklar ve horoz, aşağıda ayrı yetiştirdiği ispençler ve diğer resimler.

İki tavuk bir horoz

Aşağıdaki kısım sonuna kadar Çağrı’nın yazısıdır:
12 temmuzda 8 tane 13 temmuzda 3 toplam 11 tane yumurta koydum 2 gün denize gittim geldiğimde 9 tane yumurta vardı. 2 tanesini kırıp yemiş. Kalan 9 taneden 16. günde (28 temmuzda) ilk civcivim, 30 temmuzda yani 18. günde 2. civcivim çıktı. 23.günde de 13 temmuzda koyduğum kıvırcık tüylü civcivlerim çıktı yani anlayacağınız dokuzda dört oranında…

Diğer yumurtaları kırdım içinde civciv yoktu yumurtanın sarısı olduğu gibi duruyordu. Civcivler olmamıştı bozulmuş olabilir çünkü yumurtaları aldığım kümeslerde horozlar var belki yumurtlayan tavukta yaşlı olabilir bilemem…
ispenç tavukları21 gün boyunca hava sıcaklığı 37-38 derecenin altına hiç düşmedi.
Civcivlerin anneleri ben dahil olmak üzere kimi görürse hemen kabarıyor civcivlerini 40 derece sıcakta olsa bile tüylerinin altına alıyor..

Özellikle haziran, temmuz, ağustos aylarında tavuklar gurka yatarsa üstelik adana gibi sıcak bir şehirde ise mutlaka bit, pire için folluk önceden ilaçlanmalı tavuğun gurk yattığı süreçte 1 hafta arayla folluğa ilaç dökülmeli yoksa hemen 5. günde bitler yumurtaların üstünde gezinmeye başlıyor.
Ben eczaneden TOX adında bi ilaç aldım memnun kaldım size de öneririm. İlaç kutusunda ‘kuluçka dönemindeki hayvanlarda ve yumurtalarında kullanmayınız yazıyordu ama ben yumurtaların üzerine bile döktüm hiç bir şey olmadı :)) Fiyatı da uygun ben 6 TL’ye aldım.

Çok önemli bir diğer nokta da tavuk gurk yatacağı yeri kendi seçmeli insanların beğendiği yerde yatırılmamalı. Onlar kendileri için en uygun yeri beğenir orda yumurtalarını gizler.
Bir ara tavuğum yumurtlamıyordu ortadan 5 dk kayboluyordu geldiğinde de yumurtladıktan sonra çıkarttıkları sesleri çıkartıyordu. Tavuğumu 3 gün boyunca takip ettim ve yumurtalarını sakladığı yeri buldum hiç ellemedim. Evet tavugum kendi seçtigi yerde,yumurtalarını biriktirdigi yerde yattı kuluçkaya. Yerden 45 cm yüksekteydi.

Bu arada kıvırcık tüylü olan civcivlerimi sattım daha doğrusu satmak zorunda kaldım :(( Tavuğum çok dikkatsiz sürekli civcivlerin üstüne, ayağına basıyordu. Kıvırcık civcivleri çok isteyen birisi vardı beni her gördüğünde bana ver diyordu ben de vermek zorunda kaldım eger vermeseydim ezileceklerdi :(( Şu anda 2 tane kaldı. Onların da üstüne basıyor napacağımı bilmiyorum.

ana tavuk civcivleriyle Çağrının civcivleri


Kategori: Kuluçka Tarih: 14 Ağustos 2010

Etiketler: | |

'Adana’da yazın en sıcak günlerinde gurk olan tavuk' hakkında sorular, açıklamalar

 1. çağrı dedi ki:

  anaç tavuk civcivlerinden kaç ay sonra soğumaya başlar ?
  tekrar ne zaman sonra yumurtlamaya başlar?
  ***
  Civcivlerden ne zaman soğur, hiç belli olmaz. Ortalama ölçüsü altı haftadır. civcivleri terk edince yumurtlamaya da başlayabilir veya biraz daha dinlenir. Şimdi 20 ağustos.. Senin tavuğunun civcivlerden soğuması ekimin sonunu bulabilir, Sonbahar ise tüy dökme zamanı yani yumurtlamadan bir süre için kesilme zamanı.

 2. doğucan dedi ki:

  ben 15 yaşındayım ve izmitte oturuyorum 1yıldır tavuk bakıyorum benim 13 tavğum var bu sene 4 tane tavuğum gurk oldu birini yatırdım 15 yumurtadan 11 civciv çıktı tecrübesizliğmden dolayı bazıları öldü bazılarını fareler kaptı ne yazıkki 3 tanesini büyütebildim.
  ben hint tavuğu ve horozu almak istiyorum acaba civcivlerime zarar verir mi?
  ***
  Doğucan, hint tavukları almamanı tavsiye ederim. civcivleri öldürürler diğer tavukları döverler. Almasan daha iyi. Bunlar çok özel hayvanlar herkese göre değil. ben de almak istemiyorum doğrusu.

 3. doğucan dedi ki:

  abi saol bir şey daha sormak istiyorum bendeki hint kırmasının hiç bir saldırganlığı yok kırma alsam saldırırlar mı?
  ***
  Bunu bilemem. Nasıl ki insanlar ya annesine çeker ya babasına, dedesine ninesine halasına dayısına… Hayvanlarda da böyledir. Hangisinde hangi karakter özellikleri ağır basar hiç belli olmaz.

 4. doğan dedi ki:

  ben köy cinsi tavuk besliyorum gurk olmalarını istiyorum ama olmuyor ne yapmalıyım
  ***
  Sayfaları dolaşırsanız konuyla ilgili çok bilgiler var. Şimdi sonbahar yaklaştığı için ilkbaharı bekleyeceksiniz. O zamana kadar bilginizi arttırabilirsiniz.

 5. çağrı dedi ki:

  civcivlerimin 1 tanesinin boynunun altında hiç tüy yok
  benim bildiğim kadarıyla turkenlerin boyun bölgesi tüysüz olurdu ama civcivin sadece boynunun altı tüysüz neden olabilir?
  ****
  Safkan Türken değildir onun için normaldir.

 6. çağrı dedi ki:

  muz, avakoda hepsi var :)

 7. çağrı dedi ki:

  tavuklarımından birisinin burnu akıyor, sürekli hapşırıyor, tıksırıyor. gözleri kanlandı vegözlerinden sürekli yaş geliyor. diger tavuklarave civcivlere geçmesinden korkuyorum bugün ilaç verdim ama ne yapacagımı bilmiyorum umarım diger hayvanlarıma geçmez…
  ***
  Tavuklarından birisi hastalansa, hasta tavuğa vereceğin ilacı hepsine de vermelisin. Bunu unutma.

 8. çağrı dedi ki:

  2 tane cin tavuğum her gece ağaçta uyuyorlar. evimizin yanında avakado ağacı var akşam hava kararınca ağacaçıkıyorlar sabah iniyorlar neden geceleri ağaçta yatıyorlar. Kümeslerinde tünekte var ama ağaçta yatmayı hercih ediyorlar
  ***
  Ağaçlar bahçenizdeyse, bahçe güvenliyse böylesi daha iyi, tavuklar daha sağlıklı olur. Hiç karışma.
  Bu arada Avokadanun Adanada yetişmesi ilgimi çekti. O halde muz filan birçok tropikal bitki adanada bütün yıl açıkta bahçelerde yetiştirilebilir herhalde. Öyle mi?

 9. doğucan dedi ki:

  Ali abi benim light susssex kırması tavuğum 1 hafta önce gurk oldu. Ben tavuğun yatmasını istemiyorum çünkü kümesimde horoz yok ve döllü yumurta bulamam ayrıca havalar çok soğuk ve civcivleri büyütmek çok zor ayrı bir yerleri olmadığı için köpekler yiyor tavuğu gurktan nasıl soğutabilirim?
  ***
  Bu işin en sağlıklı yolunu şu yazımda anlatmıştım:
  https://tavuk.devletli.com/gurk-giderilmesi

 10. çağrı dedi ki:

  ağaçta uyumalarının neresi sağlıklı anlamadım.
  ***
  Adana’nın sıcaklarında böylesi daha sağlıklıdır. Hem senin tavuklar bu konuda ilk değil. Aydın’nın köylerinde çoğu kişinin tavukları ağaçlar üzerinde gecelerler. Tavuklar ağaçlara çıkmak için sağlıklarına faydalı idman yapmış oluyor hem bu tavuklarda bitlenme hiçbir zaman tehlikeli boyutlara varmıyor.

 11. çağrı dedi ki:

  Yazılarından birinde ;
  Önemli not: Köy tavuğu, hint tavuğu haricinde başka tür tavuğunuz varsa civcivler yeni çıktığı zaman birkaç makine civcivi satın alıp tavuğun bakımına teslim edebilirsiniz. Tavuk onları yadırgamaz, onları da besler büyütür. Özellikle de bütün yumurtalar işe yaramadığı zaman tavuğunuz civcivsiz kalmasın diye bunu yapabilirsiniz. Doğallığı hiç bozulmamış türler her civcivi kabul etmiyor ancak kendi türünden kendi türüne benzer renkten civcivleri kabul ediyor buna dikkat etmelisiniz.
  demişsin benim tavuğuma köy tavuğu demiştin ali abi ama 8 tane civcive bakmıştı
  ***
  Olabilir. Her tavukta aynı şey olmaz çünkü yüzde yüz ayrı bir tür tavuk olması imkansız gibi bir şey. Hele köy tavukları hint tavuklarından daha karışık genlere sahip. Senin tavuk ise köy tavuğu ile orpington karışımı bir melez olabilir. Bir de civcivlerin renkleri önemli. Bunu da hesaba katman gerek.

 12. barış kocaeli dedi ki:

  çağrı civcivin kafasının altında tüy yoksa buna kel tavuk denir bizim burda çok var.
  çağrı guruğu geçtiği zaman 10 gün sonra falan yumurtaya başlar.

 13. yusuf sakarya dedi ki:

  bazı illerimizde sıcaklık 2 ay boyunca 35 40 arası olabiliyor öyle oldumu civciv olur mu?
  ***
  Olabiliyor. Bir yerde okumuştum tavuklar görsün özensin orada yumurtlasın diye devamlı follukta bırakılan bir yumurtadan civciv çıkmış.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.